3 Dress Red Day Draag donderdag rood, vraagt de Hartstichting ons. Om aandacht te vestigen op hart- en vaatziekten bij vrouwen. Cardioloog Angela Maas (59): „De klachten van de man zijn lang de norm geweest." 6 pzij noemde haar de meest invloed rijke vrouwelijke arts, Libelle de be ste cardioloog van het land en de Ver eniging van Ne derlandse Vrouwelijke Artsen eerde haar om haar 'uitzonderlijk grote in zet voor het verbeteren van het wel zijn van vrouwen met hart- en vaat ziekten'. Het ontbreekt hoogleraar Angela Maas niet aan eerbetoon. Toch werd haar specialisme 'cardi ologie voor vrouwen' lang volkomen genegeerd. Maas heeft daarin veran dering gebracht. Haar missiewerk blijft noodzakelijk, vindt ze, want hart- en vaatziekten zijn wereldwijd doodsoorzaak nummer één bij vrou wen. Dagelijks sterven er in ons land 57 vrouwen aan en 50 mannen. „Ja, daarom is het belangrijk dat we Dress Red Day hebben, op 29 septem ber. Om aandacht te vragen voor de hart- en vaatziekten bij vrouwen. Ge woon meedoen! Je hoeft niet per se een rode jurk aan; trek rode schoenen aan of een rode rok. Een rood accent. Ja, óók mannen, ik heb die van mij een rode das gegeven. Zo kunnen we laten zien: wij vinden cardiologie voor vrouwen belangrijk. „Hart- en vaatproblemen werden lang beschouwd als een typische mannenziekte. En de vrouwen? Die konden in de jaren zestig, zeventig een cursus volgen, om beter te leren zorgen voor hun man die herstel lende was van een hartinfarct. „De man was de norm. Van een verschil in de klachten en sympto men van mannen en vrouwen, leek niemand zich bewust. En met speci fieke hart- en vaatziekten bij vrou wen hield niemand zich bezig. „Ook ik niet. Ik was al een jaar of drie cardioloog toen in 1991 de wake- up call kwam. Een vrouwelijke pa tiënt vroeg: 'Waarom legt u niet uit wat mijn klachten zijn?' Ze sloeg woedend met de vuist op tafel. 'Ik wil nu wel eens weten wat ik heb!' „Maar ik wist het niet, en ik kende niemand die het wist. Gelukkig ver schenen de eerste grote publicaties over hartklachten bij vrouwen. Ik ben alles gaan lezen en volgen. Enigs zins door mijn patiëntes gedwongen, want ik wilde hen helpen. Ik begon in Zwolle met vrouwenspreekuren in het ziekenhuis en legde me toe op het vrouwenhart. Hartverscheurend „Het hart is de plek waar emotie wordt ervaren. Kijk naar het gebro ken hart syndroom; een hartinfarct na een uiterst stressvolle gebeurtenis. Dat zien we tien keer vaker bij vrou wen dan bij mannen. Een extreem voorbeeld is de moeder van die piloot uit Jordanië die vorig jaar door IS le vend werd verbrand in een kooi. Hartverscheurend. Het bezorgde zijn moeder een infarct, ze overleed de volgende dag in het ziekenhuis. „In 2003 besloot ik: ik stop volledig met de mannen. Ik wilde kijken naar de verschillen bij vrouwen. Wij zijn niet allemaal hetzelfde. Door in te zoomen op vrouwen kun je een ho ger en lager risico eruit pikken. Dat heb ik moeten leren. „Nu weten we inmiddels ook dat een vroege menopauze, bij vrouwen onder de 40 jaar, een risicofactor voor hartklachten is, net als zeer hoge bloeddruk tijdens de zwangerschap. Die vrouwen steken als het ware hun vinger op: let op mij! „Als je een man en vrouw verge lijkt, zie je dat het hart en de spier massa bij de man groter is. Wat con sequenties heeft voor de diameter van de bloedvaatjes. Juist in de kleine haarvaatjes komen bij vrouwen met hartklachten vaak afwijkingen voor. Daar weten we weinig van af, je hebt gereedschap nodig om dit zichtbaar te maken. Niemand ziet de zwaarte- krachtgolven in de ruimte en toch geloven we daar in. Maar dat middel bare vrouwen hartproblemen heb ben door die kleine haarvaatjes in de hartspier, dat wil niemand geloven. „Terwijl het niet over geloof gaat, maar over een verouderingsproces waar we ons onvoldoende op hebben gefocust. De helft van hartfalen bij vrouwen komt door de hartspier die stugger wordt; mannen hebben vaker last van het klassieke uitzakken van de hartspier en verminderde pomp- kracht, dus daar hebben we ons altijd mee bezig gehouden. „De vrouwenemancipatie heeft binnen de