'Grens aan aantal kinderen per donor' brede school Raad van State kritisch over legalisering van wietteelt 5 DEN BOSCH In Duitsland is de norm vijftien kinderen per do nor, in België zes. Nederland zou ook een grens moeten stel len, vinden Stichting Donor kind, Defence for Children en Fiom, stichting voor afstam- mingsvragen. Het aantal kinde ren per donorvader moet om laag. In plaats van een richtlijn - een onderlinge afspraak tus sen artsen - zou het maximum een harde wettelijke norm moe ten zijn, net als in de buurlan den. Hans van Hooff van Fiom: „Wij zijn een veel kleiner land en bij ons ligt het aantal veel ho ger, dat klopt niet. Bijdorp heeft laten zien wat één arts die de richtlijn niet naleeft kan veroor zaken." In Bijdorp werd gesjoe meld met donorgegevens. De stichting Donorkind, die tientallen kinderen van Me disch Centrum Bijdorp verte genwoordigt, onderzoekt met Defence for Children de moge lijkheid van een civiele procedu re tegen directeur Jan Karbaat. „Het gaat om zulke grote aantal len", zegt voorzitter Ties van der Meer van de stichting Do norkind: „Je kunt niet van een ongelukje spreken. Ouders ver wachten dat het bij een arts vei lig en vertrouwd is. Karbaat heeft gelogen tegen patiënten en daarmee de beroepsethiek besmeurd." Donorkinderen hebben wei nig mogelijkheden informatie te achterhalen over hun biologi sche familie. Ze zijn afhankelijk van hun ouders en de klinie ken. Ze kunnen zich inschrij ven bij de databank van Fiom, maar betalen daarvoor 250 euro. De overheid geeft donorkin deren van Medisch Centrum Bijdorp 50 euro als compensa tie. Defence for Children is te leurgesteld. „Dit is niet voldoen de. We hadden meer verwacht van de overheid", zegt Laura Bosch. Gebleken is dat ook na de slui ting van Bijdorp in 2009 donor zaad is gebruikt in andere kli nieken. Het ministerie heeft daar geen bezwaar tegen, mits ouders daarover worden inge licht, stelde minister Schippers van Volksgezondheid voor de zomer op vragen van Defence for Children en stichting Donor kind. Ook wil Defence for Children dat Jan Karbaat dna afstaat, om te onderzoeken of hij zelf ook sperma gedoneerd heeft. bij huis - laten insemineren. Reed ze met een thermoskan met stik stof en 'rietjes' met donorzaad op schoot van Barendrecht naar het ziekenhuis. Ze betaalde 460 gul den voor twaalf'rietjes'. Ze kreeg twee dochters. Dna-onderzoek wijst uit dat ze van dezelfde do nor zijn. „Dat geeft rust, want we begonnen toch te twijfelen." Of de beschrijving in het donor paspoort klopt, weet ze niet. Ze somt op: geboren in i960,1,82 lang, 77 kilo, harmonieus muscu lair gebouwd, Europees, getrouwd en twee kinderen, slank en zeer knap, academisch geschoold, inge nieur, houdt van sport, een aima bel mens, kan goed luisteren, is voor vrouwenemancipatie, houdt van concerten en heeft een hekel aan macho's. „Dat paspoort kan ik wel weggooien. Er is geen kind van Bijdorp dat een kloppend pas poort heeft. Alles is vervalst." Petra heeft contact met meerde re moeders die in onzekerheid ver keren. Ze vermoeden dat Karbaat zelf ook geïnsemineerd heeft. „Er zijn kinderen die heel veel op hem lijken. Hij zei soms tegen vrouwen: wacht even, je krijgt vers zaad van mij. En dan ging hij weg en kwam terug met een pot je. Hij heeft geprutst met mense lijk materiaal. Dat is goor." Ook Fokje van der Kooi is boos en teleurgesteld. „Ik geloof een arts op zijn woord. Ik heb niet kunnen kiezen. Hij heeft gewoon iets in mijn baarmoeder gestopt. Ik voel me misbruikt. Wat zal hij gedacht hebben toen hij mij insemineer- de?" Ze wil samen met andere ouders en donorkinderen Karbaat voor de rechter slepen. Karbaat ontkent alle beschuldi gingen ten stelligste. De verkeerde informatie in donorpaspoorten