Meisje van 13, niet zo gelukkig Uurtje staan, uurtje fietsen, uurtje zitten 2 RENE DIEKSTRA Column De afgelopen tijd heb ik me intensief bezig gehouden met een meisje van 13. Althans, zo oud was ze toen ze een eind aan haar leven maakte. Niet dat ik haar ooit in levenden lijve heb ontmoet. Maar na haar dood des te vaker, als je kennisnemen van iemands dagboeken een ontmoeting mag noemen. Die ontmoeting ach teraf heeft een onuitwisbare indruk op mij ge maakt. Via de honderden pagina's dagboek en an dere geschriften van haar die mij door haar ouders ter beschikking zijn gesteld, heb ik haar leven kun nen volgen van haar 11de tot haar 13de, de periode van het begin van haar puberteit tot haar dood. We weten dat de sprong naar de puberteit ook veranderingen inzet die bij volwassenheid horen, zoals lichamelijk-seksuele ontwikkeling, oriënta tie op leeftijdgenoten en toekomstgericht denken. Maar ook melden zich dan vaak de eerste signalen van psychische problemen zoals depressieve ge voelens, negatief zelfbeeld, sociale angsten, faal angst, en gedachten aan de dood en zelfdoding. Het uitzonderlijke aan dit meisje is dat ze al zo jong een adembene mend scherpe inkijk geeft in hoe dat laatste voelt. Hoe het voelt om met depressieve gedach ten over jezelf, anderen en de toekomst rond te lopen. Hoe het voelt om al op je 11de te beseffen dat je dit leven niet zomaar hoeft te accepteren. Dat je ook kunt besluiten daarmee te kappen. Een adembenemende inkijk ook in wat in jou en tus sen jou en anderen gebeurt als zulke gedachten be zit van je nemen. De paniek die opkomt als je voelt dat je het ontoelaatbare ooit toch zou kunnen doen. De angst er met anderen over te praten, om dat die zullen schrikken, zich bedreigd voelen, het belachelijk of gestoord vinden, je niet meer nor maal zullen behandelen. Jouw dagboek spreekt jou niet tegen en veroordeelt niet De verleiding wordt dan groot, als je daar het talent voor hebt, je eigen gesprekpartner te creë ren, in de vorm van een dagboek dat zowel uitlaat klep, steun als begripvolle geheimplaats biedt. Want jouw dagboek spreekt jou niet tegen, veroor deelt niet, accepteert alles. Vandaar die dikgeschre- ven uitroep in de laatste maand van haar leven: 'Dit is alles voor me, dit dagboek'. Maar er is een risicovolle keerzijde. Een dagboek is ook een gesprekspartner die niets ter discussie stelt, niet relativeert, niet uit zichzelf op andere ge dachten of perspectieven wijst. Waardoor de con clusie zich kan vastzetten, dat je gelijk hebt met je sombere gedachten, met je ideeën dat je beter dood kunt zijn. Vooral op die momenten dat het tussen jou en anderen niet zo goed gaat, er wrij vingen zijn, dingen misgaan. In haar dagboekver slag heb ik haar steeds dichter de dood zien nade ren. Maar juist dankzij datzelfde verslag heeft ze ons ook het zicht nagelaten op hoe dat bij andere jon geren mogelijk te voorkomen is. LEESTIPS VAN DE WEEK DAGMAR VALERIE %iV m\ LEKKER IN BALANS Twitterspreekuur dinsdag 27 september 2016 GO Diekstra buigt zich over de menselijke geest Wat ging er om in het hoofd van Saskia, de dochter van Andy Sanders? Ze maakte een eind aan haar leven toen ze 13 jaar was. René Diekstra schreef met haar vader het boek 'Het is net alsof ik hier niet hoor DURF TC DROMCN Liever met lef - Dagmar Valerie Blogger met besmettelijke posiviteit en kwetsbaarheid (Kok, 15) De supersamen- werker - Dirk Van Duppen en Johan Hoebeke Hoe je met empa thie verder komt dan met vechten (Epo, 20) Spiegelwerk - Louise Hay In 21 dagen een beter zelfbeeld (Spectrum, 19,99) Op menig kantoor heeft de leus 'zitten is het nieuwe roken' voor opschudding ge zorgd. Hoe voorkom je dat je de hele dag 'rookt'? Schuif een fiets aan onder je ver stelbare bureau. Dan beweeg je zittend. Half negen en plof: mijn collega's en ik strijken neer op onze bureau stoelen en komen daar - met een korte onder breking voor de lunch of werkbespreking - nauwelijks meer vanaf. Na het werk en het diner gebeurt het zelfde, zittend voor de televisie. Dat is niet goed, zeggen gezond heidsdeskundigen. Wie dagelijks elf uur zit, loopt kans eerder dood te gaan, beweert on derzoeker Hidde van der Ploeg van de Uni versiteit van Sydney. Twee uur achter elkaar zitten is de limiet. Sommige werkgevers schakelen over op ver stelbare bureaus, zodat je ook staand kunt wer ken of vergaderen. Het is een kwestie van wennen. Fietsen terwijl je werkt is nog revoluti onairder. Schuif een deskbike, zonder wie len maar wel verrijd baar, aan je bureau aan Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl Op Dress Red Day houden cardiologen Angela Maas en Suzette Elias-Smale van het Radboudumc van 19.30 tot 20.30 uur een twitterspreekuur over hart- en vaatziekten bij vrouwen. Tweet je vraag naar @hartvoorvrouwen of gebruik de hashtag #hartvoorvrouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46