Klaas uit Friesland zit gevangen in Myanmar OKtOfcW 'vno-W°0"ÜI 15 Hanina Ajarai NVM OPEN HM ZEN DAG NVM XllEQ We voelen ons zo op ons gemak dat geen onderwerp te gek is De mevrouw van de winkel neemt me van top tot teen op. We staan voor de passpiegel en ik heb haar net gevraagd of het jurk je dat ik nu aan het passen ben ook met een broek kan. Het is een chique winkel waar slechts een paar rekken verspreid over het oppervlak staan. Waar je iets te drinken krijgt aangeboden. Hier zul je niet snel een kleding stuk op de grond aantreffen, zo als dat inmiddels de normaalste zaak van de wereld is bij kleding- molochs als H&M en Primark. „Heb je een nette zwarte broek die taps toeloopt?" vraagt ze. Als ik knik, gaat ze verder. „Nou, dat staat er heel mooi onder, sa men met zwarte pumps. Ik zou wel een andere kleur hoofddoek kiezen." Toen God stijlgevoel aan het uitdelen was, stond ik achter in de rij dus ik vertrouw de mevrouw blindelings op dat gebied. Welke kleur er dan wel het beste bij past? Ze aarzelt geen moment: „Felrood." Tevreden loop ik de winkel uit, het jurkje netjes gevouwen in een tas. Het blije gevoel waar mee ik naar huis fiets, komt niet alleen van de aankoop. Het is ook de vanzelfsprekendheid waarmee die verkoopster mij hielp zoals ze al haar klanten helpt. Ze had ervoor kunnen kie zen niets over mijn hoofddoek te zeggen. In plaats daarvan nam ze 'm moeiteloos mee in haar stijl advies. Zonder aarzelen. Later op de dag ontmoet ik Ali en Frans, een gepensioneerd echtpaar van 76 en 77 jaar oud. Ze komen oorspronkelijk uit Drenthe maar hebben nu een mooi appartement met uitzicht op de Maas. We raken aan de praat op het eetplein van Djemaa el Fna, een festival waar jong, hip en allochtoon Rotter dam op afkomt. Ali en Frans vinden de sfeer ge weldig. Binnen een paar tellen voelen we ons zo op ons gemak dat geen onderwerp te gek is. Zij vragen mij waar ik begraven wil worden, ik vraag Ali hoe haar ouders reageerden toen ze onge trouwd ging 'hokken', in de woorden van Frans. We drinken samen een thee en voor ze het festival verlaten, maak ik nog een selfie met Ali. En ook hier weer dat fijne ge voel. Die vanzelfsprekendheid waarmee ze mij zien zoals ik ben en niet als uithangbord van een enge ideologie. Dit soort contact kun je dage lijks maken als je wilt, mensen staan daar heus voor open. Al leen, je moet ze daar de mogelijk heid toe bieden. Je moet zelf de eerste stap durven zetten. De ver koopster om advies vragen. Of plaatsmaken aan jouw tafel voor een vriendelijk echtpaar. Terwijl ik dit schrijf, is de mars van het initiatief leden net van start gegaan. Knap van Nasr- din Dchar en de zijnen dat zij zo veel mensen op de been krijgen, maar ik denk dat ik het op mijn manier blijf doen. Uit het een- op-een-contact met totale onbe kenden haal ik meer energie en voldoening dan welke politicus, imam of bekende Nederlander dan ook teweeg kan brengen. Klaas Haijtema (30) uit Wons zou een boeddhistische gebedsbijeen komst in Mandalay hebben ver stoord door de stekker uit een ver sterker te trekken. Daarmee zou hij een eind hebben willen maken aan het 'lawaai' vlak naast zijn on derkomen. De Fries zou gisteren voor de rechter verschijnen maar de zaak is met minstens een week uitge steld. Volgens zijn vriendin, met wie hij een wereldreis maakt, ver liet Haijtema vrijdagavond om streeks 22.00 uur hun kamer in B&B Four Rivers in de wijk Maha Aung Myay. „Hij ergerde zich aan het lawaai buiten", zo vertelde de vriendin telefonisch aan Haijte- ma's vader. Eenmaal terug in de kamer, ver scheen volgens haar de politie. Die nam Klaas mee, zogezegd voor zijn eigen veiligheid omdat een woedende menigte het hotel dreigde te bestormen. „Na een nacht op het politiebureau werd hij overgebracht naar de gevange nis", zegt de vader hoorbaar onge rust. Zijn zoon hangt een gevange nisstraf van twee jaar boven het hoofd maar hij heeft geen advo caat die hem kan bijstaan. De eigenaar van de bed and break fast beweerde tegenover Haijte- ma's vriendin dat de zaak zal aflo pen met een sisser - omdat Myan mar als relatief nieuwe toeristen bestemming geen negatieve publi citeit wil - maar Haijtema senior weet niet welke waarde hij aan dat verhaal moet hechten. De B&B-eigenaar zei te verwachten dat de rechter de Nederlander een geldboete oplegt en zijn uitzet ting uit het land zal bevelen. Wat de vriendin van de Fries niet wist, is dat Haijtema buiten ontdekte dat het 'lawaai' uit een vlakbij gelegen gemeenschapshuis kwam. Volgens niet bevestigde be- richten betrad hij de heilige plek zonder zijn schoenen uit te doen en trok hij binnen de stekker uit de versterker die ervoor zorgde dat de gebeden ook buiten te ho ren waren. Een respectloze daad in de ogen van de biddende gelovigen. Vol gens lokale media moest de op roerpolitie de Nederlander ontzet ten. Pas na de belofte dat juridi sche stappen tegen hem zouden worden ondernomen, bedaarden de gemoederen. Haijtema heeft spijt van zijn ge drag, zei zijn moeder tegen RTL Nieuws. Volgens haar wist haar zoon niet dat de bijeenkomst een boeddhistische viering was en kwam hij in actie nadat zijn vrien din en hij het 'lawaai' urenlang hadden moeten aanhoren. Foto's van het incident gingen afgelopen weekend viraal op so cial media in Myanmar. Sommi gen toonden sympathie voor de Nederlander. 'Tegenwoordig heeft iedereen een smartphone waarop ze de gebeden ook kunnen beluis teren', schreef ene Aung Win Win. Haijtema is niet de eerste bui tenlander die in Myanmar wordt beschuldigd van belediging van het boeddhisme. Een Nieuw-Zee- landse bareigenaar werd in 2014 gearresteerd nadat hij op social media een foto had verspreid van een boeddha met koptelefoon ter promotie van een speciale actie in zijn bar. Kom naar de NVM Open Huizen Dag! Goed gevoel dinsdag 27 september 2016 Felrood Een Nederlandse toerist zit sinds vrijdag in de cel in Myan mar op verdenking van heilig schennis. Caspar Naber Wons Klaas Haijtema tijdens zijn wereldreis, foto facebook SMART HnMFY Tijdens de NVM Open Huizen Dag op zaterdag 1 oktober kunt u vrijblijvend tal van huizen van binnen bekijken. Zo voelt u direct of uw favoriete huis ook écht goed bij u past. Heeft u na uw bezoek interesse in een huis, schakel dan een NVM-aankoopmakelaar in. Hij is dé specialist die u tijdens de gehele aankoop kan ontzorgen, u kan behoeden voor een miskoop én de laagste prijs voor u kan bedingen. Kijk op nvm.nl voor meer informatie en op funda.nl voor de deelnemende huizen. *Kijk voor informatie en de voorwaarden op www.nvm.nl/actie. II

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15