'Baas verplicht op anti-pestcursus' Een week na het hoopvolle staakt-het-vuren 4 NI 'Rutte reageerde op misdragingen' PW-leider Geert Wilders vindt vervolging voor zijn uitspraak, oneerlijk, want premier Rutte mag wel 'pleur op' zeggen. Rechtsgeleerden vinden dat hij ongelijk heeft. Het gaat erom of je een hele groep aanspreekt of niet -L Hans van Soest Den Haag Worden PW'ers anders behan deld dan andere politici? Geert Wilders vindt van wel. Drie hoogleraren bestrij den dat. „Het verschil zit hem in de aanlei ding tot de uitspraak", zegt straf rechtdeskundige Theo de Roos. „Als iemand zich misdraagt, mag je daarop reageren. Het is niet ver boden daar krachtige termen bij te gebruiken, zoals Rutte deed toen een journalist het werken on mogelijk werd gemaakt. Dan mag je zeggen 'pleur op'. Wilders' uit spraak was geen reactie op een concrete gebeurtenis. Hij deed een oproep een hele bevolkings groep te weren door na het 'min der minder minder' te zeggen: 'Dat gaan we regelen'. Daar gaat iets bedreigends van uit en kan daarom door een rechter worden gezien als aanzetten tot onver draagzaamheid." „Als je geïsoleerd naar de uitspra ken kijkt, is er misschien weinig verschil tussen 'minder minder minder' of'pleur op'", betoogt Henny Sackers, hoogleraar sanctie recht aan de Radboud Universi- teit. Maar hij wijst op een ander verschil dan De Roos: de manier waarop een uitspraak valt in de sa menleving. „Na Wilders' uit spraak was er een optocht van mensen die zeiden geschokt te zijn en die aangifte deden. Dat is na de uitspraken van Rutte niet gebeurd." Volgens Sackers is een uitspraak wettelijk strafbaar als het aanzet tot onverdraagzaam heid. „De Hoge Raad heeft be paald dat dat het belangrijkste cri terium is waar een rechter aan moet toetsen. Een rechter kijkt dus hoe er op een uitspraak wordt gereageerd. De beroering die er na een uitspraak ontstaat in de sa menleving is simpel te meten. Na melijk door het aantal aangiftes." Volgens hoogleraar strafrecht Piet Hein van Kempen van de Rad boud Universiteit ligt dat aan de context. PvdA-leider Samsom zei dat Marokkanen een 'etnisch mo nopolie' hebben op overlast. Er kwam geen vervolging. „Het gaat erom of je een hele groep aan spreekt of niet. Rob Oudkerk had het ooit over 'kutmarokkanen' maar bedoelde er de overlastge vers mee. Dat is niet strafbaar en is ook iets anders dan een hele groep aanspreken. Onlangs werd de Nederlandse Volksunie veroor deeld omdat bij een demonstratie werd gezongen: 'Ali B en Mustafa, ga toch terug naar Ankara'. De Ho ge raad oordeelde dat daarmee werd bedoeld dat mensen uit Ma rokko en Turkije niet gewenst zijn. Je kunt niet zeggen dat Samsom of Rutte hetzelfde be doelden met hun uitspraken." Daarbij is Wilders' verweer om naar anderen te wijzen, niet sterk, vinden zowel Sackers als Van Kempen. „Er is aangifte tegen Samsom gedaan door een aantal PW'ers. Zo van: als Wilders wordt vervolgd, dan hij ook. Zo werkt het niet. Je kunt ook niet zeggen als je een boete krijgt voor te hard rijden: ik betaal niet, want mijn buurman reed ook te hard." m&jUiiZ - r.< vsn> r-«p li (f JJ De minister van Sociale Zaken ageert al langere tijd tegen pesten op de werkvloer. Hij vindt pesten op het werk onaanvaardbaar en onderzoekt nu of een anti-pestcur- sus voor werkgevers juridisch en praktisch mogelijk is, schrijft hij aan de Tweede Kamer. Als het mogelijk blijkt, zouden leidinggevenden een cursus moe ten volgen die gericht is op 'ge- drags- of cultuurverandering bin nen het bedrijf. Het zou in eerste instantie om een proef moeten gaan. Volgens Asscher hebben ba zen een cruciale rol. „Zij hebben een voorbeeldfunctie en zetten de norm neer. Om pestgedrag te voor komen, is het noodzakelijk dat pestgedrag niet wordt getole reerd." Asscher roept ook een actieteam in het leven, dat op aanvraag be drijven gaat helpen en trainen om een goede sfeer op de werkvloer te krijgen. Hiervoor trekt de minis ter een half miljoen euro uit. Daar naast wil hij stimuleren dat alle werknemers, ook flexwerkers, bij vertrouwenspersonen terechtkun nen als ze zich ongemakkelijk voe len door het gedrag van een van de leidinggevenden. De minister ziet er niets in om pesten strafbaar te stellen. Zijn ei gen PvdA wilde dat hij daar onder zoek naar zou doen, maar volgens Asscher is het niet nodig om pes ten te verbieden. Het kan al via het strafrecht worden aangepakt als pesten zich uit in bijvoorbeeld belediging, bedreiging, mishande ling of discriminatie. „Er is geen minister die pesten op het werk met een wet de wereld uit kan hel pen", zegt Asscher. „Dat moeten wij met elkaar doen. Door onze mond open te trekken. Door sa men op te komen voor de slachtof fers. Er zijn nog te veel mensen die elke dag met lood in de schoe nen naar hun werk gaan omdat ze daar worden gepest." Werkgevers zijn via de Arbowet al verplicht om pesten op de werk vloer te voorkomen. Het perso neel moet worden voorgelicht over de maatregelen die het be drijf neemt en leidinggevenden moeten erop toezien dat de voor schriften worden nageleefd. Bedrijven die in gebreke blijven, kunnen een boete krijgen van de inspectie. Tot nu toe zijn er nog geen boetes uitgedeeld. Eén op de zes werknemers heeft last van pes ten, discriminatie en seksuele inti midatie op het werk, blijkt uit on derzoek van TNO. Vaak leidt dat tot burn-outklachten, ziektever zuim en een slechte sfeer. BOMBARDEMENTEN ALEPPO maandag 26 september 2016 'Minder minder minder' is erger dan 'pleur op' Wat is het verschil tussen de uit spraken van Wilders en Rutte? Wordt er op een PVV'er meer ge let dan op andere politici? Piet Hein van Kempen, hoogleraar Eerder werden PvdA'ers na een aangifte niet vervolgd. Wat is dan het verschil? j f-."V - - Minister Asscher. FOTO MARTIJN BEEKMAN Minister Lodewijk Asscher wil bazen verplicht op cursus stu ren, als ze te weinig doen om pesten op de werkvloer te voor komen. Deborah Jongejan Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4