ftfc 10 NI MOORDZAAK SPANJE RECONSTRUCTIE Ingrid Visser en Lodewijk Severein reden op 13 mei 2013 in Spanje hun gewelddadige dood tegemoet. Morgen begint in Murcia het proces tegen hun vermoedelijke moordenaars. Zwijgzame verdachten Mijn situatie is nogal rampzalig. Deze week wil ik geen beloftes meer, maar geld Die maandag drie jaar gele den landen In grid Visser en Lodewijk Seve rein met een vlucht van RyanAir uit Eindhoven op het vliegveld van Alicante. In een klei ne huurauto, een Fiat Panda, rij den ze naar Murcia, waar ze om 20.00 uur een afspraak hebben met Juan Cuenca. De Spanjaard was de manager van de inmiddels failliete volley balclub CAV Murcia waar Visser tussen 2009 en 2011 speelde. Cuen ca is haar nog 60.000 euro aan ach terstallig salaris schuldig. Én hij is in zaken gegaan met Severein: ze willen samen een marmergroeve exploiteren, waarvoor de Noord- Hollander al voor een onbekend bedrag een aanbetaling heeft ge daan. Maar Severein is niet blij met Cuenca, die zijn afspraken niet nakomt. Die dag moeten de schulden worden vereffend, maar dat gebeurt op een wijze die Seve rein en Visser absoluut niet kun nen vermoeden. Of wel? Om het project van de marmergroeve vlot te trekken heeft Severein contact gezocht met Russische investeerders. „Maf fiose type's", zegt hij tegen fami lieleden. „Louche figuren", waar schuwt Peter van der Baan, zijn za kenpartner in Nederland. Seve rein had in 2005 miljoenen ver diend met de verkoop van zijn in- ternetprovider HCClNet aan con current XS4ALL en dat geld in ver schillende ondernemingen onder zijn overkoepelende BV Severino gestopt, maar ook in buitenlandse projecten. De crisis vanaf 2008 raakte ook hem. Vertrouwen Het kwakkelende Spanje leek hem, via de BV Granmar Stone Trade Ltd in fiscaal paradijs Gibral tar, niettemin een goed land voor die nieuwe investering waarvoor Juan Cuenca Lorente hem had warm gemaakt. Ondernemerslief de die in 2013 echter danig is be koeld. Severein wil zijn geld terug zien, plus die 60.000 euro die Vis ser nog moet ontvangen. Severein schrijft in een mail aan Cuenca: „Ik zal je even mijn situa tie uitleggen. Gisteren had ik een ontmoeting met één van de inves teerders in ons project en ze ver trouwen me niet meer. Ze trekken zich terug en klagen me aan voor de verliezen die ze al hebben gele- PROCES den. Via de rechtbank hebben ze beslag op mijn onderneming la ten leggen. Zelf heb ik hierdoor al heel veel geld verloren. Mijn situa tie is dus nogal rampzalig. Deze week wil ik geen beloftes meer maar het geld!" De liefde tussen Severein en Vis ser bestaat nog wel, is alleen maar gegroeid, sinds ze in 2005 een rela tie begonnen; dinsdag 14 mei heb ben ze in Murcia een vervolgaf spraak bij de vruchtbaarheidskli niek Tahé Fertilidad, waar Visser, op haar 36ste jaar, poogt haar kin derwens in vervulling te laten gaan. Ze zal er nooit verschijnen. Die ochtend zijn Visser en Severein al dood. Het is eigenlijk de enige blinde vlek uit het hele onder zoek: wat is er precies gebeurd op de maandagavond, nadat het Ne derlandse stel door een vriendin van Cuenca naar een vakantiehuis op 30 kilometer van Murcia is ge bracht? Daar wacht Cuenca hen op, samen met twee Roemenen, Valentin Ion en Constantin Stan. Kofferbak Woensdag 15 mei laden de drie mannen de kofferbak van een au to vol met vuilniszakken. Ze rij den naar een ander gehucht in de buurt van Murcia, waar een vriend van Cuenca, oud-belastin ginspecteur Seraffn de Alba, een afgelegen huis en een grote ci troenboomgaard bezit. Ze graven een ondiep gat tussen de bomen, waarin de zakken verdwijnen. Die worden elf dagen later door de po litie weer opgegraven. De ergste vermoedens worden bevestigd. Nog voor er dna-testen zijn uitge voerd, weten de agenten zeker dat de in stukken gezaagde lichamen die van de vermiste Nederlanders zijn. „Ik was er op het moment van de moord niet bij", zegt Juan Cuenca als hij een dag eerder door de politie wordt gearresteerd. De rechercheurs waren hem dankzij een tip van de vroegere eigenaar van de volleybalclub op het spoor gekomen. Afgeluisterde telefoon- dinsdag 27 september 2016 'Wat is er met hen gebeurd, Juan?' JUAN CUENCA Hoofdverdachte. Span jaard. Was Ingrid 60.000 euro schuldig. Leidt de politie naar het graf. foto epa Hoofdverdachte. Roemeen. Zou erbij zijn geweest in het vakantiehuis en bij het graf. FOTO EPA INGRID VISSER EN LODEWIJK SEVEREIN De volleybalster en haar vriend worden dood gevonden in een boomgaard, foto anp VALENTIN ION Hoofdverdachte. Roemeen. Zou het stel hebben opgewacht in vakantiehuis, foto epa Edwin Winkels Barcelona Ze zitten al ruim drie jaar in voorarrest, maar als de drie hoofdverdachten van de moord op volleybalinternatio nal Ingrid Visser en haar part ner Lodewijk Severein voor de rechter in Murcia net zo geslo ten zijn als tot nu toe, zal er vanuit hun mond nauwelijks licht op de duistere zaak wor den geworpen. Aanvankelijk beschuldigden ze elkaar van de moord, maar later kwamen ze met een dader vanuit Rus land of de Balkan op de prop pen, ene Danko. Een verdach te die nooit is gevonden. De be wijsvoering zal uit het onder zoeksrapport moeten komen, de verklaringen van de recher cheurs, en in mindere mate van de vele experts en getui gen, onder wie familieleden van beide Nederlanders. Be wijs lijkt er voldoende, over wat er is gebeurd in de weken voor die macabere maandag in Murcia, en de dagen erna. Lodewijk Severein in e-mail

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10