PSV wil door nog een barrière op Russische bodem 25 Van Bronckhorst is niet te beroerd zich in Europa aan te passen, sluw spelend uit de omschakeling kim Ziyech en Kasper Dolberg haalden de Amsterdammers ein delijk wat extra individuele kwa liteit in huis, terwijl Davinson Sanchez bij uitstek een speler is die mentaal, fysiek en zuiver de fensief het verschil maakt. Een pure, spijkerharde verdediger. In de voorronde van de Cham pions League tegen FK Rostov leidde het allemaal nog nergens toe, om het zachtjes uit te druk ken. Maar je hoeft niet gestu deerd te hebben om te zien dat Ajax langzaam opkrabbelt in de laatste weken. De grootste uitda ging voor trainer Peter Bosz, don derdag tegen Standard Luik: een balans vinden tussen het frisse voetbal van de meest recente wedstrijden (tegen Willem II en PEC Zwolle) en de volwassen heid die internationaal wordt geëist, óók qua spelopvatting. Zou het te veel gevraagd zijn: drie Nederlandse overwinningen in vier Europese wedstrijden de ze week? AZ gaat het uit tegen Ze nit Sint-Petersburg moeilijk krij gen, en de t-t tegen Dundalk biedt daarbij weinig vertrouwen. Maar van de traditionele top-3 mogen we realistisch gezien wel wat verwachten. Feyenoord kan uit tegen Fener- bahge zonder veel druk spelen, met de drie punten van de eerste poulewedstrijd op zak, terwijl de Turken zelf nog bepaald geen ster ke indruk maken dit seizoen. Standard Luik, donderdag op be zoek in Amsterdam, staat in Bel gië bovendien weer ouderwets in de fik, compleet met een onlangs ontslagen trainer en bestuurlijke onrust. Thuis winnen van de nummer zeven in de reguliere Belgische competitie van het afge lopen seizoen: dat zou toch moe ten kunnen. Loodzware poule De grootste druk ligt ironisch ge noeg bij PSV, de enige Nederland se deelnemer aan de Champions League. De Eindhovenaren móe ten goedbeschouwd winnen in Rostov om nog enig uitzicht te houden op een stunt in hun lood zware poule, en om op schema te blijven voor een eventuele derde plaats in de groep, die goed is voor een vervolg in de Europa League. Van onderschatting zal geen sprake zijn na de oorwassing die Ajax onlangs kreeg in hetzelfde stadion. Willem van Elanegem waarschuwde gisteren liever voor 'overschatting' van de nogal modale Russen. Zo snel kan het gaan, blijkbaar. We durven in Ne derland weer voorzichtig in ons zelf te geloven. De statistieken van eredivisieploe- gen in het land van de Premjer-Li- ga zijn de afgelopen vijf seizoenen belabberd. Ajax, Feyenoord, FC Twente, AZ, Vitesse en PSV kwa men in de laatste tien Europese duels van Nederlandse teams in Rusland niet verder dan één remi se. In de andere wedstrijden was het kommer en kwel en bleek de thuisploeg telkens te sterk. Ook PSV bewaart slechte herin neringen aan de vliegreizen naar het oosten. Het ging achtereenvol gens onderuit bij Dinamo Mos kou, Zenit Sint-Petersburg en CSKA Moskou. Morgen moet het team van Phillip Cocu tegen FK Rostov dus door een barrière om nog enige kans te houden op overwintering in de Champions League. Dat blijft de ambitie. En een punt pakken zou ook al enorm bijdragen aan het doel: Europees overwinteren. Cocu: „We breken de laatste tijd nogal wat statistie ken, dus dan deze ook maar." Om daarna te vervolgen: „De Russische competitie was een aan tal jaren heel sterk in opkomst en de financiële mogelijkheden