f Hl M Deutsche Bank verder in het nauw y E 17 - BV 4 tl mmTTT jjf Merken zijn niet transparant over waar hun kleding wordt gemaakt mm >v. - - king op andere merken, zegt Scally. „Dat we bij deze merken zijn gekomen, is toeval. De mees te merken zijn niet transparant over waar hun kleding wordt ge maakt. Daarom vroegen onze on derzoekers net zo lang rond tot ze een aantal Nederlandse mer ken beet hadden. We hebben geen reden om aan te nemen dat andere merken die in India produceren het beter doen." Uit het onderzoek blijkt verder dat vrouwen - het gros van de ar beiders in de textielindustrie - minder verdienen dan mannen. Zwangere vrouwen zouden wor den ontslagen, omdat ze vaker moeten pauzeren. Verplicht overwerk wordt vaak niet uitbe taald. Medewerkers die een paar minuten te laat komen, krijgen in een aantal fabrieken voor straf twee uur niet uitbetaald of worden naar huis gestuurd, waardoor ze een hele dag loon mislopen. Begin juli beloofden vijftig Nederlandse kledingmer- ken zich in te zetten voor betere arbeidsomstandigheden in lage lonenlanden, in een convenant met minister Ploumen (Buiten landse Handel). Voor veel bedrij ven was dat niet de eerste belof te die ze deden. Toen in 2013 meer dan 1.100 textielarbeiders omkwamen toen Rana Plaza in Bangladesh instortte, sloten tientallen kle dingmerken zich al aan bij het zogeheten Bangladesh Akkoord. CoolCat werd destijds aan de schandpaal genageld door minis ter Ploumen omdat het bedrijf niet meteen had getekend. Eige naar Roland Kahn sloeg direct hard terug door te dreigen met een kort geding. Ploumen zag zich genoodzaakt haar uitspra ken te rectificeren, omdat Cool Cat 'verantwoorde inkoop wel serieus neemt'. Later sloot de kledingketen zich alsnog bij de afspraken aan. Net als bij het convenant Duurzame Kleding Textiel. Hoewel de afspraken in dat nieuwe akkoord verder gaan en meer landen dan alleen Bangladesh betreffen, heeft de Schone Kleren Campagne niet getekend. „De ambities zijn mooi, maar er staan geen concre te doelstellingen of tijdpad in. Daarom verwachten wij niet dat het convenant voor textielarbei ders veel gaat veranderen", ver klaart Scally. „Terwijl ons onderzoek laat zien hoe hard dat nodig is. In In dia verdient geen enkele arbei der een leefbaar loon." h en derde van de Indiase textielar beiders die kle ding maken voor Nederland se merken ver dient minder dan het wettelijke miniumloon van 98 euro per maand. Dat blijkt uit onderzoek van de Scho ne Kleren Campagne en de Lan delijke India Werkgroep dat van daag wordt gepubliceerd. Om een gezin te kunnen onderhou den, zou een arbeider in India volgens die organisaties het zo genoemde leefbaar loon van 257 euro moeten verdienen. „Veel vrouwen verdienen nog geen derde. Ze werken zich elke dag uit de naad voor een hongerloon in opdracht van Nederlandse merken", zegt woordvoerster Ta- ra Scally van de Schone Kleren Campagne. Die actiegroep en de Landelij ke India Werkgroep interview den vanaf augustus vorig jaar 150 arbeiders in tien fabrieken in het zuiden van het land, die kleding maakten voor merken als C&A, CoolCat, G-Star, Mc Gregor, Mexx, Scotch Soda, The Sting en We Fashion. Ook spraken ze met vakbondsleden en lokale organisaties die opko men voor de rechten van textiel arbeiders. De conclusie dat werk nemers er worden uitgebuit heeft echter net zo goed betrek- - 1 De uitspraak van Merkel leidde tot een verkoopgolf onder beleg gers in Deutsche Bank (DB). Het aandeel ging onderuit op de beurs van Frankfurt. Niet voor het eerst, DB is dit jaar al de helft van zijn beurswaarde kwijtgeraakt. Het aandeel staat op de laagste koers ooit. Europa's grootste bank zit in de problemen. Deze week werd bekend dat DB uit de top 5 van grootste zakenbanken is gevallen. Op dat terrein verliest ze de slag met de concurrentie. Dan is er nog de kwestie van de boetes en schikkingen. Vorige week bleek dat DB een schikking met de Amerikaanse autoriteiten van 14 miljard dollar heeft afgesla gen. Het draait om de verkoop van rommelhypotheken aan nietsver moedende klanten in de aanloop naar de kredietcrisis. Die miljar denclaim blijft nu boven de bank hangen. Dat kan de bank er eigenlijk niet bij hebben, want de onderne ming draait moeizaam. DB zucht onder hoge kosten en daardoor matige winstgevendheid. Het ma nagement heeft een ambitieus plan gepresenteerd om de kosten omlaag te krijgen, onder meer door te snijden in kantoren en per soneel. Maar als de kostenbespa ringen steeds opgaan aan miljar denboetes, schiet het bezuinigen niet op. Mede daardoor heeft de bank weinig kapitaalbuffers. In nood leer je je vrienden ken nen. DB blijkt erg eenzaam te zijn. De beleggers laten het aan deel vallen en kanselier Merkel riep gisteren dat ze er niet over peinst om de bank staatssteun te verlenen. Hoewel die uitspraak wel in de juiste context moet wor den gezien, meent Harald Benink, hoogleraar Banking and Finance aan de Universiteit Tilburg. „De Italiaanse premier Renzi wil de noodlijdende Italiaanse banken met staatssteun overeind houden. Duitsland is daar mordicus tegen. Door nu duidelijk te zeggen dat DB geen staatssteun krijgt, geeft ze een signaal aan Italië." Een verstandig signaal, meent Benink. „We hebben net nieuwe regels afgesproken in Europa over het redden van banken." Daarbij moet de belastingbetaler zo lang mogelijk worden ontzien. Staats steun aan DB is ook helemaal geen issue, volgens Benink. „Die bank staat niet op het punt om te vallen." Bloeden Dat ligt anders bij de Italiaanse banken. De bank Monte dei Pas- chi is al maanden het lijdend voor werp van een reddingsactie. Er is 5 miljard euro aan nieuw kapitaal nodig om te overleven. „Die bank heeft een waarde die dicht bij nul ligt. Wie gaat daar zoveel geld in steken?", vraagt Benink zich af. De overheid wil wel, maar mag niet, vanwege de Europese regels voor staatssteun. De bank redden volgens de Eu ropese regels, is niet aanlokkelijk. Dat betekent dat eerst aandeel- en obligatiehouders opdraaien voor de kosten. In Italië hebben veel huishoudens bankobligaties als oudedagsvoorziening. Die laten bloeden voor de problemen van de bank, is politieke zelfmoord. Met een belangrijk referendum in zicht, is dat het laatste wat Renzi wil. dinsdag 27 september 2016 - - Tara Scally jAt" Annemieke van Dongen Amsterdam 1 "*ma4 Beurshandelaren op de beurs van Wall Street in New York laten de aandelen Deutsche Bank vallen, foto richard drew/ap Deutsche Bank raakt steeds die per in de problemen. Op staats steun hoeven ze niet te rekenen, liet bondskanselier Merkel we ten. Peet Vogels Rotterdam Deutsche Bank heeft een schikking met de Amerikaanse autoriteiten van 14 miljard dollar afgeslagen. Het draait om de ver koop van rommelhypotheken aan nietsvermoedende klanten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17