21 Wanhoopsdaad op een slavenhaler uit Zierikzee Eén grote knal, op de ochtend van dinsdag 18 oktober 1785. De Neptunus, een slavenschip uit Zierikzee, spat uiteen voor de kust van Ghana. Ruim vierhonderd doden. De vraag was tot de dag van vandaag: bliezen de slaven zelf het schip op, of kwam er een verdwaalde kogel in de kruitkamer? Ruud Paesie geeft antwoord. Een goed geschiedenis boek laat zich lezen als een thriller. Stap voor stap leidt de schrijver je naar de apotheose, het afsluitend hoogtepunt waar alle lijntjes sa menkomen. In dat opzicht heeft de Middel burgse historicus Ruud Paesie (1956) een succesvolle schrijfoefe ning achter de rug. Zijn later de ze week te presenteren boek Sla venopstand op de Neptunus, kroniek van een wanhoopsdaad, is niet eens zo dik. Misschien dat het juist daardoor zo duidelijk ge structureerd overkomt. Via de koopvaart van Zierikzee in de 18e eeuw en de Nederlandse slaven handel na T730 zoomen we in op de Neptunus - schip en bevrach ters - de opvarenden, de reis en het catastrofale einde. Zo lezen we een boeiend verhaal over een in Zierikzee gebouwd tweemast- hoekerschip dat onder bevel van de uit Goes afkomstige kapitein Cornelis Vervenne in april 1784 naar Afrika vaart om daar slaven, goud en ivoor in te slaan. De reis verloopt van begin af aan moei zaam. Als er in oktober 1785 - achttien maanden later! - een klei ne tweehonderd slaven aan boord zijn, breekt er een opstand uit. Paesie laat goed uitkomen hoe bij zonder de slavenopstand op de Neptunus is. Tussen 1500 en T865 werden er vanuit Europa circa 36.000 trans-Atlantische slaven- reizen ondernomen. De van hun vrijheid beroofde Afrikanen wer den onder vaak erbarmelijke om standigheden verscheept. Toch werden er in totaal nog geen vijf honderd slavenopstanden geregis treerd. Op Nederlandse sla venschepen ging het slechts twee keer mis: in 1780 op het schip Vi- gilantie van de Middelburgse Commercie Compagnie, en vijf jaar later dus op de Neptunus. Het schip ligt in de herfst van 1785 voor anker, gereed om de oversteek naar Amerika te ma ken. De hele zomer is het slecht weer geweest. Aan boord zijn waarschijnlijk een kleine twee honderd slaven, die al weken - ve len maanden - in bizar slechte omstandigheden leven. Op maan dagavond 17 oktober 1785 hoort commandant Rheeder van fort Nassau vier 'noodschoten', afkom stig van de Neptunus. Nadat enke le slaven erin geslaagd zijn zich van hun hand- en voetboeien te bevrijden, klimmen ze uit het ruim op het dek en vallen de be- manningsleden aan. Aanvanke lijk worden ze teruggedreven, maar ze kunnen wel de schotten tussen de verblijven afbreken en krijgen toegang tot de kruit- en wapenkamer. Schepen uit de om geving schieten te hulp, vanaf de kust roeien kano's met 'vrije' Afri kanen naar het schip om te hel pen de opstand te onderdrukken. Van de 28-koppige bemanning is slechts een deel aan boord. Ze slaan uiteindelijk op de vlucht. Kapitein Vervenne is op het mo ment van de opstand aan land. De slaven kappen de ankerkabels door, zodat de Neptunus stuur loos wegdrijft. Paesie citeert het verslag van een Duitse chirurgijn in het Deense fort Christiansborg. Die schrijft dat er een 'menigte ka no's met gewapende vrijnegers' naar het schip onderweg is. Zo dra de opstandigen zien, dat ze te gen een overmacht staan, „liep er één met een brandend hout in de kruidkamer, en deed dus het schip in de lugt springen." Dan liever de lucht in - dat heb ben we inmiddels vaker gehoord. De slaven komen om, en ook zo'n tweehonderd belegeraars. Waar mee de 'meest dramatische op stand aan boord van een Neder lands slavenschip' een feit is. PZC ONLINE Jacob Spoelstra @jacobspoelstra Tot half 1 in bed gewacht maar geen enkele buur die even een ont bijtje op bed heeft gebracht. Jam mer. maandag 26 september 2016 De slaven op de Neptunus gingen liever de lucht in A Deze kopergravure van Dirk de Jong toont 'het springen' van een Nederlands schip in gevecht met een Engels schip in 1781. Van de ontploffing van de Neptunus zijn geen illustraties beschikbaar, foto collectie rijksmuseum Amsterdam Jan van Damme slaven en belegeraars van het slavenschip komen in 1785 om het leven als de opstandige slaven 'een brandend hout' in de kruitkamer gooien. Ruud Paesie: Slavenopstand op de Neptunus, kroniek van een wanhoopsdaad - Walburgpers, hardcover, geïllustreerd, 144 pagi na's, 19,95 euro. Ruud Paesie publiceerde over de maritieme geschiedenis van Zee land, onder andere 'Zeeuwse kaar ten voor de VOC' en 'Geschiede nis van de Middelburgse Commer cie Compagnie'. Het nieuwe boek over de Neptu nus wordt vrijdag 30 september om 15.30 uur gepresenteerd in de Burgerzaal van het gemeentehuis van Zierikzee. UW MENING Een 18-jarige jongen die in Renesse ontsnapt was met de handboeien nog om, is door zijn vader terug naar de politie gebracht. „Goeie va der", zegt Jo Janssen. „Das opvoeding", aldus Marian Breemerkamp. Verder ver schenen er onder dit artikel op onze Facebookpagina vooral veel smileys die huil den van het lachen. TWITTER —Op steeds meer plekken in het land is zaterdag Burendag gevierd. De één deed dat met een barbecue, de ander met spelletjes en een rommel markt. Jacob Spoelstra hoop te op een ontbijtje van zijn bu ren. Misschien volgend jaar dan. UW MENING (2) Op Facebook plaatsten we za terdag een video van de Truckrun, een rit van vracht wagens waarin gehandicap ten mochten meerijden. „Zie ze eens genieten. Prachtig", reageert Rodney Overwijk. „Ode aan alle truckchauffeurs en hun werkgevers, die dit mo gelijk maken, heb jaren in de ze zorg gewerkt en was altijd een feest!!", aldus Liesbeth van Boven. ONLINE TOP 5 1. Vader sleept ontsnapte zoon met handboeien om te rug naar politie 2. Mijn vader zei: Jij pleegt heel langzaam zelfmoord 3. Inbraak van twee Poolse mannen voorkomen op bedrij venterrein de Poel 4. Dronken motorrijder rijdt op agenten en uitgaanspu bliek in 5. Man laat vuurwapen achter in de Glacisstraat in Vlissin- gen Kijk op www.pzc.nl of O ©pzcredactie G facebook.com/depzc V ©pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21