Leerlingen beter af op Ift 4 NI DONORKINDEREN GESJOEMEL IN KLINIEK Bij Medisch Centrum Bijdorp is jarenlang gesjoemeld met donorzaad. Ouders en donorkinderen willen naar de rechter. een hoogopgeleide, gezonde blan ke man was met een goede baan en een gezin, bleken geïnsemi- neerd te zijn met sperma van de Surinaamse man met het Syn droom van Asperger. Hij doneer de jarenlang wekelijks in meerde re klinieken. Gevreesd wordt voor honderden nakomelingen. De angst werd voor Fokje van der Kooi bewaarheid. Na een dna-test bleek haar jongste doch ter een kind te zijn van deze do nor. Inmiddels zijn via de dna-da- tabank van Fiom tientallen nako melingen getraceerd. Ook Petra die zich in 1993 bij Bijdorp aanmeldde, maakt zich zorgen. „Karbaat was een van de weinigen die insemineerde bij al leenstaande vrouwen", zegt ze. Ze is meer dan honderd keer geïnse- mineerd, deels door Karbaat, die toen al in de 60 was. „Hij was vriendelijk en begaan en nam de tijd voor me. Hij vroeg niet veel." Later kon ze zich met sperma uit Bijdorp in Deventer - dichter Natuurlijk was Fokje van der Kooi onge looflijk blij toen ze voor de tweede keer beviel van een gezon de dochter. Maar de bevalling zorg de ook voor verwarring. Was haar oudste dochter nog le lieblank met groenbruine ogen, nu lag daar een wolk van een bay met een donkere huid en bijna zwarte ogen. „Ik dacht hoe kon dit? Het drong niet goed tot me door. Dat kon gewoon niet..." Beide dochters zijn geboren met sperma van een donor uit Me disch Centrum Bijdorp. In 1987 klopten Fokje en haar man aan bij de Barendrechtse kliniek, onder leiding van fertiliteitsarts Jan Kar baat. Haar echtgenoot was na een hersteloperatie onvruchtbaar. Een spermadonor was hun uitweg om de kinderwens te vervullen. Na vele inseminatiepogingen lukte het zwanger te worden. Ze kregen twee mooie dochters (1989 en 1992), maar 0 zo verschillend qua uiterlijk. Het stel had toch dui delijk aangegeven dat hun tweede kind van dezelfde donor moest zijn? „Als ze hadden gezegd dat de donor van ons eerste kind niet meer beschikbaar was, hadden we nog kunnen nadenken of we een kind van een andere donor wilde. Maar dat is helemaal niet gezegd." Toen de dochters ouder werden, kreeg ze er vragen over. De donke re dochter werd gediscrimineerd. Fokje vertelde dat ze haar kleurtje te danken had aan haar opa, die Mijn prostaat is jaren geleden verwijderd. Ik kan helemaal geen sperma doneren ook redelijk donker was. Tot ze een jaar geleden een uitzending van Spoorloos zag. Een donorkind was op zoek naar halfbroers en -zussen, omdat zijn donor een overactieve en autistische Suri naamse man bleek te zijn, in te genstelling tot wat in zijn donor omschrijving stond. „Ik raakte in paniek en werd gedwongen mijn dochters te vertellen dat ze kind van een spermadonor waren. Ze pakten het goed op, maar wilden wel weten wie hun donor was." De laatste jaren is gebleken hoe veel er gesjoemeld is in Bijdorp. De kliniek heeft sperma van dono ren vermengd voor een grotere kans op bevruchting. Er is gelogen over de achtergrond van donoren. En vrouwen hebben zelfs vermoe dens dat directeur Karbaat zelf sperma doneerde. Het zorgt voor veel leed in ge zinnen. Kinderen komen erachter dat ze geen volle zussen of broers zijn, en nog veel meer bloedver wanten hebben dan ze dachten. Vrouwen komen erachter dat ze kinderen hebben van verschillen de donoren, zonder dat zij dat wis ten. En er is onzekerheid over het risico op erfelijke ziektes. Vrou wen die dachten dat hun donor "Eczeem middel wereldwijd succes dankzij bouwvakker" £tüi boLeom® W\ ZZZIZ™ HOLLANDBARRETT [lijd Onderzoekers van de Rijksuniver siteit Groningen (RUG) vergele ken de prestaties van de tieners op brede scholengemeenschap pen met die op onderwijsinstel lingen voor alleen vmbo, havo of vwo. Voor het eerst zijn de schoolcar- rières in verschillende scenario's gezet. „Daardoor weten we pre cies hoe leerlingen het op een an der soort school zouden doen", al dus onderzoeker Marie-Christine Opdenakker. Het Nationaal Re gieorgaan Onderwijsonderzoek publiceert de resultaten vandaag. Een brede scholengemeen schap telt minder zittenblijvers én minder uitvallers, vooral