Nieuwe test voorspelt of ivf kans van slagen heeft 5 Bij onrecht slaat tiener junkfood af PZ Wees open naar je omgeving „Wat voor transgenders heel belang rijk is, is openheid. Als je niet open bent naar je omgeving, wordt het heel moeilijk. Dat geldt voor veel din gen. Op het moment dat je aan de buitenwereld laat weten dat je last hebt van een depressie, kunnen an deren jou daarmee helpen. Als je niets vertelt, kunnen ze je ook niet ondersteunen. Hoewel er al veel over transgenders in de media is geweest, schreeuwen transgenders zelf het nog niet van de daken. Die mensen zitten niet lekker in hun vel, maar de buitenwereld kan hen niet helpen omdat die het niet weet. Daarom vind ik openheid zo ont zettend belangrijk. Zoek iemand met wie je erover kunt praten. Waar ik erg aan moest werken, was het aanvaar den van hulp. Er zijn altijd mensen in je omgeving die bereid zijn om je te helpen, maar het is voor velen moei lijk om die hulp te aanvaarden. Wees blij dat mensen je willen helpen en aanvaard het." Maak je eigen keuzes „Tijdens het transformatietraject leer je keuzes te maken voor jezelf. Die keuzes zijn misschien anders dan de buitenwereld van je verwacht, maar jij als mens hebt de vrijheid om ze te maken. Het is niet goed om je in het harnas te wringen waarvan jij denkt dat de buitenwereld het wil zien. Ik maak mijn eigen keuzes. Voor sommige mensen is dat hard en ik heb ook zeker mensen pijn gedaan. Ik ben vrienden kwijtgeraakt, doordat ik als transgender door het leven be sloot te gaan. Sommigen hadden er moeite mee om mij ineens als vrouw in plaats van als man te zien. Dat is erg lastig geweest, maar voor mij was het uiteindelijk belangrijk om mijn eigen keuzes te maken. Ik heb het heel lang niet gedaan en daar werd ik erg ongelukkig van." Je kunt leren van het verleden „Er wordt vaak gezegd dat je niet te veel naar het verleden moet kijken. Dat moet je juist wél doen, want van dingen uit het verleden kun je leren. Als ik nu terugkijk, zou ik bepaalde dingen anders doen. En dan heb ik het vooral over openheid naar de bui tenwereld toe, want dat is de enige manier om het respect dat jij wil heb ben, te krijgen. Er zijn veel transgenders die niet geconfronteerd willen worden met hun 'vorige leven'. Voor velen begint het leven pas als ze getransformeerd zijn. Ik was veertig toen ik met mijn transformatie begon, dus ik had mijn halve leven al geleefd. Om daar dan zomaar een streep onder te zetten, dat past niet bij mij. Ik vind het prima om een fotoboek open te slaan en te kijken naar wie ik vroeger was. Ik heb er immers drie fantastische kinderen aan overgehouden. Al ben ik heel erg blij zoals ik op dit moment ben. Nu voelt het zoals het hoort te zijn." Inspiratieprijs Bij vruchtbaarheidsproble men kan ivf helpen om zwanger te worden. Toch lukt dit slechts bij op de 3 vrouwen na een eerste po ging en bij de helft na drie pogingen. Een nieuwe voor spellende test kan belas tende behandelingen voor komen. Vijf vragen aan Rivka Koedooder, arts-on derzoeker voortplantingsge- neeskunde bij het Rotter damse Erasmus MC. „Bepaalde bacteriën in de urinewegen en vagina beïn vloeden de overlevingskans van het embryo. Vrouwen nemen de test zelf vaginaal af met een wattenstaafje, dat blijkt de betrouwbaarste methode. Blijkt in het labo ratorium dat je een ongun stig bacterieprofiel hebt? Dan kan met 97 procent ze kerheid worden voorspeld dat een ivf-poging niet zal aanslaan." „De onderzoeken in het zie kenhuis, de hormoonbe handelingen, de eicel uitne men en het embryo terug plaatsen: een ivf-cyclus telt drie vergoede behandelin gen die zeer belastend zijn voor vrouw én partner. Een aantal vrouwen dat niet zwanger werd, zegt ach teraf: ik zou er niet aan zijn begonnen als ik had gewe ten hoe zwaar het zou zijn." „De uitslag van de bacterie meting in de vagina is een soort verklikker: wat is de kans dat de baarmoeder het teruggeplaatste embryo zal accepteren? Bij een ongun stig profiel weten we dat die kans zeer klein is. Maar wat vrouwen in die situatie ver volgens besluiten, dat is nog niet onderzocht." „De test bespaart veel geld. Jaarlijks worden circa 14.000 ivf-cycli gedaan. Dat kost 41 miljoen euro. Deze test, die naar verwachting in 2017 verkrijgbaar is, gaat 400 tot 500 euro kosten." „Absoluut. ZonMw, een organisatie die medische studies financiert, besluit die vrijdag of we de jaar lijkse Medische Inspirator- prijs winnen, of dat we tweede of derde worden. Het gewonnen geldbedrag zouden wij gebruiken voor vervolgonderzoek: wat kie zen die vrouwen dan, en waarom?" REBELS dinsdag 27 september 2016 Arnoud Kluiters In 2017 verschijnt de Re- ceptlVFity op de markt, een voorspellende test voor vrouwen met vrucht baarheidsproblemen. Het onderzoek ernaar maakt kans om vrijdag een inspi ratieprijs te winnen. Hoe werkt ReceptlVFity? Wat heeft de test vrouwen en hun partner te bieden? Sommige stellen zouden niet aan ivf beginnen als ze van te voren hadden geweten wat hun kansen zijn. li vrouwen is na één ivf-be- handeling in verwachting. procent zekerheid geeft de uitslag van de nieuwe wattenstaafjestest: slaat ivf aan of niet? Helpt de uitslag vrouwen van ivf af te zien? Is ReceptlVFity voor ieder een betaalbaar? Zou de inspiratieprijs daaraan bijdragen? Tieners laten junkfood eerder staan als ze zelf rebelse keuzes kunnen maken. Dus wijs vooral niet op de lange- termijnvoordelen van gezond eten. Groente en fruit zijn beter voor de gezondheid dan chips en fastfood. Maar hoe meer ou ders hun pubers daarop wijzen, des te interessanter lijkt de keuze voor gemaksvoedsel. Verpak de bood schap anders, toont een Ameri- derde groep kreeg geen informatie. 43 procent van de jongeren die infor matie hadden ont vangen over sluwe verkoopstrategieën van bedrijven koos de volgende dag uit het assortiment een ongezonde snack. In de twee andere groepen was dit 54 procent. De verklaring vol gens onderzoeker David Yeager: laat tieners eigen keu zes maken en te rugvechten tegen onrecht. Gezond eten wordt dan iets rebels om te doen. kaanse studie: geef tieners een gevoel van autonomie. Onderzoekers van twee universiteiten uit Chicago en Texas verdeelden 536 kinderen van 13 tot 15 jaar over drie groepen. De eerste groep ont ving informatie over de voordelen van gezonde voeding, de tweede over de invloed van marke ting in de voedings industrie. Reclame kan onterecht het idee meegeven dat ongezonde voeding gezond is. De

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49