Hoe schoon is het zweetbad? ih 6 SAUNA&WELLNESS legionella We laten niets aan het toeval over. Wij controleren drie keer per jaar op legionella Waarom zou je dat doen, de temperatuur van je lichaam opjagen en dan weer laten afkoelen - en dat drie, vier keer verspreid over een dag? Omdat het goed is voor een mens? Ja. Dat is nog bewezen ook. Daar zit je dan te klooien met een handdoekje, op een paar blankhouten latten in een ruimte waar de thermometer 90 graden aanwijst en de luchtvochtig heid erg laag is: nog geen 20 pro cent. Voor wie een paar keer per jaar naar de sauna gaat, is het in het begin altijd weer even zoeken naar de juiste houding in zo'n zweethok. In de hoek zit een ervaren stel, dat zie je zo. Ze zitten naast elkaar in een soort lotushouding, met de han den gevouwen en de ogen gesloten. Saunapuristen worden ze genoemd: bikkels die gezond willen leven en al hun halve leven wekelijks naar de sauna gaan. Lenige mensen boven dien. Het lijf helemaal plat - met de neus naar het plafond - ligt toch het fijnst, voor wie niet zo soepel van lijf en leden is. Voor wat comfort is de (houten) hoofdsteun een uitkomst. De eerste zweetdruppels kruipen over de neus en belanden uiteinde lijk via de wangen op de handdoek. Het kriebelt. Stilte Na een seconde of veertig vallen de ogen dicht, het hoofd is nauwelijks meer in staat om te denken, de spie ren worden slap. Het is nagenoeg stil in deze Finse sauna, onderdeel van de Zwaluwhoeve in Hierden. Niet zo verwonderlijk: 'Stilte wordt gewaar deerd', staat op een bordje dat naast een van de zandlopers aan de houten wand is getimmerd. Niemand in dit hete hok zit te kakelen, heel anders dan in een stiltecoupé in de trein. En dat is heel prettig. De geluiden die je hoort, zijn je eigen ademhaling, het onregelmatige gekraak en getik van de saunakachel en het lichte gesnuif van een onbekende. Rustgevende geluiden. Slapen lukt niet, maar het zit er tegenaan. Binnen de kortste keren gutst het zweet uit alle poriën van je lichaam, ook is de hartslag een stuk hoger dan normaal. Kopzorgen? Ze lijken even niet meer te bestaan. Want het zweet lijkt naast afvalstoffen en pas sant alle stress mee naar buiten te nemen... Al na een kwartiertje trans piratie is de kop helemaal leeg. Kunstmatige koorts Een rondje sauna wordt niet voor niets 'passief sporten' genoemd, zegt Hester van den Bos van Internatio nal Wellness Resorts (IWR), waar de Zwaluwhoeve onder valt. „Je lijf moet namelijk hard werken in een sauna. Je hartslag schiet omhoog en is gemiddeld zo'n 50 procent hoger dan normaal. Ook stijgt je lichaams temperatuur in korte tijd: je krijgt kunstmatige koorts, dus koorts zon der je ziek te voelen. Hierdoor wor den extra afweerstoffen aangemaakt: het leidt tot verhoging van de weer stand." Terwijl de hartslag stijgt, daalt de bloeddruk. Dat zit zo: door de hoge temperatuur worden de bloedvaten wijder, vooral de vaatjes in de huid. Het bloed heeft minder weerstand in dinsdag 27 september 2016 GO voor Christus De Grieken namen vooral na sport een koud 'Grieks' bad. Later kwam er een zweetbad bij (laconium) met afkoeling. De inwoners van Sparta namen stoombaden om zich te harden. iSÊSMK ^H0T0'SHUTTÉ voor Christus Openbare baden in water van koud (fri- gidarium), lauw warm (tepidarium) tot heel warm (cal- darium). Deze 'Ro meinse thermen' leverden luxe en ontspanning. 0 SHUTTERSTOCK 1IH na Christus Droog 'hete- luchtbad' in een houten hok met ka chel waar water op werd gegoten. Aanvankelijk was de Finse sauna om warm te blijven. Later gold zweten als reinigend. Hoe warmer en vochtiger de omge ving, hoe makkelijker schimmels zich nestelen. Daarom zijn sauna- en wellnessfaciliteiten zo ingericht dat schimmels geen kans krijgen. De vloeren en wanden van de douche- en badruimtes worden meer dere keren per dag ontsmet en gerei nigd. Dat geldt ook voor het interieur van de sauna. Volgens Manon van Bussel, die de afdeling Kwaliteitszaken regelt voor diverse resorts, worden bovendien twee keer per dag monsters genomen van het water in alle baden. „Dat doen we vlak voor openingstijd en een keer gedurende de dag, in het tweede deel van de periode dat de sauna open is. Zo kunnen wij de waterkwa liteit gedurende de dag garanderen. We kijken onder meer naar tempe ratuur, chloorgehalte, doorzichtigheid en ph- waarde." Daarnaast controleert een onafhan kelijk laboratorium de kwaliteit van het water. Dat gebeurt een keer per maand. De resultaten gaan naar de provincie, de formele toezichthouder. Een inspecteur van de provincie kan onaangekondigd langskomen om te controleren of de exploitant zich houdt aan de Wet hygiëne en veilig heid badinrichtingen en zwemgele- genheden. In omgevingen waar veel warm water stroomt, denken veel mensen al snel aan legionella. Maar de kans erop is klein. Van Bussel: „Toch laten we niets aan het toeval over. De wet verplicht ons twee keer per jaar op legionella te laten controleren; wij doen dat drie keer per jaar. Verder voeren we elke maand een interne procedure uit als extra beheersmaatregel." —Manon van Bussel FOTO QREAMSTIME Geluk is.. een beet e koorts FOTO DREAMSTIME Tekst Jeroen Kreule

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 62