Liefde voor muziek 4) - Aantijgingen 16 ECONOMIE Naaisters die in India kleding maken voor merken als C&A, The Sting en We Fashion verdienen niet genoeg om rond te komen. IBF3 In de schijnwerpers De belangrijkste les die zijn moeder de kleine Meng Ru in zijn oren knoopte: je hebt veel gekregen, maar er wordt ook veel van je verwacht. Daarom ging hij ook niet in Singapore naar school, maar werd hij naar een Engelse kostschool gestuurd. Zijn vader, Kuok Khoon Hong, werd rijk met Wilmar, het grootste palmoliebedrijf ter we reld. En dan zit er ook nog een zekere Robert Kuok in de familie, met een vermogen van ruim it miljard dollar een van de rijkste men- sen van Azië. Kortom: het was volkomen logisch geweest als Kuok Meng Ru gewoon een goede oplei ding had gevolgd, iedere dag netjes zijn haar in een scheiding had ge kamd en carrière was gaan maken Zoon van in een van de palmolie- familiebedrijven, tycoon Dat deed hij Kuok Khoon echter niet. Dat Hong hij dat niet deed, Studeer- is deels terug te de wiskun- voeren op een van de aan Cam- de schaarse mo- bridge menten in zijn Richtte in jeugd die Meng 2015 Band- Ru wél met zijn lab op, een vader doorbracht, app waar Samen luisterden muziek kan ze naar muziek worden uit- van Eric Clapton, gewisseld Zoonlief werd ver liefd, op de blues gitaar wel te ver staan. Oké, het lag dan misschien in de lijn der verwachtingen dat hij het zakenleven in zou stappen, maar dan toch niet zonder mu ziek. En dus is Kuok Meng Ru nu, op 28-jari- ge leeftijd, de eigenaar van Bandlab. Een app die zo'n beetje het Instagram van de muziek wereld moet worden. Aspirantmuzikanten kunnen er opnames achterlaten, om te kijken wat anderen er van vinden. Jaarlijks komen er al miljoenen binnen, zegt de oprichter. Om Bandlab een groter podium te geven, had Meng Ru echter een bekende partner nodig, en met Rolling Stone is die nu gevonden. Vol gens Meng Ru is de investering het begin van iets groots. En als een Kuok dat zegt, kun je het maar beter geloven. Flitsen Altice Commerz- bank TomTom Fugro Bij welke fabrieken in India ar beiders misstanden hebben ge rapporteerd, vermelden de Scho ne Kleren Campagne en de Lan delijke India Werkgroep niet 'om de arbeiders te bescher men'. Dat maakt het voor de ge noemde merken echter lastig om te reageren. Ze laten stuk voor stuk weten zich niet in de conclusies te herkennen. „Wij weten niet om welke fabrieken het gaat", zegt C&A, dat kle ding laat produceren bij 137 ver schillende fabrieken in India en in het rapport bij drie 'foute' fa brieken als opdrachtgever wordt genoemd. „Zelf doen we er alles aan om de rechten te res pecteren van iedereen die aan onze productie bijdraagt." Cool- Cat laat weten dat 'minder dan 0,1 procent' van zijn collectie af gelopen jaren in India is gepro duceerd. Dat neemt niet weg dat de kledingketen van Roland Kahn naar aanleiding van de be vindingen een eigen onderzoek is gestart. „CoolCat deelt de zor gen over de arbeidsomstandig heden van arbeiders in kleding fabrieken in India. In onze ge dragscode, die al onze leveran ciers hebben getekend, is vastge legd dat werknemers een veili ge en schone werkplaats heb ben en kunnen leven van hun loon." G-Star, We Fashion en The Sting benadrukken dat ze via het convenant aan verduurza ming van hun productie wer ken. De Sting kan niet uitslui ten dat arbeiders worden uitge buit in fabrieken waar kleding voor de keten wordt gemaakt, zegt woordvoerder Marco van Muiswinkel van The Sting. „We kopen in bij veertig Nederland se importeurs. Die zijn gecertifi ceerd, maar we weten niet bij welke fabrieken zij inkopen. Het zijn echter ónze labels die in de kleding staan. Dus als er iets niet in de haak is of er ge beurt een ramp zoals Rana Pla za, staat onze naam in de kran ten. Niet die van onze leveran cier. Daarom werken we aan meer transparantie en gaan we het aantal leveranciers mini maal halveren." Scotch Soda zegt zijn productie in Zuid-In- dia vorig jaar te hebben opge schort. Minister Ploumen, die vandaag naar Bangladesh vliegt om over onderwerpen als leefbaar loon te spreken met inkopers van grote kledingmerken, prijst de onderzoekers. „Uit de conclu sies doemt al wel een heel schrijnend beeld op van het da gelijks leven van de textielarbei ders in India: lage lonen, ex treem lange werktijden, discri minatie van vrouwen. Hun le vens moeten echt verbeterd worden en het rapport geeft daar suggesties voor. Alleen daarom al is het goed dat de Schone Kleren Campagne mis standen blijft signaleren. Wij zullen dit rapport met de conve nantspartijen bespreken." - Een miljardairszoontje, zo mag je Kuok Meng Ru gerust noemen. Maar wel een on dernemend miljardairszoontje. Eentje die zijn hart volgt, bovendien. Gisteren werd hij grootaandeelhouder van het legendarische popmagazine Rolling Stone. Sander van Mersbergen De noodlijdende Italiaanse bank Monte dei Paschi di Siena krijgt mogelijk financiële hulp uit Qatar. Italiaanse media schrijven dat vier anonieme investeerders uit de Golfstaat geïnteresseerd zijn om elk 250 miljoen euro aan aandelen in de bank te kopen. Prijsvechter Aldi blijft de Britse markt voor supermarkten opschudden. Het Duit se bedrijf kondigde gisteren aan volgend jaar 345 miljoen euro te investeren in zijn winkels waarmee het de druk op branchege noten als Tesco en Sainsbury wil opvoeren. Aldi's omzet verdubbelde in drie jaar tijd. O dinsdag 27 september 2016 De kabelaar hoefde als enige geen rode cijfers te schrijven in de AEX. De koerval van Deutsche Bank trok ook aande len van andere Europese ban ken onderuit. ■m Slecht nieuws voor TomTom: concurrent HERE lanceert een realtime ver keersdienst. Hongerloon in plaats van leefbaar loon' in textiel Bodemonder zoeker Fugro daalde fors na dat ING het koersdoel lager had gesteld. O o Zie onze website voor de volledige reacties van de kledingmerken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16