zijn administratieve fouten. Hij geeft toe sperma van verschillen de donoren vermengd te hebben, maar zegt vrouwen daarover voor af ingelicht te hebben. „Ik heb naar eer en geweten gehandeld. Als er fouten zijn gemaakt, is dat niet met opzet gebeurd." Dat hij zelf sperma zou hebben gedo neerd, noemt hij 'krankzinnig'. „Ik heb al heel lang problemen met mijn prostaat. Die is vele ja ren geleden verwijderd. Ik kan he lemaal geen sperma doneren." Petra is een gefingeerde naam vwo in plaats van sec havo) moe ten krijgen. Én of dubbele brug klassen moeten blijven bestaan, zoals een mavo/havo- of havo vwo- klas. De onderzoekers concluderen van wel. Zij stellen dat meer leer lingen die in de onderbouw in brede klassen hebben gezeten naar het hogere niveau doorsto men en pleiten ervoor de scholie ren niet te vroeg in vaste hokjes te plaatsen, zoals puur op vmbo ofhavo. Rosenmöller sluit zich daar volledig bij aan. „Voor sommige kinderen is een definitieve keu ze op 11- of 12-jarige leeftijd te vroeg. Zij weten pas later waar hun talenten liggen." Dat kan juist op brede scholen, met brede brugklassen, stellen schooldirecteuren. „Wij laten de leerlingen rustig wennen aan de nieuwe schoolsetting en kijken zelf op welke niveau ze tot hun recht komen", aldus rector Daan Fens van 't Hooghe Landt in Amersfoort. Aan de bak Volgens Jan-Mattijs Heineme- ijer, directeur van het Amster damse Calandlyceum, trekken de leerlingen zich aan elkaar op. „Het is cognitief beter voor leer lingen om klasgenoten te zien die dingen beter kunnen. Als ze dat ook willen kunnen, moeten ze aan de bak. Dat maakt de door stroming makkelijker." De drempel om binnen de ei gen school naar een hoger ni veau te gaan, is lager dan wan neer een leerling naar een hele andere school moet. In de prak tijk stoppen middelbare scholen vaker met brede brugklassen. Bo vendien geven basisscholen va ker enkele schooladviezen. Volgens het belangrijkste adviesor gaan botst legalisering met inter nationale verdragen en Europese wetgeving. Inmiddels is het wetsvoorstel dusdanig aangepast dat niet lan ger legalisering maar regulering van wietteelt vooropstaat. Het ge doogbeleid blijft dus in stand. Daarmee is een krappe Kamer meerderheid in zicht en denkt D66 aan de belangrijkste bezwa ren van de Raad van State tege moet te zijn gekomen. Vrijdag stuurde Kamerlid Vera Bergkamp haar initiatiefwetsvoor stel naar de Tweede Kamer. Daar mee werd ook het advies van de Raad van State, dat al van 17 juni 2015 dateert, openbaar. De Raad van State oordeelde destijds dat D66 maar beter hele maal kon afzien van het voorstel. Bergkamp liet het er niet bij zit ten en paste het voorstel drastisch aan. Zo is er nu veel meer aan dacht voor de gevolgen voor de volksgezondheid en openbare or de en veiligheid. „Als het voorstel aan die zaken positief bijdraagt, dan heb je het over mensenrech ten en die gaan boven internatio nale verdragen", stelt Bergkamp. D66 heeft legalisering van wiet teelt nog niet helemaal uit zijn hoofd gezet. Bergkamp: „Als regu lering aantoonbaar een gunstig ef fect heeft op de volksgezondheid en de openbare orde, dan is legali sering de volgende stap." Berg kamp zegt niet overwogen heb ben het aangepaste voorstel op nieuw voor te leggen aan de Raad van State. „Veel onderdelen uit de oorspronkelijke initiatiefwet zijn overeind gebleven", stelt ze. dinsdag 27 september 2016 Voormalig spermakliniek Medisch Centrum Bijdorp in Barendrecht. Eigenaar Jan Karbaat woont er nog steeds. FOTO MILAN RINCK PHOTOGRAPHY Het oorspronkelijke D66-plan om wietteelt volledig te legalise ren is door de Raad van State met de grond gelijk gemaakt. Laurens Kok Den Haag Vera Bergkamp, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5