Aan loyaliteit kan een einde komen 6 CAROLINE FRANSSEN Pubers Veertig 15-jarigen fotograferen en over zichzelf laten vertellen, het is de samenstellers Door Fransen (49) en Ellen Martens (48) gelukt in 'Ik puber.' dat 1 oktober verschijnt. „Hun veerkracht en optimisme stellen ons gerust." zeggen over dere ouder. In dit geval Vraag het de deskundige Dat uw ex-partner niet naar zichzelf kijkt en zich niet wil (of kan) ontwikkelen, was waarschijnlijk een van de oorzaken van uw scheiding. Maar als u tijdens uw huwelijk niet in staat was om uw partner haar verantwoordelijk heid te laten nemen, kan dat na afloop van het hu welijk zeker niet. U kan denken dat het goed is voor uw ex-partner om in therapie te gaan. Dat het voor uw dochter goed zou zijn als haar moeder een deel van haar jeugdtrauma's verwerkt, staat als een paal boven water. Maar het gaat niet gebeuren. De kans is groot dat uw dochter bij haar moeder is blijven wonen omdat haar moeder haar nodig had om 'overeind te blijven'. Een kind offert zich dan op. Maar als er te veel strijd ontstaat, komt aan Tegen uw kind die loyaliteit een einde. iptQ nnanrHinc; Dan gaat het kind zich leis onaardigs meer richten op de an- UW PX- qnmq dus op u. Het belangrijk- Li vv ca. oui i io ste wat u te doen staat: moet het uw dochter een rustig en veilig onderkomen bieden. U moet emotioneel beschikbaar zijn voor uw kind. Uw dochter een basis bieden, zorgen dat ze met u kan praten, dat ze ervaart dat u er voor haar bent en dat u haar volledig accepteert zoals zij is. Dat u haar een plek geeft om tot rust te komen en ruimte om haar eigen dingen te doen. Dat vraagt van u dat u uw frustraties over uw ex-vrouw hebt verwerkt. Dat u niet van uw kind verwacht dat zij uw emoties aanhoort of opvangt. Ook is het nodig dat u ervoor zorgt dat u uw eigen beperkin gen onder ogen ziet en uzelf ontwikkelt. Het kan zijn dat uw dochter met u wil praten over de problemen met haar moeder. Bagatelli seer haar problemen niet. Er is een stroming van denken rond scheidingen die zegt dat u nooit iets onaardigs mag zeggen over uw ex. Ik ben het daar niet mee eens. Als een kind een ouder heeft die hem of haar afkraakt of onzeker maakt, of verant woordelijkheden bij het kind legt die daar niet ho ren, dan is het nodig het kind erin te bevestigen dat dat niet klopt. Dat u het niet eens bent met haar moeder. Uw kind moet van u horen dat het niet aan haar ligt. Ook is het nodig dat u haar positieve kanten benadrukt. Want om de schade te neutrali seren, moeten tegenover elke negatieve opmerking minstens vijf positieve staan. Veel succes! HET PANEL rust, bijna terloops", zegt de samensteller van het boek. Hun eigen verpopping, bijna 35 jaar geleden, onderscheidt zich van die van hun kinderen. „Wij waren andere 15-jarigen. Wat dat betreft roept Ik puber. weemoed op. Ellen hield van sporten en bewegen. Voor haar gebeurde het allemaal op de hockeyfeesten. Ik zie me zelf vooral als braaf. Van mijn ouders kreeg ik ruimte om met vriendjes en vriendinne tjes op pad te gaan. Ik tong- zoende me soms suf, terwijl een vriendin naast me het zelfde deed. Onze puberteit lijkt ongecompliceerd, omdat wij geen ouders hadden die ons per mobiel voortdurend konden opsporen en volgen. „Wat ons raakt en ontroert aan de portretten en teksten, is dat wij ons als volwassenen zo druk maken: komt dit wel goed? Terwijl de pubers zich optimistisch tonen. Zij stap pen vol vertrouwen de toe komst in. Die naïviteit en veerkracht stellen ons gerust. „Ik wilde tegen ze zeggen: jij gaat het allemaal nog mee maken. Wij zijn inmiddels gevormd door onze ervarin gen, ook al zijn we in de kern nog dezelfde. Ellens kern is nog steeds beweging, net als vroeger. Die van mij is, denk ik, de drang om me te mani festeren." Toen Splinter, Ellens oudste, in de puberteit belandde, stond ze als moeder ook verrast te kijken naar wat er gebeurde. Als fotografe zocht ze met vormgever Door het kantel- punt op: wanneer verandert een kind in een onvoorspel bare puber? „We zijn uitgekomen op 15 jaar", zegt Door. „Als je het éne moment een onbevangen kind ziet en het volgende een serieuze jongvolwassene." In Ik puber, raak je gaande weg gebiologeerd door wat de scholieren vertellen. Ze letten overduidelijk op hun woor den, al laten sommigen hun reserves varen. „Dankzij de magie van Ellen ontspannen de pubers vóór de camera. Ik denk dat zij zich veilig voelen. Ellen plaatst zich niet in het middelpunt en fotografeert in dinsdag 27 september 2016 GO Sweet 15 Mijn dochter van 17 jaar heeft heftige ruzies met haar moeder, mijn ex-vrouw. Nu wil ze niet meer bij haar moeder wonen. Ze kan er niet meer tegen dat haar moeder haar telkens be kritiseert en afkeurt. Ik snap hoe dat komt: mijn ex-vrouw had zelf problemen met haar moeder. Ze heeft daar nooit iets aan gedaan. Hoe zorg ik ervoor dat mijn ex-vrouw in therapie gaat? Reageren? hartenziel@persgroep.nl VOEDINGS DESKUNDIGE Ay Lin Kho PSYCHO LOOG Steven Pont Ik puber., Door Fransen en Ellen Martens (Lecturis, 22,50) Relatietherapeut Caroline Franssen beantwoordt lezersvragen. Cathérine van der Linden Door Fransen en Ellen Martens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50