'Heel Holland bakt was er bijna...!' Paul Verhoeven in race voor Oscar IOW CULTUUR 21 Penoza, Geer en Goor zoeken een hobby en Floortje naar het einde van de wereld zijn de drie genomineerden voor de Gouden Televizier-Ring 2016. Tv-columnist Angela de Jong mist één programma. Ster Acteur Mijn rijtje zou er anders uit zien, met Raymond Thiry uit Penoza, Kees Prins uit Over spel en een van de mannen uit Divorce. Hoffman vind ik in Dokter Tinus niet om aan te zien, Akkabi is in Moord- vrouw niet onderscheidend genoeg. Dus blijft over.. Talent Is Philippe Geubels een tv-ta- lent? Die loopt toch al een tijdje mee? Dan kunnen we iedereen wel voordragen voortaan. Maar in deze catego rie is er één zekerheid: is er een e\-)GTSTer genomi neerd, dan wint die. Dus Pip, van harte. Gouden Stuiver Er tekent zich een trend af. Van een prijs voor kin derprogramma's schuift het op naar een onder scheiding van shows waar puberperikelen centraal staan. Thuis zijn wij al ja ren hartstochtelijk fan van Puberruil. „Dit is het jaar van de beproefde concepten, grote verrassingen zijn er niet. Er is ook niet één bepaald genre dat kwam bovendrijven. Wel opvallend was dat enkele mooie VPRO-titels als De hokjes man, Langs de oevers van de Yangt ze en Zondag met Lubach de voor rondes bereikten. Ze halen dan niet die finale, maar waren wel even in de race. En een recordaan tal stemmen is uitgebracht: bijna één miljoen! Vorig jaar waren dat er nog 700.000." „Het onderdeel drama misten we al een tijdje. De kwaliteit is enorm gestegen en er zijn ook veel meer fans van Nederlandse se ries dan voorheen. Dat verdient dus een plekje bij De Ring." „Carré is heel mooi, maar toch be perkt in ruimte. De Televizier Ring is een publieksprijs, dus ei genlijk moeten kijkers en stem mers een belangrijker onderdeel zijn van het gala. We kunnen er nu veel meer uitnodigen dan voor heen." „Ieder jaar denk ik opnieuw: en nü zit 'ie erbij. Niet dus. Het op bouwen van een fanbase is heel belangrijk en duurt even. Er gin gen ook jaren overheen voordat Flikken Maastricht eindelijk mee deed. Soms blijft iets een myste rie. Boer zoekt vrouw is ook nog nooit genomineerd, daar rust een soort vloek op. Ik kan overigens wel verklappen dat Heel Holland bakt er bijna was. Het was een top 5-programma." „Dat argument gaat eigenlijk niet meer op. De fanbase van Heel Hol land bakt is namelijk niet te oud. Jong én oud kijkt naar dat pro gramma." manier van nomineren heeft Tele vizier eindelijk zijn zaakjes op or de. Alle drie de programma's trek ken een miljoenenpubliek én ze bepalen na uitzending het ge sprek op Twitter en bij de kof- fieautomaat. Dat zijn voor mij ge voelsmatig de belangrijkste crite ria om dé tv-prijs van de kijker te mogen winnen. Geer Goor hebben een maat schappelijk probleem aangekaart met hun serie. En je moet wel van steen zijn om niet om hun dodelijke grappen te lachen. Al leen al het gegier van Geer is on weerstaanbaar. Maar ik kan me bij het kijken niet aan de indruk onttrekken dat lang niet alles spontaan is en veel grappen ge- script zijn. Penoza Daarom gaat mijn voorkeur uit naar Penoza, waarvan seizoen 4 misschien wel het sterkst was van allemaal. Ik heb wat keren versteend op de bank gezeten of juist voor het beeldscherm staan schreeuwen. Of toch Floortje naar het einde van de wereld, dat zo adembenemend mooi is door de combinatie van bijzondere verha len die Dessing gretig ophaalt in alle uithoeken van de wereld én de manier waarop