7 mail - Louise „Ik woon, met mijn moeder, in een groot huis. Mijn zus heeft daar een ver dieping met vrienden. Er woont een Franse student bij ons in. Soms is het erg gezellig. „De situatie tussen mijn ou ders is ingewikkeld te noemen. Mijn vader en moeder schelen 24 jaar. Mijn vader was een bekende operazanger en mijn moeder is zangeres en actrice. Ik hou ook van muziek maken. Ik speel piano en zing. „Mijn vader overleed toen ik 12 jaar was. Ik heb het daar heel moeilijk mee gehad, vooral de eerste jaren op de middelbare school. Inmiddels heb ik het ver driet een plek kunnen geven. Al mis ik hem wel. „Ik ben vaak op pad, ik houd ervan om mensen te ontmoeten en leuke dingen te doen zoals naar festivals gaan. Ik denk er over om na school te reizen. Zweden trekt me en Rusland, Amerika - mijn vader is geboren in New York. Maar een concreet plan? Echt nog geen idee." Koen „Ik ben in mijn puberteit met een ruimere blik naar de wereld gaan kij ken. Ik heb een eigen mening gekregen en me losge maakt van anderen. Ik denk meer over de dingen na. „Pubers hebben vaak last van onzekerheid, maar ik niet. Ik ben tevreden met mezelf. Ik heb er over gedacht model te worden. Ik heb bijzondere ogen en wenk brauwen, wordt me vaak gezegd. „Ik heb drie jongere broers. Het kan druk zijn hoor. Af en toe moet ik me echt terugtrekken op mijn kamer. „Ik zit op het vwo. Voor een werkstuk ben ik aan het uitzoe ken hoe een mens zich staande kan houden in de natuur, hoe hij kan overleven. Ik zou best een tijdje in de wildernis willen ver blijven, om te zien hoe het is. In Frankrijk bijvoorbeeld. „Wat ik na school ga doen, weet ik nog niet. Misschien in dustrieel ontwerpen." Guust „Ik woon met mijn ouders en twee broertjes in een dorp in Brabant. Ik merk dat mijn broertjes tegen me opkijken en me als een voor beeld zien. Dat is een lekker ge voel. Ik kan het goed vinden met mijn ouders, maar ik vind ze wel strenger dan de ouders van mijn vrienden. Dat is het nadeel van de oudste zijn - ons pap en ons mam moeten nog uitvinden hoe ze moeten omgaan met iemand van mijn leeftijd. „Bij ons in het dorp zit je meestal bij een vriendengroep die al op de basisschool wordt gevormd; vriendschap voor het leven. In de ogen van de groep kun je niks verkeerd doen. Dat voelt veilig. Wij hebben een keet, in de wei bij een vriend. Die ouders spelen geen politie agent, dus er wordt gerookt en gedronken. Laatst heb ik een keer meegedaan. Dat ging mis. Ik werd hartstikke ziek. Mijn maand huisarrest zit er bijna op. Door de WhatsAppgroep weet ik wat ik heb gemist. Maar het erg ste vind ik dat ik het vertrouwen van mijn ouders heb geschaad. „Ik wil naar de universiteit; je kunt het best hoog inzetten. Misschien geneeskunde of eco nomie, zodat ik ons familiebe drijfkan overnemen. Ik denk niet dat ik mijn dorp ooit verlaat. De regio in elk geval niet." Ons pap en ons mam moeten nog uitvinden hoe ze omgaan met iemand van mijn leeftijd Adam „Met mijn vrienden chili ik, we voetbal len, spelen op de Playstation of we gaan naar de bioscoop. Voetbal is mijn passie. Ik zeg niet bij welke club ik speel en ook niet in welk team. Omdat dat zo opschepperig klinkt. „Ik ben gelovig, moslim. Dat betekent dat je goed doet, bidt, respect hebt en niet rookt en drinkt. Mijn ouders zijn Egyp tisch. Ik word strenger opgevoed dan andere kinderen, ik heb minder vrijheid. Maar mijn ou ders brengen me op het goede pad. Terroristen die aanslagen plegen, zijn in mijn ogen geen moslim. In de Koran staat dat je de vrede niet mag verstoren. „Als ik vroeg uit school ben, ga ik naar het vrijdagsgebed in de moskee. Thuis bid ik vijf keer per dag. Op de dagen dat ik op school ben, haal ik het thuis in. „Ik denk dat meisjes van 15 jaar niet zelf kiezen voor een hoofd doek. Als ze trouwen, vind ik het anders. Ik heb het liefst dat mijn vrouw een hoofddoek draagt, maar als ze dat in Nederland niet wil doen, vind ik dat niet raar. „Ik ben er trots op een Egypte naar te zijn. Elk jaar bezoeken we Egypte, want het grootste deel van mijn familie woont daar. Ze denken dat Europa het paradijs is, maar ik zie het verschil niet zo. Of ik later in Egypte wil wo nen? Dat ligt aan mijn werk. Als ik hier een goede baan kan krij gen, blijf ik hier, als ik daar kan werken, ga ik daarheen." Fleur „Ik merk dat ik volwassener word. Ik krijg een eigen me ning, een eigen identiteit. Vroeger deed ik wat mijn vrienden deden. Nu volg ik mijn eigen weg, en mijn vrien den ook. Daardoor wordt onze vriendengroep minder saai en krijgt iedereen zijn plaats in de groep. „Ik hou er van om de leiding te nemen en ik ben opstandig. Ik heb snel mijn woordje klaar en deins er niet voor terug die te la ten horen. Je zou me een chihua hua kunnen noemen: omdat ik zo klein ben, moet ik vaak blaf fen om aandacht te krijgen. Maar rebels vind ik mezelf niet. „Tenminste, niet vergeleken met mijn oudere zus. Zij is 20 jaar en het huis uit, maar daar voor had ze veel ruzie met mijn ouders. Gelukkig gaat het weer goed. „Ik zit op de havo. Als ik daar mee klaar ben, wil ik iets doen met theater en film. Ik hou van kostuumdrama's. Het lijkt mij fantastisch om stukken te regis seren - eerst in Amsterdam en als het goed gaat, naar het bui tenland, Londen, Parijs. „Ik heb veel sporten gepro beerd, van hockey tot yoga, maar ik ben niet zo sportief aangelegd. Bovendien rook ik." Sharona „Ik kom uit een groot gezin. Ik heb vier jongere zusjes en twee broertjes. Mijn jongste broertje is net 1 jaar. Hij heeft een paar tandjes en als hij lacht, smelt ik. Het lijkt me leuk om later moeder te wor den. Met mijn zusjes heb ik veel ruzie. Mijn ouders pakken dat goed aan, we zitten regelmatig met zijn allen rond de tafel en dan spreken ze iedereen aan op zijn gedrag. Ik heb verstandige ouders. Ze blijven meestal rus tig. Handig met zo veel kinderen. „Ik lach veel, ook met mijn ouders. Met mijn vrienden game ik of luister ik buiten naar mu ziek. Ik heb geen behoefte aan uitgaan, ik kijk liever samen met mijn moeder een filmpje op de bank met een kopje thee erbij. „Ik houd van lezen. Zodra ik één pagina heb gelezen, zit ik in mijn boek en hoor ik niets meer. Ik lees vooral fantasieverhalen. Na het vmbo wil ik game artist worden." Tekst en beeld zijn een selectie uit het besproken boek. dinsdag 27 september 2016 GO ü-'rj 44 —Guust

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51