Provincie van familiebedrijven Jeugd Goes kampioen brandweer ZEELAND 17 zeven mannen aangehouden Een betrekkelijk rustige nacht, constateert politiechef Jeroen Trapman als hij zondagochtend rond 06.00 uur achter zijn compu ter zit op het politiebureau in Mid delburg. Hij is die nacht de Zeeuwse Officier van Dienst (OvD) en krijgt samen met een collega te maken met in totaal ze ven aangehouden mannen die ver dacht worden van het plegen van misdrijven. „Sommige nachten zijn het er veel meer." Als OvD be slist hij of zo'n verdachte in Toren- tijd wordt ingesloten of dat hij met een proces-verbaal naar huis mag. Onder de zeven verdachten zit onder andere een Vlissinger die met zijn motor inrijdt op twee agenten in Vlissingen. Maar ook twee Poolse mannen die wor den betrapt als ze in Goes het au tomatisch alarm bij een auto dealer in werking stellen. Na een kort verhoor, waarbij Trapman be sluit dat ze tot maximaal zondag middag naar Torentijd moeten, uit hij wel zijn twijfels. Hij ver moedt dat ze na een avond stevig stappen, de weg kwijt zijn ge raakt. Het gesprek met de twee, met behulp van een Poolse tolk, verloopt heel moeizaam. Vooral ook omdat ze dronken zijn. Wel geven ze aan dat ze onschuldig zijn. Trapman: „Dit moet de re cherche verder uitzoeken." Hoofdwond Een gesprek met een Arnemui- denaar verloopt wat vlotter. Hij is aangehouden omdat hij samen met drie anderen een plaatsge noot zou hebben mishandeld. De verdachte heeft een flinke hoofd wond en Trapman vindt dat een GGD-arts naar het politiecellen complex in Torentijd moet ko men om de man te verzorgen. In Terneuzen worden twee mannen aangehouden die ook naar Torentijd moeten. Een inbre ker, op heterdaad betrapt met een breekijzer in zijn hand, en een man die wordt aangehouden we gens vechten. Trapman rijdt in zijn dienstau to van de ene plaats naar de ande re. Als hij op weg is naar Vlissin gen hoort hij dat in Renesse een jongeman is aangehouden die wei gert de bevelen van agenten op te volgen. Hij besluit vanuit Vlissin gen via een videoverbinding con tact te leggen en krijgt een snik kende jongeman te zien die veel spijt heeft. Trapman vindt dat de jongeman een proces-verbaal moet krijgen en dat hij vervol gens naar zijn ouders kan. Via de video bepaalt hij ook dat een jon gen (16) uit Hulst alleen een pro- ces-verbaal moet krijgen voor het niet bij zich hebben van een ID. In Vlissingen praat Trapman ook met de motorrijder die ver dacht wordt van poging tot dood slag. De verdachte probeert de re gie van het gesprek over te nemen en daar is de officier duidelijk niet van gediend. Hij houdt hem voor dat er die nacht maar één de baas is. Het lijkt erop of de Vlissin ger niet precies beseft wat hem Dat een verdachte er geboeid vandoor gaat, heeft de officier in ruim 20 jaar niet meegemaakt boven het hoofd hangt want hij neemt de zaak nogal luchtigjes op. Als die poging tot doodslag echt bewezen wordt, kan hij een lange celstraf krijgen. Meerdere agenten zijn duidelijk furieus. Niet alleen de twee bikers die weg konden springen maar ook de agent die hem aanhield. „Hij begon direct te dreigen dat er niets met zijn motor mocht gebeu ren." Trapman instrueert hen alle maal om alles duidelijk op papier te zetten. Ijzerzagen Vlissingse agenten kunnen ech ter ook lachen om wat hun colle ga's in Renesse is overkomen: een ontsnapte geboeide jongeman (18). Ze raden aan hem te vervol gen wegens het stelen van een set handboeien. De officier zegt dat hij zoiets in zijn ruim twintigjari ge politiepraktijk nog nooit heeft meegemaakt. Maar hij weet wel dat binnentreden in de woning om hem aan te houden niet mag, ondanks dat hij weet waar de ver dachte woont. De verdachte was al aangehouden. En twee keer