li Dromen van vrijheid blijft 12 NI Met verwoestende luchtaanvallen op 250.000 burgers schiet de beschaving er door de ondergrens. De woorden 'Dit nooit meer' verliezen voor de zoveelste keer aan glans. Zware bombar dementen maken van Aleppo de laatste stad des doods. Stalingrad, Guernica en Sa rajevo gingen haar voor. Als voor beelden van onbeschrijflijk leed, aangericht door nietsontziend oor logsgeweld. Steden die na hun we deropbouw en terugkeer van brui send leven, de dood voor eeuwig met zich meedragen. Boven de grond ligt er in Oost-Aleppo nog slechts een aan flarden geschoten skelet, met res tanten van winkels, wooncom plexen en scholen. Alle kleur is verdwenen. Over het stadsdeel ligt een dikke laag grijsbruin stof, van wat al is vergruisd. Het leven zit onder de grond. Daar hebben 250.000 burgers de angst voor de dood ingeruild voor de zekerheid dat de dood elk moment kan ko men. Als zij boven hun hoofd het klapwieken horen van een nade rende helikopter of het snerpend gesuis van een gevechtsvliegtuig kan het leven enkele tellen later voorbij zijn. Aleppo valt ten prooi aan barba risme. Oorlogsrecht, de Conventie van Genève, in Aleppo bestaan ze niet meer. Bommenregens ken nen geen genade. Alles en ieder een is een doelwit. Al vijf dagen lang. Uur na uur. Ziekenhuizen, ambulances, steunpunten van de hulporganisa tie Witte Helmen, de watervoor ziening, scholen en crèches, alle maal verpulverd. In de naam van een overwinning die de schaamte voorbij is. Een overwinning die wordt gebouwd op lijken en puin. De Syrische en Russische aanval- De Syrische en Russische aanvallers gooien behalve vatbommen ook fosfor en napalm Iers gooien behalve vatbommen, met onder meer fosfor en napalm, ook zogeheten bunker-busters af. Deze zware bommen zijn ge maakt om bunkers met metersdik gewapend beton open te kunnen rijten. Nu slaan ze over tientallen meters wankele kelders weg, met daarin ook veel vrouwen, kinde ren en baby's. Ze hebben geen schijn van kans. En de wereld? Zij kijkt ernaar. Niemand lijkt bij machte om de jongste aanval tot staan te breng en. Natuurlijk, mensen met een THUISBASIS geweten spreken er schande van. Er vallen in hoofdsteden en in het VN-hoofdkwartier harde woor den als 'genocide' en 'oorlogsmis daden'. Maar vandaag vallen er op nieuw bommen. Na vijf lange jaren van oorlogs leed en mislukte bestanden staan de partijen die ertoe doen, Rus land en de Verenigde Staten, met de koppen tegen elkaar. In de VN-Veiligheidsraad vliegen alleen zware beschuldigingen over en weer. In het geval van oorlogsmisda den lijkt er geen weg terug naar de onderhandelingstafel. Daar heb ben de aanvallers alleen nog maar te verliezen. Zeker als je Bashar al-Assad heet, de Syrische dictator die alleen in Rusland, Iran en de Libanese Hezbollah nog bondge noten heeft. Vrienden die ermee instemmen dat de wapens kenne lijk pas zwijgen als Oost-Aleppo is vermorzeld. Maar hoe dan ook zal reken schap moeten worden afgelegd voor deze afschuwelijke wurg greep. Oorlogsmisdaden zoals nu begaan in Aleppo, kunnen nooit onderwerp zijn van onderhande lingen. Vervolging is een onaan tastbare eis. Dat is de schuld die uitstaat bij de belegerde bevolking van Alep po, bij de honderdduizenden do den die de oorlog in Syrië al heeft geëist. Dat de Syrische stad deel uitmaakt van het lugubere rijtje van steden des doods kan niet lan ger worden voorkomen. Maar als de wereldgemeenschap zichzelf se rieus neemt, is Aleppo een schand vlek die nooit mag worden verge ten. Schimmel bedreigt essen in Utrecht Extra geld voor Vlaams wegnet Werkstraf voor brugwachter dinsdag 27 september 2016 Mannen controleren de schade in de wijk al-Qaterji na een zoveelste luchtaanval op Aleppo, foto reuters abdalrhman ismail Hel op aarde heeft een nieuwe naam: Aleppo Hans van Zon Aleppo Gerben van 't Hof Aleppo De 28-jarige Bakri Ezziden is even buiten de stad. Hij pro beert wat op adem te komen bij zijn ouders, broers en zus sen, die Aleppo eerder ont vluchtten. Ezziden heeft geen gezin. Hij blijft in zijn belegerde en grotendeels verkruimelde woonplaats. Niemand in de stad voorziet wanneer de bom men vallen, zegt Ezziden. „Soms is het elke vijf minuten. Soms gebeurt er urenlang niets. Maar ik heb in de ruim vijf jaar dat het oorlog is maar drie dagen meegemaakt dat er geen enkel schot werd gelost en niets insloeg. Het wordt steeds moeilijker om te overle ven." Tot dusverre boden de kelders onder de verwoeste apparte- mentsblokken nog enigszins bescherming. Maar nu werpt het leger zulke zware bommen af dat we zelfs onder de grond niet meer veilig zijn. „Ik denk dat ik maar in een tent ga wo nen. Ik snap dat het moeilijk is te begrijpen waarom ik in Alep po blijf. Het is mijn plicht om hen te helpen. De droom van vrijheid houdt ons op de been." UTRECHT De 24.000 essen in de stad Utrecht zijn aangetast door de essentaksterfte, een nieuwe schimmelinfec tie waartegen nog geen be handeling bestaat. De ge meente houdt rekening met het afsterven van 80 tot 90 procent van de meestvoorkomende boom in de stad, schrijft wethou der Kees Geldof. De essen taksterfte heeft onlangs de kop opgestoken in Neder land. De infectie komt uit Oost-Europa. Bomen verlie zen hun blad en laten de bast vallen. Uiteindelijk sterft de kroon van de boom. BRUSSEL Vlaanderen trekt 100 mil joen euro extra uit voor ver betering van het wegennet. Dat heeft de Vlaamse pre mier Geert Bourgeois (N-VA, foto) gisteren ge zegd in de jaarlijkse rege ringsverklaring. Volgens hem is het een ongekende verhoging van het budget voor weginfrastructuur. Het extra geld komt er on danks lager dan verwachte inkomsten uit de kilometer heffing voor vrachtwagens, die in april werd ingevoerd. Bourgeois kondigde ook in vesteringen aan in fietspa den, tramlijnen, welzijn, schoolgebouwen, onder zoek en hoger onderwijs. ALKMAAR Brugwachter Saco H. is gis teren door de rechtbank in Alkmaar veroordeeld tot een werkstraf van 120 uur. De 55-jarige Zaandammer maakte vorig jaar februari een fatale vergissing toen hij de Den Uylbrug in Zaan dam opende terwijl op het opengaande deel een 57-ja- rige fietsster voor een slag boom stond te wachten. De vrouw maakte daarop een val van circa 15 meter en overleed ter plekke. De uitspraak van de rechtbank was gelijk aan de straf die het Openbaar Ministerie (OM) twee weken geleden had geëist tegen H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12