on der jongens en kinderen met laag opgeleide ouders. Driekwart van de jongens uit een vmbo/havo- klas bereikte in één keer de vier de klas. Op een pure vmbo- school was dat 61 procent. Boven dien kwam van die laatste groep geen enkele leerling op de havo terecht, terwijl dat op de brede school 20 procent betrof. Marktwerking De afgelopen jaren zijn juist meer 'categorale' scholen ont staan, met alleen vmbo, havo of vwo. „Dat is een gevolg van een soort marktwerking in het onder wijs", legt Paul Rosenmöller, voorzitter van de VO-raad, uit. „Schoolleiders zijn eigenlijk voor brede scholen, maar met name hoogopleide ouders vragen om categorale. Dat heeft alles te ma ken met het onterecht slechte imago van het vmbo. Onbekend maakt onbemind." In het voortgezet onderwijs is grote discussie over de vraag of leerlingen altijd een brede scho lengemeenschap in de buurt moeten hebben. Maar ook over de vraag of leerlingen een dubbel schooladvies (bijvoorbeeld havo/ Voor sommige kinderen is de keuze op 11- of 12-jarige leeftijd te vroeg dinsdag 27 september 2016 Wacht even, je krijgt vers zaad van mij Tonny van der Mee Francine Wildenborg Barendrecht —Jan Karbaat vruchtbaarheidsarts advertentie Een Australische bouwvakker kon niet langer aanzien dat zijn zoontje zoveel last van eczeem en jeuk had, dat hij besloot zelf een middel te gaan uitvinden. Zijn uitgangspunten waren: natuurlijke ingrediënten, effectief en vrij van schadelijke stoffen. Nu, 15 jaar later, is het een wereldwijd succes in de strijd tegen huidklachten. Bij de gebruikers is Grahams vaak niet meer uit het dagelijks leven weg te denken. Het geval van Geoff zelf staat te boekals een van de zwaarste eczeem gevallen. Hij was 3 maanden oud toen hij werd opgenomen in het "Royal Children's Hospital" in Melbourne. Hij leefde lang met deze vreselijke aandoening, totdat zijn zoontje Ryan (toen 14 maanden oud) van top tot teen onder de eczeem zat. Geoff besloot dat hij iets moest gaan doen. Ik zei tegen mijn vrouw: "Shannon, we moeten iets doen. We kunnen Ryan niet hetzelfde laten ondergaan als wat ik heb meegemaakt". "Ik had alles al geprobeerd, maar niets bleek te helpen. Chemische producten (o.a. met hormonen) maakten de huid dunner, andere opties (o.a.. teerzalf, licht therapie) hielpen hem niet. We zochten het dus in een andere hoek en begonnen met het uitgangspunt "natuurlijke in grediënten". Alle soorten naslagwerken bekeken we voor de allerbeste ingrediënten uit de natuur. Na veel vallen en opstaan hadden we tenslotte ons product; het gaf verrassende resultaten, zowel voor mij als voor Ryan. Dit product, de Grahams Eczeem Crème, is nu een wereldwijd succes en helpt mensen over de hele wereld". Geoff heeft het verhaal al vaak verteld, o.a. op de Australische TV. Ze willen zoveel mogelijk mensen helpen met de vreselijke huidklachten. Ook in Nederland is Grahams al bij veel drogisterijen en ge zondheidswinkels beschikbaar. "Dagelijks horen we nieuwe verhalen over eczeem, jeuk en droge huid. Het is fantastisch om hen nu Grahams te kunnen bieden. We begonnen ooit om onze zoon te helpen, helemaal niet met het idee om het op de markt te brengen. Voor ons geeft het enorme voldoening om van gebruikers te horen hoe speciaal Grahams voor ze is." Inmiddels wordt Grahams door veel mensen naar tevredenheid gebruikt. Doordat gebruikers en thousiast zijn over Grahams wordt het geadviseerd en gaat het snel van mond tot mond. Tot slot vertelt Geoff: "We krijgen dagelijks zeer emotionele reacties, je kunt je niet voorstellen wat het met iemand doet als diegene altijd huidklachten heeft gehad en nu aan den lijve ondervindt dat er effectieve producten voor bestaan". Grahams Eczeem Crème is een Medisch Hulpmiddel. Lees voor gebruik de gebruiksaanwijzing. Grahams is o.a. verkrijgbaar bij: Grahams skincare www.grahams.nl Scholieren presteren beter op brede scholen met vmbo tot en met vwo. Ze blijven minder vaak zitten en vallen minder uit dan leerlingen op scholen met één niveau. Met name jongens en kinderen van laagopgeleide ouders profiteren. Ellen van Gaaien Groningen Paul Rosenmöller, VO-Raad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4