aan houden voor hetzelfde feit kan niet. Een Middelburgse agent raadt grijnzend aan om dus voor al de afdeling ijzerzagen bij de doe-het-zelf-zaken in de gaten te houden. Trapman is die nacht niet al leen bezig met het controleren of de aanhoudingen terecht zijn en wat er met de verdachten moet ge beuren. Hij is ook de vraagbaak voor zijn collega's en beslist wat er gedaan moet worden bij ver missingen. Die nacht krijgt hij twee meldingen van vermiste mensen die toevertrouwd zijn aan een zorginstelling. „Een meis je is deze week al twee keer eer der weggelopen." Hij sluit niet uit dat de andere vrouw ook een be kende klant is. „Feitelijk raar. De zorginstellingen zijn verantwoor delijk maar als hun cliënten weg lopen, krijgen wij hun probleem op ons bordje." Volgens hem is de politie heel veel uren kwijt aan het opsporen van vermiste perso nen. Niet alleen aan het daadwer kelijk opsporen maar ook aan het invullen van allerlei papieren. „Als die ene mevrouw straks weer uit zichzelf terugkomt, moe ten we weer een heel dossier ma ken." Daarmee staat deze provincie op nummer 2 in de ranglijst; alleen Friesland telt meer familiebedrij ven (73 procent, 15.150). Dat blijkt uit cijfers van het CBS. Landelijk zijn de meeste familiebedrijven te vinden onder boeren, bosbou wers en vissers. Maar liefst 92 pro cent van de agrarische bedrijven is in handen van een familie. Daarna komen de horeca (81 pro cent) en de industrie (70 pro cent). In Zeeland tellen handel en horeca de meeste familiebedrij ven (3.575). Daarna komen land bouw, bosbouw en visserij (1.630), dienstverlening (zakelijk: 915, niet-commercieel: 915), bouw nijverheid (625), overige nijver heid en energie (620), vervoer, in formatie, communicatie (610). Hekkensluiter is de branche fi nanciële diensten en onroerend goed (400). Middelburg en Goes hebben van de Zeeuwse gemeenten de minste familiebedrijven (56), Tho- len de meeste (84), gevolgd door Veere (83) en Sluis (81). Op Schou- wen-Duiveland, Kapelle en Noord-Beveland zijn het er 78. Reimerswaal, Hulst en Borsele tel len er ieder 77. Middenmoters zijn Terneuzen (69) en Vlissin gen (67). Het is voor het eerst dat het In Zeeland tellen handel en horeca de meeste familiebedrijven (3.575) CBS onderzoek doet naar familie bedrijven. Dat gebeurt in op dracht van de Europese Unie, die dit deel van het bedrijfsleven in kaart wil brengen, omdat familie bedrijven een belangrijke bijdra ge leveren aan de economie. Uiter lijk begin 2017 komen cijfers over het belang van deze sector. Naast Zeeland en Friesland tel len ook Drenthe en Limburg rela tief veel familiebedrijven. Utrecht en Noord-Holland juist relatief weinig (51 procent). In de meeste bedrijven zijn niet meer dan vijf tig personen in dienst. In Neder land zijn 3.690 familiebedrijven met méér dan vijftig werkne mers. Daarvan zijn er 365 met meer dan 250 werknemers. Van al le Nederlandse bedrijven van die omvang is 13 procent een familie bedrijf. GOES De aspirantleden van de Jeugdbrandweer Goes zijn zater dag in het Utrechtse Bilthoven landskampioen geworden. De jon ge brandweermannen wisten de titel in de klasse Hoge Druk (HD) op hun naam te schrijven. De ploeg uit Bruinisse werd vierde. Aan de wedstrijd deden tien ploegen mee. De opgave was het bestrijden van een gesimuleerde brand in een basisschool. Tijdens het blussen moesten de brand weerlieden in spé een tandje bij zetten omdat er werd opgeschaald naar een middelbrand. maandag 26 september 2016 de baas in de nachtelijke uren Emile Calon Middelburg In Zeeland is 72 procent van de bedrijven in handen van een fa milie. In absolute aantallen gaat het om 9.290 bedrijven. Ondine van der Vleuten Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17