cardiologie lang op zich la ten wachten. Ik studeerde in de jaren zeventig in Groningen, in de nasleep van de tweede feministische golf. Ik was een activist. Dat heb ik geïnte greerd in mijn werk: de emancipatie van de vrouwelijke patiënt. SYMPTOMEN „Thuis doet mijn man tegenwoor dig het huishouden, ik doe helemaal niets! Mijn zoons hebben een femi nistische moeder gehad, ja, daar heb ben ze vast wel een mening over. Maar ze hebben -denk ik - een fan tastische jeugd gehad. We hebben zestien jaar lang twee oppasmoeders aan huis gehad, die waren er altijd. De jongens zijn het huis uit, de oud ste is autistisch en woont in een be schermde woongroep, de jongste heeft wiskunde gestudeerd en werkt in Cambridge aan zijn proefschrift. Over de oudste heb ik zorgen, maar over kinderen - klein of groot - heb je als moeder altijd zorgen. Dwarsverbanden „Vrouwen worden toch ouder dan mannen, zeggen mensen vaak. Inder daad, maar die oude vrouwen zitten wél in een verpleeghuis. Daar zie je amper mannen, wel vrouwen die geen stap meer kunnen verzetten. Die een beroerte hebben gehad of de menteren. Het wordt steeds duidelijk dat ook dementie mogelijk heeft te maken met een hoger risico van ader verkalking. Onze kennis daarover staat nog in de kinderschoenen. „Juist dit soort dwarsverbanden moeten we onderzoeken. Als bij drage daaraan heb ik het fonds Hart Voor Vrouwen opgericht, om multi disciplinair onderzoek te financieren. Inzoomen op vrouwen heeft enorm veel kennis opgeleverd, zodanig dat ik met een nieuw leerboek bezig ben, in samenwerking met internationale cardiologen. Of het verplichte kost wordt voor studenten? Dan moeten diegenen die het curriculum bepalen daar voor open staan, en dat zijn 35 mannen en 2 vrouwen! „Maar ik ben vrij hoopvol. Er komt meer aandacht voor hart- en vaat ziekten bij vrouwen. Ook mannelijke cardiologen vragen om nascholing, en verwijzen door: wil jij er eens naar kijken? De barrières worden kleiner. „De minister heeft subsidie toege kend, en je weet wat er gebeurt als er geld beschikbaar komt. Dan duiken de mannen erop af. Dus die zijn nu ook geïnteresseerd. Ja, zo simpel is het ook." dinsdag 27 september 2016 GO en je onderlijf beweegt terwijl je beleidsstukken schrijft of mails beant woordt. Jordy Wegman van het bedrijf Worktrai- ner levert de bureaufiet- sen. „Het beste is: een uur staan, een uur fiet sen en een uur zitten. Zo blijft je bloed stro men", zegt Wegman. De kantoorfiets komt een maand op proef. Weg man tipt: „Niet te zwaar zetten en fiets vooral niet te snel." Sanne van der Kolk Helder praktisch De fiets schuift met gemak onder een in hoogte verstelbaar bureau, door de wieltjes is hij simpel te verplaatsen. Je bureau moet minstens tot 110 centimeter de hoogte in kunnen. Ontspannend Ontspannen is de bedoeling niet. Na de eerste dag voel je gegarandeerd je kuiten. Licht instellen en het speciale zitvlak voorkomen zadelpijn. Mijn collega voelt zich na een half uur fietsen misselijk worden. Motiverend Jazeker, ledereen wil de 'hometrainer' op kantoor uitproberen. Zowel kleine als lange collega's kunnen er gebruik van maken. Als het warm is, krijg je het door te fietsen nóg warmer. Zweten in je pak is niet ideaal. Prijs kwaliteit Voor 279 euro hoef je nooit meer te 'roken' op kantoor. Je gezondheid is het waard. De werkgever moet er voor te porren zijn, anders moet je met je collega's de porte monnee trekken. ▲Trap niet te hard op je deskbike. Eind oordeel Werk gevers, kom op met die fietsen! Verslingerd aan het vrouwenhart M Cardioloog Angela Maas richt zich al dertien jaar uitsluitend op vrouwen. FOTO KOEN VERHEIJDEN Gerdy van der Stap De typische symptomen bij een hartinfarct - druk op de borst die uitstraalt naar de linkerarm - zijn bij vrouwen niet altijd aanwezig, terwijl ze tóch een hartinfarct hebben. Beklemmende of drukkende pijn op de borst Pijn in de bovenarmen, kaak, nek, rug, maag of tussen de schouderbladen Koorts, transpireren Kortademig Extreme vermoeidheid Duizelig Angstig, onrustig gevoel Misselijk of braken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47