44 Vaccin tegen diabetes typel air Inbakeren, zijwaarts op de arm leggen, sussen, wiegen en laten zuigen 8 30 Bij mensen met diabe tes type 1 maakt het li chaam te weinig insu line aan door een ver stoord afweersysteem. Dat maakt dat de bloed- suikerspiegel niet meer goed wordt geregeld, wat kan leiden tot aan doeningen aan hart, ogen en nieren, zenuw beschadigingen en be roertes. Om de sympto men te beteugelen die nen patiënten zich da gelijks insuline toe. Hoogleraar diabetolo- gie Bart Roep van het Leids Universitair Medisch Centrum: „Tot voor kort dachten we dat hun afweersysteem alle insulinecellen ka potmaakte. Dat blijkt niet zo, een deel ervan verstopt zich." In een nieuwe studie worden in het laborato rium uit het bloed van negen patiënten af- weercellen gefil terd. „Aan die cellen geven we een bood schap mee door vitamine D en een insuline vaccin aan toe te voe gen. Daarna spuiten we de afweercellen terug in de patiënt om het af weersysteem te leren insulinecellen juist te beschermen. Aanvullende studies zijn nog nodig, maar de eerste patiënt heeft goed gereageerd. We staan wellicht aan de vooravond van moge lijke genezing van deze ziekte." Met een wagen vol pakketpost doorkruiste Janneke Hamelink (54) uit Kattendijke jarenlang Noord- en Zuid- Beveland. Nu bestiert ze een theetuin. n de tijd dat de catalogi van bedrij- I ven als Wehkamp, Neckermann II en ECI nog met een doffe dreun op de mat vielen, begon ik als koerier. Vier dagen per week reed ik op mijn gemak mijn bestelroute. Van gps had nog niemand gehoord, alle adressen vogelde ik zelf uit. Aanvankelijk was ik nog regelmatig de weg kwijt; ik heb nog nooit zoveel gevloekt als toen. Maar van lieverlee kende ik Noord en Zuid-Beveland als mijn broekzak. De vrijheid die ik had, beviel me op perbest. Werken binnen vier muren, op kantoor? Mij niet gezien! De op komst van het o zo handige internet maakte mijn werk er niet gemakke lijker op. Praktisch alles kwam online te koop en pakketten die aanvanke lijk maximaal 15 kilo mochten we gen, werden groter en zwaarder. Ik kreeg last van mijn pols en dat werd met het stelselmatig in en uit de auto tillen van bijvoorbeeld mag netronovens en dozen wijn alleen maar erger. Drie keer ben ik geope reerd, maar dat loste mijn gezond heidsklachten niet op. Ik besloot niet nog een vierde keer onder het mes te gaan en kon niets anders doen dan mijn werk als koerier opgeven." Regenwoud „Daar zat ik dan, hele dagen thuis, in Kattendijke. Gelukkig kon ik nog wel wat in mijn tuin rommelen. Mijn vriend en ik hebben een grote tuin aangelegd met bamboe en andere soorten exotische planten. Onze in spiratiebron waren onze reizen naar verre, tropische oorden. Al die kleu ren en geuren, en het majestueuze van het onbedorven regenwoud, daar zijn we weg van. Op een dag stelden we onze tuin lil lil P. 1 v* <T V, open voor het publiek, zodat ook an deren ervan konden genieten. Onder een afdakje serveerde ik drankjes en zelfgemaakt tropisch gebak. Het re gende complimentjes en ik had er zoveel lol in dat we besloten een theetuin te openen. We verbouwden onze oude schuur tot theepaviljoen, om ook bij minder goed weer een high tea te kunnen serveren. Helemaal zonder slag of stoot ging dat niet, want mijn vriend viel tij dens het klussen door het dak en Mijn pols kon het uit de auto tillen van dozen wijn en magnetrons niet meer aan brak daarbij zijn elleboog. Maar we zetten door en het werd steeds leu ker. Op verschillende plekken in de tuin creëerden we hoekjes; in de zon, op een schaduwrijk plekje - voor elk wat wils. In juni 2015 ging De Bamboemon nik open - we zitten aan de Monni- kendijk, vandaar - en de theetuin liep meteen als een trein. Ik kan mijn ei er geweldig goed in kwijt en hoor alleen maar positieve geluiden van onze gasten. Het is genieten, elke dag weer." KARP-METHODE dinsdag 27 september 2016 PZ Een nieuw vaccin voor mensen met diabetes type 1 pakt voor het eerst de oorzaak zélf aan. Die methode brengt genezing een stap dichterbij. Arnoud Kluiters 'In deze theetuin kan ik mijn ei kwijt' Paula Koster Jan neke Hamelink houdt van de tropen. FOTO MARCELLE DAVIDSE Janneke Hamelink Was pakketbezorger Is nu uitbater van een theetuin Binnenkort ver schijnt 'Inbakeren, krijg je (huil)baby stil met de karp- methode'. Auteur en kinderarts Carole Lasham zweert bij deze vijf stappen van col lega Harvey Karp. Krijg je baby in één minuut stil. 1 Inbakeren. Veel (huil)baby's met een nog onrijp zenuw stelsel krijgen hun troostreflex niet aange zet. Beperk vooral hun armruimte door ze in te bakeren. Ze schrikken dan minder van hun be wegingen. Begin vóór de vierde maand. Goed inbakeren moet je leren. 2 Op de zij vast houden. Dat geeft de baby zijn foetushouding terug. In die houding komt de oerreflex niet voor om zich vast te willen grij pen bij een denkbeel dige val. Til je je kind in de wieg dan dien je het op het laatste moment op de rug te keren. 3 Hard ssshhhhh in het oor zeggen. Hoe harder de baby huilt, hoe harder je sust. Baby's willen geen zoet liedje, maar radio- ruis of kabaal van de stofzuiger of föhn. Her rie zijn ze gewend in de baarmoeder. Overstem met je sussen het harde of zachte huilniveau. 4 Wiegen. Ook hier geldt hoe harder de baby huilt, hoe harder je wiegt. Leg je kind op de zij op je arm of tegen je schouder, ondersteun het hoofdje -houd het niet vast- en wieg dat met snelle, kleine bewegingen. 5 Zuigen op een speen. Dat biedt troost. Geef de speen pas als de baby is gestopt met huilen. Tips van de auteur: maak de speen nooit met een touwtje vast. En kijk uit datje een baby met een zuigreflex niet overvoedt! Bron: Inbakeren Stil maar, kindje. FOTO ISTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52