16 ZEELAND Rijk-Jan Koppejan is voorzitter van de sterrenwacht in Middelburg, handelaar in stoffen en fournituren én ex-bassist van punkband De Rufters. Een rare combinatie. Of niet? Ik hield plakboeken bij en schreef brieven naar Nasa leek wel een jongerencentrum toen. Wij waren echt fanatiek." genieten. Daar hoef je geen bioloog voor te zijn die weet hoe het inwendige van zo'n vogeltje in elkaar zit." „De relativiteitstheorie. Het concept ruim tetijd. Hoeveel mensen op de wereld zullen dat nu écht snappen? Dat vraag ik me af. Hoeveel mensen zullen dat nu écht op het allerhoogste niveau begrijpen? De relativi teitstheorie, de oorsprong. Hoeveel Steven Hawkings, Vincent Ickes? Hoeveel zijn er op de aarde? Honderd? Duizend? Dat is om gek van te worden. Ik behoor niet tot die groep en ik lig daar ook niet wakker van." „Een moderne sterrenkundige is voor een groot gedeelte bezig met dataverwer king. Die gaat net als zovelen 's morgens naar zijn werk, zet de computer aan en kijkt naar grafieken. En toch is het heel ele mentaire sterrenkunde. Maar dat is natuur lijk geen sexy sterrenkunde, dat is geen ro mantische sterrenkunde. In die zin ben ik een romanticus. Ik vind het heerlijk om met zo'n kijker buiten te zitten." Is dat ook waarom je oude boe ken en kijkers verzamelt en leest over sterrenkundigen van eeuwen geleden? „Ik vind het heel knap dat ze met die oude Zijn lach galmt door de oude kweekschool aan de Herengracht in Middel burg, waar Volkssterren wacht Philippus Lansber gen is gevestigd. „Stoffen handelaar, dat is juist heel klassiek! Drie-, vierhonderd jaar geleden za ten wel meer grote astronomen in de han del. Bier en stoffen waren favoriet." Rijk-Jan Koppejan valt even stil. „Ik ben me er van bewust dat mensen me een gro tere rol toedichten dan me toekomt. De ster renwacht is de laatste jaren uitgegroeid tot een instituut. Dat durf ik gerust te zeggen. Ik moet daarom soms oppassen wat ik zeg. Dat het klimaat verandert, dat is een gege ven, maar wat de invloed van de mens is, dat staat nog ter discussie. Ik geloof dat de zon ook een belangrij ke factor is. Maar dat is mijn mening. Niet per se die van de sterrenwacht. Ik besef, dat als ik zoiets zeg tijdens een lezing op de sterren wacht, dat dat meer gewicht heeft dan wanneer je dat zegt aan de bar." „Ik ben gewoon die ma vo-klant die supergeïnteres seerd is in de sterrenhemel en alles wat daarmee samen hangt en dat enthousiasme, dat wil ik graag met anderen delen. Dat is, basically, wat ik hier doe." Koppejan is van '59. Hij had precies de goe de leeftijd toen Neil Armstrong een eerste voet op de maan zette. De jaren van Henkie Terlingen „Ja, natuurlijk Apollo Henkie. Die fascinatie heb ik sinds mijn 8ste. Ik hield plakboeken bij. Ik schreef brieven ge adresseerd aan Nasa. 'Nasa, Houston, USA' schreef ik op de envelop. Ik vroeg om meer informatie. Stapels informatie kreeg ik. Ik heb het allemaal nog steeds. Rond die tijd ging ik ook voor het eerst naar de sterren wacht. Begin jaren 70 was dat ergens. Het Sindsdien bij de sterrenwacht gebleven? „In mijn punktijd zat ik niet bij de sterren wacht. Anders kom je nooit aan de vrouw hè? Iedereen wil toch verkering met de bas sist?" De punk trok als een magneet. Rijk-Jan Koppejan werd de bassist van punkband De Rufters, een band die ter verhoging van de feestvreugde tijdens een optreden in jon gerencentrum Midgard in Middelburg stinkbommen in het publiek gooide. „Ik heb een jaar in de Rufters gespeeld. Dat is wat punk betekende. Om toch op een podium te klimmen en een goed ver haal te doen. Je kunt ook heel wat met maar vier akkoorden." „Het publiek voelt het enthousiasme en het lef dat je uitstraalt. Je hoeft niet virtuoos te zijn om toch plezier in de mu ziek te hebben. Het was eigenlijk helemaal niet goed, maar ik vond het goed." „Wat mij aansprak was het doe-het-zelf-idee. Ik was geen goeie gitarist, maar je kunt toch wel op een podium klimmen en herrie maken. Een hele tijd daarna nog zeven jaar bij Swindle, dat was meer punkrock. Toen had ik de winkel al. Met Swindle heb ik nog veel opgetreden. Niet alleen in Nederland. Ook in het buiten land." „We maakten zelf onze posters, onze plaatjes, onze shirts. We deden alles zelf. Het was een creatief proces. Dat is hetzelf de als je een zaak hebt. Wil je dingen veran deren, dan moet je dat zelf aanpakken." Zijn zaak, La Vaca in Middelburg, begon hij 32 jaar geleden. Inmiddels bestaat La Va ca uit twee winkels. Zijn compagnon drijft de woninginrichtingwinkel, Rijk-Jan Kop pejan doet in stoffen en fournituren. „We zijn ooit begonnen als een partijen- winkel. We kochten partijen stoffen, aarde werk, kleding, van alles. Fournituren ook. En dat verkochten we dan in de winkel. Stoffen en fournituren, dat liep het best en binnen een paar jaar zijn we in die handel terechtgekomen. Het is niet een jongens droom geweest om in de stoffen en breiga rens te gaan, dat is zo ontstaan." Is dat niet iets voor oude dames om zo'n winkel te beginnen? „Nee, wij waren jong. We stapten er fris in. We reden naar België om partijen op te ko pen. Wat we allemaal verkocht hebben? T-shirts, speelgoed ook zelfs. Het was ge woon zo dat stoffen en fournituren altijd het beste verkochten. Na een jaar of drie partijen verkopen was het de winkel gewor den die het nu nog steeds ongeveer is." Overdag tussen de knopen en ritsen en 's avonds zware we tenschappelijke kost? „Voor de bewegingswetten van Newton schiet mijn wis- en natuurkunde gewoon tekort. Dat hoeft je niet tegen te houden om te genieten van de sterrenhemel. Als je door de natuur wandelt en je ziet van aller lei vogeltjes en plantjes, dan kun je daarvan zaterdag 24 september 2016 'Sterren zijn gewoon super interessant' tekst Guido van der Heijden foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52