(t Eilig Land houdt grote kuis in de stal Aanpak verwarde huurder EN 19 Retranchement toneel van Zeeuwse Erfgoeddag in het Landschap Waar komen Zeeuws erfgoed, landschap en natuur beter samen dan in Truzement? Het dorp veranderde in een levend geschiedenisboek. Wie Retranchement bezoekt op eender welke dag krijgt het vakan tiegevoel als een warme deken over zich heen. In het pittoreske omwalde dorpje lijkt het altijd al of de tijd een beetje heeft stilge staan, maar zaterdag tijdens de Zeeuwse Efrgoeddag in het Land schap leek Truzement al helemaal als uit een geschiedenisboek ge kropen. Voor de gelegenheid was het dorpje autovrij gehouden. Parke ren moest in de berm van de Con- tre Escarpe, een smal weggetje wat door de naam ook al de vakan tiesfeer oproept. In het dorp zelf waren wandelaars van allerlei plui mage te zien en af en toe een man op een oude bakfiets die met kof fiekannen heen en weer reed. 't Boogerdje, de open weide in het dorp, was het toneel van de Staatse soldaten. Zij hadden daar hun kampement opgezet en lieten af en toe salutschoten klinken uit hun twee kanonnen. De waarschuwing „denk om uw oortjes, lieve mensen", was niet Tot in Sluis moet het gebulder van de kanonnen te horen zijn geweest voor niets. Tot in Sluis moet het gebulder te horen zijn geweest. Ook kon het publiek op 't Boogerd je demonstraties bekijken van maaien met de zeis en toonde Jaap Goossen uit Zaamslag zijn kunstig geneden 'paeremessen'. Gidsen gaven uitleg over de ver dwenen tramlijn Sluis-Breskens en Robert van Dierendock gaf in een arena van strobalen een ge schiedenisles over Aardenburg. In het kerkje werd een mode show gegeven, maar niet zomaar eentje. Heren en dames in kleder dracht paradeerden over de cat walk, de juten loper over het mid denpad. „Jo showt hier een origi neel zwart kleed. Dit werd alleen door de rijkere boerinnen gedra gen, want zwarte stof was door het intensieve verfproces heel duur." In de molen stonden traditione le ovenkoeken klaar en overal in het landschap werd uitleg geven over de geschiedenis van Ret ranchement. Wie alles wilde zien, koos voor de Mis Niks route, die ook langs plekjes voerde, waar je als toerist niet zo gauw komt. LAMSWAARDE Gluren bij de buren. Ruim tweehonderd koop jesjagers kwamen zaterdag af op de garagesale in de Kapitein R. Fassaertstraat in Lamswaarde. Bij de meeste van de zestien wo ningen in de straat fungeerden de garage en de oprit als winkel tje. Alles stond en hing er keurig bij. „Dat hadden we min of meer een paar weken geleden op een buurtbarbecue zo afgesproken", zei deelnemer Marscha de Booij. „Niet zo maar alles neerzetten maar echt netjes uitstallen. Daar om noemen we het geen rom melmarkt." De deelnemers ga ven elkaar dan ook de nodige pluimen voor hun werk. Kleding, fietsen, boeken en veel speelgoed gingen gretig van de hand. Door de belangstelling van ook enkele nieuwe bewo ners uit het dorp konden weer nieuwe sociale contacten gelegd worden, een leuk extraatje. De Booij: „Voor een kleine gemeen schap is dit vooral voor de sa menhang en leefbaarheid van groot belang". Op verzoek van corporaties Clavis en Woongoed is afgelopen week op het gemeentehuis van Terneu zen een sessie belegd over hoe om te gaan met met name verwarde huurders die hulp weigeren. „De corporaties vragen zich af hoe om te gaan met zorgmijders die anti sociaal gedrag vertonen", zegt Ka- tinka Vriends, beleidsmedewerker maatschappelijke ontwikkeling van de gemeente Terneuzen. „Cor poraties krijgen geregeld telefoon van huurders met klachten over medehuurders." Een concrete vraag van de corpo raties is hoe ze het de buurt kun nen uitleggen als de rol van de ver huurder uitgespeeld is. Ook de po litie loopt weieens tegen proble men aan. Volgens de toehoorders schatten te hulp geroepen behan delaars als psychologen en psy chiaters situaties soms minder ern stig in dan de politie dat doet. De buurt blijft dan de overlast van een verwarde huurder houden. Een afgevaardigde van Zeeuwse Gronden (geestelijke gezondheids zorg) gaf een gloedvol betoog over de opvang en begeleiding van mensen die geestelijke hulp nodig hebben. Vriends: „Maar daar ligt het probleem ook niet. Wie hulp wil, krijgt die ook. Het gaat met name over zorgmijders. In het ui terste geval kan de burgemeester ingrijpen en iemand laten opne men, maar die situatie willen we voor zijn." maandag 26 september 2016 Bezoekers hadden veel belangstelling voor de ambachtelijk en kunstig gesneden 'paeremessen' van Jaap Goossen. Dames en heren in dracht deden oud-Truzement herleven, fotoscamileschelstraete Het kanon wordt gevuld voor nog een oorverdovend saluutschot dat tot ver in de omgeving te horen zal zijn. Truzement gaat dag ver terug in de tijd Sheila van Doorsselaer Retranchement De drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten, de politie, de twee grootste woningcorporaties en zorginstellingen als Emergis bui gen zich momenteel over een plan van aanpak van verwarde personen. Sheila van Doorsselaer Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 70