Halina Bonje tussen stakende schilders en werkgevers 13 Gewonden bij schietpartij In een warm land, weg van alles en iedereen, tref ik mijn vrienden. Een enorm huis met afgebladderde, zachtroze geverfde muren wordt omringd door prachtige bomen en planten met dieppaar se bloemen. Ik schud handen van familieleden en vrienden van de bruid en bruidegom en fo cus dan weer op mijn eigen club je, dat overvrolijk bij het zwem bad hangt in afwachting van het diner. Onder een pergola, afgezon derd van de anderen, zit een oudere man met een zonnebril met gouden rand een sigaar te ro ken. Waar ik mijn blik ook wend, alles lijkt een shot uit een oude Italiaanse film. „Dat is mijn peetvader", vertrouwt de bruid mij toe. „Die geeft me morgen weg." Die avond is er een thema- feest, met dresscode en talloze activiteiten. Ik zie ertegenop, want ik moet mezelf al de hele dag verkleden op mijn werk, en bovendien kan ik geen spelletjes, omdat ik de regels nooit snap. Maar zodra we binnenwandelen, overvalt me weer hetzelfde, aan gename gevoel alsof ik een ande re wereld word ingezogen. Ik zie Sharon Stone uit Casino, Al Pacino gokt aan een blackjack- tafel en Paul Newman poolt een potje in de sigarenkamer. De mu ziek, de vlaag van rook, de whis ky en het creatief aangeklede ge zelschap zijn bedwelmend. Om middernacht staat plots een vriend van ons voor de deur die we niet meer verwachtten. De bruid valt hem om de nek, de bruidegom kust hem opgelucht. Bij het ontbijt leer ik allerlei mensen kennen. Ik praat met tantes en stiefvaders, met zussen en klasgenoten van de bruide gom van de middelbare school. Zoals voor mijn eigen vrienden groep geldt, blijkt voor tiental len anderen ook, dat deze twee mensen die over een paar uur in de echt verbonden zullen wor den, een haven zijn van rust en steun. Zo jong als ze zijn, zo vei lig kun je bij ze schuilen, je hart uitstorten, compleet jezelf zijn. Er is altijd een extra bed, een maaltijd, een omhelzing of juist een duistere, relativerende grap wanneer je voor hun deur staat. Ze oordelen nooit en vinden niets gênant. Ze genieten van het leven zoals niemand anders dat in mijn omgeving kan. Niet gedreven door naïviteit of onbe zonnen vrolijkheid, maar juist door alle pijn die ze in hun jonge levens hebben moeten ervaren. Als de bruid in haar jurk aan de arm van de peetvader, gehuld in witte smoking, de glooiende heuvel afloopt begint iedereen als op cue zacht te snikken. Ik heb serieus, niet in een film, noch in een tijdschrift, noch bij enige andere bruiloft, zo'n stra lende bruid gezien in zo'n mooie jurk. Die avond is er een enorm di ner met speeches. Nooit eerder heb ik zo vaak uit vreugde en ontroering gehuild als in deze 24 uur. We koelen 's nachts af in het zwembad en kunnen bijna niet geloven wat ons is overko men. Dit koppel, dit duo, dit stel, dit tweespan, dit team heeft ons het mooiste cadeau gegeven: een paar dagen van stromende, on voorwaardelijke liefde. Een stoet van duizenden mensen trok gisteren door de hoofdstad om te laten zien hoe divers Nederland is en de verschillen te 'vieren'. „Zo kan het dus ook." Duizenden mensen hebben gister middag in Amsterdam meegelo pen met een mars om de diversi teit van Nederland te 'vieren'. Voor af was er de nodige weerstand te gen de parade van leden, maar de tocht verliep zonder incidenten. „Het negativisme moet stop pen", scandeert Ellen Loomans (55) uit Abcoude. Ze houdt een bord omhoog met de tekst 'fleur op'. Een statement tegen het 'pleur op' van premier Rutte. „Autochto ne en allochtone Nederlanders worden de laatste tijd alleen maar tegen elkaar opgezet. Ik heb het ge voel dat het uit de hand loopt." Daarom loopt ze met mee met