A 4 ZO DOEN WIJ DAT Gezond blijven, opvoeden: we zijn er elke dag mee bezig. Welke lessen leerde jij in het leven en zou je aan anderen willen overdragen? Vandaag: Manon Hoogenraad (46) uit Middelburg. Luister naar je gevoel Manon: „Ik wist al lang dat ik als vrouw door het leven wilde, maar heb mijn gevoelens onderdrukt. Toen ik vijf was, was mijn lievelingskleur roze en speelde ik met poppen. Voor mij voelde dat gewoon natuurlijk. Maar ik vermaakte me ook zeker met ander speelgoed. In de kleuterklas kreeg ik echter op mijn donder, om dat ik een keer met roze blokken zat te spelen. Ik was een jongen, dus ik moest de groene en blauwe pakken. Toen ik thuiskwam, zei mijn moe der: 'Je bent een lieve jongen en ik hou van je zoals je bent.' Ik ben er op latere leeftijd achter gekomen dat ik toen dacht: ze houdt van me als jon gen. Dus als ik anders werd, dan werd er niet meer van me gehouden. Ik heb toen onbewust de knop omgezet en ben de rol van jongen op me gaan nemen. Ik was zelfs een echte man: gek op roeien, stapels vrienden, een beetje een 'popiejopie'. In mijn puberteit kwam ik erachter achter dat er iets niet klopte. Maar hoe kon ik toen weten wat? Ik wist alleen dat het niet klopte, dat ik an ders was dan anderen." Gooi het roer om als je voelt datje vastloopt „Ik wilde arts worden, maar werd niet meteen ingeloot voor genees kunde. Omdat ik vond dat artsen qua communicatie veel konden leren van verpleegkundigen, besloot ik hbo verpleegkunde te gaan doen. Na het eerste jaar werd ik wél ingeloot voor geneeskunde. Maar onder andere vanwege mijn zoektocht naar mezelf, de studiedruk en het wedstrijdroeien kwam die studie niet van de grond. Ik werd er ongelukkig van, dus be sloot ik na twee jaar studeren met al les te stoppen: mijn relatie, het wed strijdroeien én geneeskunde. Ik be sloot om mijn studie verpleegkunde, waar ik veel plezier in had, af te ron den. Zo kwam ik in de fijne, maar ook confronterende wereld van de ver pleging terecht. Confronterend ja, want ik begreep niet waarom col lega's wél met lang haar mochten rondlopen en ik niet. Toen mijn vrouw zwanger was, wist ik écht dat het niet goed zat. Ik voelde een soort jaloezie. Waarom mag zij wel zwanger zijn en ik niet, dacht ik. In 2010 liep ik dan ook volle dig vast en nam ik contact op met de VU in Amsterdam, hét kenniscen trum voor transgenders. Daar kon ik helaas niet terecht, want er was een wachtlijst van twee jaar. Ik ben toen overal geweest, bij huisartsen, sek- suologen, psychologen en coaches. In 2012 besloten mijn vrouw en ik om te verhuizen naar Middelburg. Het was de beste keuze die we ooit gemaakt hebben. Ik had rust nodig en dat vond ik niet in een drukke stad als Utrecht. Toen ben ik ook overge stapt naar het UZ Gent en ben ik be gonnen met hormoontherapie. Twee jaar geleden heb ik de transformatie Wat heel bijzonder is, is dat mijn vrouw bij mij gebleven is. Zij houdt van mij als persoon WIE? volledig afgemaakt met een ge- slachtsaanpassende operatie." Steun van je geliefden is erg belangrijk „Wat heel bijzonder is, is dat mijn vrouw bij mij is gebleven. Zij houdt van mij als persoon. Ik ben ontzet tend door haar gesteund, maar ook door mijn drie kinderen. We hebben het hen pas verteld in 2012, op het moment dat ik de dia gnose transgender had gekregen. Toen ik die zekerheid nog niet had, wilde ik ze er nog niet mee confron teren. Dat was wel een moeilijke periode: zodra de kinderen naar school waren, ging ik terug naar boven om me als vrouw te kleden. En voordat ze weer thuiskwamen, kleedde ik me weer als man. Natuurlijk vonden de kinde ren het gek toen we het aan hen ver telden. Maar ik heb hen gezegd dat ik hun papa ben en dat ik altijd hun papa zal blijven. Ik doe ook nog steeds 'papa-dingen' met hen. Zo help ik hen met klussen en ga ik mee als ze gaan sporten. Ze noemen mij ook nog altijd papa. Voor de buiten wereld is dat gek natuurlijk, maar zij hebben er geen last van. Mijn ouders hadden er wel moeite mee. Pas toen ik begon met de hor moonbehandelingen, hadden ze door dat het serieus was. Nu noemen ze me ook gewoon 'Manon' en hebben ze het over hun dochter. Mijn vader begrijpt het niet, maar hij heeft het geaccepteerd." dinsdag 27 september 2016 PZ 'Ik was zelfs een echte man, een popiejopie' Gertie de Boey —Manon Hoogenraad r. t' Manon Hoogenraad (46) uit Utrecht, woont in Middelburg. Werkt als transgen- dercoach: coaching- walcheren.nl. Is ge trouwd met Karin (46) en heeft drie zonen: Thijs (16), Jasper (14) en Niels (11). Hun hond heet Jill. Houdt van koken, klussen, tuinie ren en tuinmeubels maken met haar zonen. Manon Hoogenraad, hier met hond Jill, begon op haar veer tigste met haar trans formatie tot vrouw. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48