Zwemtrainers trekken aan bel bij KNZB 27 Ronald de Boer en Wim Suurbier steunen ingeving van Peter Bosz Daley Sinkgraven werd gehaald als creatief brein op het middenveld, nu speelt hij als linksachter. Wat heb je aan verdedigende backs als je de bal zelf in bezit hebt? euwig zonde dat er geen verborgen came ra op het gezicht van Daley Sinkgraven ge richt stond, toen Peter Bosz hem voorstelde het eens als linksback te proberen. De verwon dering moet prachtig zijn ge weest. Linksback? Wat? Wie, ik? Ja, hij. Sinkgraven. De man die an derhalf jaar geleden voor zo'n ze ven miljoen werd binnen- gehaald bij Ajax als man .p1 van de toekomst, als creatieve geest op het middenveld weltever- V f staan. Maar juist in de middenli nie woedt nu een gigantische con currentiestrijd, zelfs als je Sinkgra ven niet meerekent. Davy Klaas- sen, Hakim Ziyech, Riechedly Ba- zoer, Nemanja Gudelj, Lasse Schone, Donny van de Beek, noem ze maar op. Dus stelde Bosz hem vorige week in het bekerduel met Willem II plots op als links back. Vanwege succes geprolon geerd, afgelopen weekend tegen PEC Zwolle. Vaste linksachter Mitchell Dijks, die uitsprak nou net het vertrouwen te voelen van Bosz, zal er niet vrolijk van zijn ge worden. Of blijft het bij een kortstondig experiment? Als het aan Ronald de Boer ligt niet. „Hij heeft de ei genschappen van een moderne linksback. Iedereen weet dat hij goed kan voetballen. Hij heeft de energie om mee op te komen en is ook nog eens bloedsnel." Maar wat als het in een wed strijd écht op verdedigen aan komt? Tegen Willem II en PEC had hij al klassieke buitenspelers als directe tegenstanders, maar wat als er straks eentje voorbij sjeest van een ander kaliber? De Boer: „Dijks is puur verdedigend natuurlijk beter, maar ik geloof wel dat Sinkgraven in die rol kan groeien. Je ziet nu al felheid die je eerder niet bij hem zag. En hij heeft gevoel voor positie, dan kun je als verdediger al een hoop pro blemen voor zijn." Bosz somde vorige week een rij tje Ajacieden op die in het verle den ook werden omgeturnd, van aanvallende speler naar back. Mi chael Reiziger natuurlijk, Wins ton Bogarde ook. En, langer terug, Wim Suurbier (71). Die laatste, die met Ajax in de jaren zeventig als verdediger een volle prijzen- kast bij elkaar voetbalde, snapt het wel. „Natuurlijk moet je zoiets een keer proberen. We hebben het over Ajax, hè. Wat heb je aan een verdedigende back als je zelf de bal hebt? Maar in de grote wed strijden zou ik wel twee keer na denken." Bosz vertelde dat hij zeker weet dat Sinkgraven zijn omscholing niet als degradatie, maar als kans ziet. Dat gelooft Ronald de Boer ook. „Vroeger werd er weieens de nigrerend gesproken over backies, hè", zegt de oud-Ajacied. „Die tij den zijn wel voorbij. Kijk naar het huidige topvoetbal. De vleugelver dedigers zijn erg belangrijk. En ook nog eens spelers waar elke lief hebber graag naar kijkt. Jordi Al- ba, Dani Alves, David Alaba. Die zien we toch allemaal graag spe len?" Andere grootheden nog, vanzelf sprekend. Toch blijft de ingeving van Bosz om Sinkgraven óók als linksback te zien een fascine rende. Vooral ook omdat voor vori ge week niemand ook maar één se conde aan een dergelijke carrière switch had gedacht. Ook De Boer niet: „Hij kan een revelatie wor den." De tien ervaren de KNZB als een 'machtsorganisatie', waarin er wei nig ruimte is voor kritiek of afwij kende inzichten. Ervaren trainers als Hans Elzerman en Robin van Aggele hebben al vaker aangege ven dat er zaken moeten verande ren. Met die kritiek werd tot nu toe weinig gedaan en daarom vra gen ze de bond nu per brief om het beleid kritisch te evalueren. De trainers willen niet alleen de teleurstellende resultaten van Rio bespreken, maar ook kijken naar het functioneren van de nationale en regionale trainingscentra. Van Aggele: „De meeste Neder landse records dateren alweer van jaren terug. Uit het huidige beleid - het Meerjaren Opleidingsplan Zwemmen, dat in 2004 gestart is - komen bijna geen topzwemmers meer voort. Op het WK kortebaan van 2008 stonden er nog achttien individuele zwemmers aan de start, bij het WK in Doha in 2014 waren dat er slechts zes." De oud-schoolslagspecialist gaat verder: „Veel jonge mensen stop pen rond hun zeventiende of acht tiende al met zwemmen. Ze boe ken geen vooruitgang meer of ze trekken hun bestaan in het RTC niet meer. Veel zwemmers wor den op veel te jonge leeftijd uit hun bestaande verenigingsstruc tuur gehaald, terwijl ze bij een RTC niet veel verder komen. Ik weet zeker dat ze die internationa le toernooien wel hadden gehaald, als ze bij een goede club hadden gezeten." dinsdag 27 september 2016 'Sinkgraven kan revelatie worden als linksback' Daniël Dwarswaard Amsterdam —Wim Suurbier Daley Sinkgraven in zijn nieuwe rol als linksback tegen Queensy Menig van PEC. FOTO PRO SHOTS Tien vooraanstaande zwemtrai ners hebben in een open brief aan de KNZB hun ongenoegen geuit over het huidige beleid van de zwembond en de behaalde resultaten bij de Spelen in Rio. Natasha Smit Nieuwegein Robin van Aggele. fotom schmidt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27