ze in beeld worden gebracht. Ik twijfel nog. Gelukkig heb ik (en u ook nog!) tot 13 oktober. De Nederlandse regisseur maakte zijn film met Frans geld en een overwegend Franse crew, waar door Elle als een Franse productie wordt beschouwd. Paul Verhoeven reageerde giste ren opgetogen op het nieuws: „Ik ben aangenaam verrast. Frankrijk is een echt Europees denkend land. Dat blijkt als zij de lef heb ben een Nederlandse regisseur, die samenwerkte met een Engelse scenarist, deze eer te gunnen. Frankrijk is helemaal niet zo'n na tionalistisch land als sommigen denken." De Franse actrice Isabelle Hup- pert speelt de hoofdrol in dit ver krachtingsdrama. De opmerkelij ke en laconieke wijze waarop zij daar op reageert en wraak neemt vormt de basis van dit verhaal. Over zijn kansen om met Elle de eindstreep te halen, is Verhoeven voorzichtig. „Ik weet niet welke andere titels in de race zitten. Mijn film is natuurlijk niet poli tiek correct en voldoet niet aan de verwachtingspatronen van de kij ker. Dat kan in ons voordeel wer ken. Ik hoop dat mijn hoofdrol speelster Isabelle Huppert wel een nominatie krijgt als beste actrice. Zij verdient dat. Zij is nog nooit voorgedragen." Elle ging dit jaar op het Filmfesti val van Cannes in wereldpremiè re. Ondanks juichende kritieken viel de film buiten de prijzen, wat onder ingewijden tot veel verba zing leidde. De Amerikaanse vak bladen waren zeer enthousiast over de film, die tot een 'rapeco- medy' werd omgedoopt. Verhoeven en zijn collega Paula van der Oest, die de Nederlandse Oscar-inzending Tonio maakte, ho ren begin volgend jaar of hun films bij de laatste vijf kansheb bers behoort. Voor Verhoeven zou het de tweede keer worden. Met Turks Fruit uit t973 werd hij geno mineerd. De regisseur nam toen niet eens de moeite om naar Los Angeles af te reizen om de uitrei king bij te wonen. Turks Fruit viel dan ook buiten de prijzen. Ook met Soldaat van Oranje (1977), De vierde man (1983) en Zwartboek (2006) vertegenwoordigde Verhoe ven Nederland bij de Oscars, maar die films haalden de laatste vijf kandidaten niet. Verhoeven zit volgend jaar wél in de zaal bij de Oscaruitreiking als Elle genomineerd wordt. „Jaze ker, samen met mijn vrouw zal ik, compleet met smoking, dat evene ment zeker bijwonen. Toen Turks Fruit werd genomineerd vonden wij het niet belangrijk. Daar heb ik later wel spijt van gehad." dinsdag 27 september 2016 Genomineerden: Achmed Akkabi Thorn Hoffman Victor Reinier Genomineerden: Philippe Geubels Pip Pellens Gwen van Poorten Genomineerden: Brugklas Paul's Puberkookshow Puberruil Z@pp Gudo Tienhooven Wat vindt u zelf opvallend aan de race dit jaar? Vanwaar de nieuwe de catego rieën 'beste acteur' en 'beste ac trice'? De uitreiking vindt voor het eerst plaats in de Heineken Mu sic Hall. Waarom? HILVERSUM Adjunct-hoofdredacteur Jeroen de Goeij van Televizierspreekt van 'het jaar van de beproefde concepten'. Ditmaal geen verras sing a la Streetlab, het op tv ma ger bekeken, maar online ra zend populaire jongerenpro gramma dat vorig jaar onver wacht een Ring-nominatie bin- nenharkte. Maar wéér geen Heel Holland bakt. Hoe kan dat toch? Online stemmen is voor ouderen heel gebruiksonvriendelijk, zegt Omroep MAX-baas Jan Slagter dan... 'Elle', de laatste speelfilm van Paul Verhoeven, vertegenwoor digt Frankrijk bij de Oscars die volgend jaar worden uitgereikt. Ab Zagt Parijs Paul Verhoeven. FOTO REMKO DE WAAL/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21