de mars van leden, een initiatief van de acteur Nasrdin Dchar. Het is de eerste keer dat Loomans zich aansluit bij een demonstratie. „Ik sta hier omdat het nodig is. In de media horen we alleen maar de schreeuwers, de extremen. Maar veel Nederlanders zijn juist tevre den met elkaar, met de verschillen de bevolkingsgroepen." Wit, zwart, christenen en mos lims: een bont gezelschap loopt van de Bijlmer naar het Museum plein. Toch vinden sommige deel nemers de tocht 'te blank'. „Ik hoopte op meer diversiteit, ik zie nauwelijks hoofddoekjes", zegt Gerard Lembekker. Hij staat langs de kant van de weg. „Hier loopt vooral de hoogopgeleide Amster damse grachtengordel. Maar ach, het is beter dan niets." Vooraf was er op sociale media veel kritiek op de mars. Een 'poli- tiek-correcte Pegida', schreef ie mand op Twitter. Anderen noem den de tocht te slap en te blijmoe dig, omdat men geen actie zou voe ren tegen 'toenemend racisme'. Onzin, vindt Willem van Wepe- ren (61). „Het mag allemaal wel wat positiever. Ik vertegenwoor dig een grote zwijgende meerder heid in ons land. Mensen die het gezeur op het nieuws en het ge schreeuw van Wilders zat zijn. Vandaag is er eindelijk eens een positief geluid, zonder dat het ge lijk uitloopt op bekvechten." Linkse partijen, zoals Groen- Links en de PvdA, grijpen de mars aan om alvast campagne te voe ren. „Dit is geen links feestje", zegt vicepremier Lodewijk As- scher, die ook meeloopt. „Als je de krant leest en het journaal kijkt, lijkt het alsof we aan het begin van een burgeroorlog staan. Dat beeld verandert na vandaag hope lijk een beetje." Ellen Loomans is blij dat ze naar Amsterdam is gegaan. Met haar 'fleur op'-bord trekt ze veel aandacht. „Ik word veel aangespro ken. Echt iedereen is vriendelijk. Zo kan het dus ook." Die legden vrijdag het werk neer om te protesteren tegen de nieu we cao die door werkgeversorga nisatie OnderhoudNL is afgespro ken met vakbond LBV. Volgens vakbond FNV gaan door die nieu we afspraken de circa 14.000 werknemers in de branche er tot 1.800 euro per jaar op achteruit. FNV zet de acties door zolang de cao niet van tafel is. Volgens een woordvoerder zullen van daag opnieuw ongeveer honderd schilders het werk neerleggen. Het kort geding staat gepland voor vanmiddag. OnderhoudNL is van mening dat FNV niet het recht heeft stakingen op touw te zetten, omdat de bond geen par tij meer is in de totstandkoming van de cao. „We waren uitonder handeld en zijn toen met een an dere bond in zee gegaan", zegt di recteur Okke Spruijt. „Nu kun nen we achteraf niet zomaar het contract met die bond weer ver breken." De FNV meldt in een persbe richt dat stakende schilders inti miderende mails krijgen van werkgevers, waarin gedreigd wordt met ontslag. MALMÖ In de Zweedse stad Malmö zijn gisteravond ver scheidene mensen op straat neergeschoten. Er zouden ze ker vier gewonden zijn. De politie is met man en macht op zoek naar de da ders, die zo'n twintig kogels afvuurden. Zij zouden zijn ontkomen op motoren. Ande re getuigen spraken van een vluchtauto. Het motief is on duidelijk. Er is recent veel ge weld tussen bendes. Later op de avond werden ook zware explosies gehoord. Het is niet duidelijk of de incidenten met elkaar te maken hebben. Zo jong als ze zijn, zo veilig kun je bij ze schuilen, je hart uitstorten, compleet jezelf zijn maandag 26 september 2016 Liefde Deelnemers aan de manifestatie van lederl foto koen van Nooit meer 'pleur op', maar 'fleur op' Peter Winterman Amsterdam UTRECHT Werkgevers in de schildersbranche zijn naar de rechter gestapt. Ze willen een einde maken aan de stakingen van ontevreden werknemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13