wa ren groot. Daardoor zijn veel spe lers met kwaliteit die kant op ge gaan en werden de clubs veel ster ker dan menigeen vanuit de oude situatie dacht. Nu zie je dat de groei er een beetje uit is, al zijn de mogelijkheden van een aantal clubs nog steeds heel groot, verge leken met die van ons." Geld is een bepalende factor, maar ook de onbekendheid met de Russische manier van spelen heeft bij de resultaten wellicht meegespeeld, denkt Cocu. PSV weet dat het de borst nat kan ma ken, nadat Ajax met 4-1 op de broek kreeg in Rusland. De bevin dingen van PSV-scout John Fes- kens zijn niet verrassend voor ie dereen die de Amsterdammers on deruit zag gaan. Hij zag een fysiek NEGATIEVE BALANS sterke ploeg, die achterin uitste kend georganiseerd is en er soms met een verrassend staaltje oppor tunisme uit kan komen. Thuis durft FK Rostov ook vooruit te denken, zonder veel ruimtes te la ten. „Wij zullen rekening moeten houden met de manier van spelen van de tegenstander. Soms is dat een systeem wat een Nederlandse ploeg gewoon niet ligt, of onbe kend is voor ons", is wat Cocu er over zegt. Systemen en geld zorgden voor de slechte statistieken, maar wat te denken van iets als de lokale omstandigheden? Feskens was niet onder de indruk van de gras mat in Rostov en de voorspelde re genval zal het er niet beter op ma ken. Luuk de Jong weet dat de barre omstandigheden in Rusland ook te overwinnen zijn. Hij scoorde in het laatste duel dat een eredivisie club ter plaatse won. In februari 2011 hielp de spits FC Twente in een heroïsch duel bij Roebin Ka zan aan een 0-2 zege. „Destijds was het verschrikkelijk koud en daardoor was het een wedstrijd die ik niet meer zal vergeten. Euro pese uitwedstrijden winnen is so wieso ongelooflijk moeilijk, of het nou in Rusland is of elders." Vorig jaar overleefde PSV de groepsfase van de Champions Lea gue door drie keer thuis te win nen en uit een punt mee te pik ken, weet De Jong. Nu PSV in ei gen huis van Atlético verloor, zal het op een andere wijze moeten. dinsdag 27 september 2016 borst vooruit u Nederland staat nu veertiende op de coëfficiëntenlijst van de UEFA. Het pas seerde twee weken geleden Griekenland, mede dankzij de zege van Ajax op Panathinaikos. 4 Met de komst van onder anderen Hakim Ziyech (hier in actie tegen Panathia- nikos) lijkt Ajax tot meer in staat in Europa, foto pro shots Eindhoven Phillip Cocu. FOTO JAN KOK Laatste 10 duels van Nederlandse clubs in Rusland: O gewonnen, 1 gelijk, 9 verloren. 17-3-2011: Spartak Moskou-Ajax 3-0 (achtste finale Europa League) 17-3-2011: Zenit Sint-Petersburg-FC Twente 2-0 (achtste finale EL) 2-8-2012: Anzhi-Vitesse 2-0 (derde voorronde Europa League) 23-8-2012: Anzhi-AZ 1-0 (play-off Europa League) 22-8-2013: Koeban Krasnodar-Feyenoord 1-0 (play-off EL) 20-3-2014: Anzhi-AZ 0-0 (achtste finale Europa League) 2-10-2014: Dinamo Moskou-PSV 1-0 (groepsfase Europa League) 26-2-2015: Zenit-Sint Petersburg-PSV 3-0 (zestiende finale EL) 30-9-2015: CSKA Moskou-PSV 3-2 (groepsfase Champions League) 23-8-2016: FK Rostov-Ajax 4-1 (play-off Champions League) Op 17 februari 2011 won FC Twente als laatste Nederlandse club in Rusland. Bij Roebin Kazan werd het 0-2. Winnen in Rusland? Het bleek voor de Nederlandse clubs de laatste jaren onmogelijk. Rik Elfrink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25