Turkse traditie Van neveldouche tot dompelbad kunstmatige koorts Rituele reiniging 4 SAUNA&WELLNESS hamam verkoeling In een beetje wellnessresort vind je tientallen mogelijkheden om op te warmen en af te koelen. Wie het basisprincipe kent, komt relaxed de dag door. V Stoomcabines (de termen stoomcabine en stoombad wor den door elkaar gebruikt) zijn met 45 tot 50 graden een stuk minder warm dan de reguliere sauna. Doordat de luchtvoch tigheid er hoog is, tegen de 100 procent, zou 95 graden niet te verdragen zijn. On danks de lagere temperatuur kan de stoomcabine net zo warm aanvoelen als de 'droge' sauna. De gast loopt een warme, druipende kamer in waar een dichte mist hangt. De huid gaat door de stoom zweten. Ook dringt de stoom in de huid en de longen, wat zuiverend werkt. Soms wordt aromatische olie aan de waterdamp toegevoegd, vaak eucalyptusolie. Dit maakt de luchtwegen vrij. Resorts noe men hun cabine wel Turks stoombad'. Reiniging door stoom komt immers uit de Turkse traditie voort. Tekst Egbert Jan Riethof Letterlijk betekent 'hamam': een warme plek waar water in overvloed stroomt. Dit oos terse reinigingritueel begint met een stoombad. Daarna ligt de gast op een verwarmd marme ren blad voor een stevige scrubmassage om dode huid cellen te verwijderen. Na het af spoelen: de inzeping met olijf- zeep. Het zeepschuim wordt verkregen door de zeepzak (Torba) beurtelings door warm water en door de lucht te slaan. Het schuim bedekt het lichaam, waarna het ritueel wordt afge sloten met een massage. Afkoelen na het rondje sauna is net zo belangrijk als rustig opwarmen en uit rusten. Niet goed afkoelen betekent 'nazweten', hoofd pijn en benauwdheid. De beste manieren: Wandelen In één klap een ijsbad in, dat hoeft echt niet. Ga in de bui tenlucht diep in- en uitade men zodat de warmte de lon gen verlaat. Neem alle tijd. Neveldouche Ook minder heftig. Het water is 8 a 10 graden. Geen schrikreactie. Stortemmer In één keer gebeurd. Anders dan bij de koude douche: dan is het aarzelen gebla zen, want je moet zelf onder de stralen stappen. Koudwaterslang Effectief, soms best heftig. Eerst de voeten koelen, de handen, langzaam naar het hart toe werken. Koude douche De eenvoudigste manier. Be langrijk: het hoofd. Anders stijgt de warmte daarheen met hoofdpijn als gevolg. Koud dompelbad De traditionele en meest ge vreesde manier. Eerst een lauwe douche nemen, van wege de hygiëne, maar ook om de overgang te matigen. Helemaal kopje onder gaan. zweten verlaten afvalstof fen van binnenuit het li chaam: de ideale reini ging. Het beste is om het zeven tot vijftien minuten vol te houden. Daarna rustig afkoelen om de doorbloeding te bevorde ren. De klassieke 'droge' of Finse sauna is het hart van elk wellnessresort. Er zijn varianten: panorama sauna's met uitzicht op de natuur, sauna's met mu ziek, 'goedgesprek'-sau- na's... wat de marketing mensen al niet uitgevon den hebben. Maar de werking is gelijk. De tem peratuur in de houten ruimte loopt op tot 95 a 100 graden, wat voor men sen (korte tijd) te verdragen is door de lage luchtvoch tigheid (10-20 procent). Het lichaam moet aan het werk en gaat kunst matig naar een koort sniveau. Het maakt dan extra afweerstoffen aan om ziekteverwekkers te bestrijden. Door het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 60