I 4 NI TAAKSTRAFFEN Scheldpartijen, klappen en seksuele intimidatie. Bij uitvoering van taakstraffen loopt het vaker uit de hand. „Deze jongens zijn volstrekt onaangepast." lke ochtend, tussen half acht en acht uur, voltrekt zich een militaire opera- i tie in de Diamantbuurt in Amsterdam. Dagelijks verzamelen zich hier zo'n 70 taakge- straften, die verspreid over de stad in groepjes aan het werk moeten. Op de stoep voor het gebouw van de reclassering staan twee 'portiers'. Binnen houden nog eens tien mede werkers de toeloop van taakgestraf- ten scherp in de gaten. Een bont ge zelschap van drugsdealers, inbrekers en fraudeurs loopt binnen. „Dit is het spannendste moment van de dag", vertelt Jenny, teamleider van de werkstrafunit. Tientallen veroordeel den die zich tegelijkertijd moeten melden voor een dagje schoffelen of afval prikken: dat gaat niet al tijd goed. Jenny wijst naar drie deuken in een wand met kluisjes voor mobiele telefoons. „Afdrukken van vuistslagen", zegt ze. Wie te laat is, mag met een naar huis. „10 secon den over acht? Dan kom je er vandaag niet meer in." Boven het detectiepoortje in de hal toont een satellietklok de exacte tijd. „We willen geen discus sie over hoe laat het is." Toezichthou ders, ook werkmeesters genoemd, rij den de gestraften in groepjes naar hun werkproject. Niet iedereen met een taakstraf gaat onkruid wieden of tramrails schoonmaken. „We sturen cliënten ook naar individuele werk projecten, zoals in een verzorgings huis. Dat gebeurt niet als je bent ver oordeeld voor een geweldsdelict." Jenny en haar collega's krijgen vooral de 'zware gevallen' onder hun hoede. „In onze werkstrafunit geldt het strengste regime van Nederland. Dat moet wel, hier lopen grote crimi nelen rond. Jongens die worden ver dacht van betrokkenheid bij liquida ties. Daar zijn ze niet voor veroor deeld, maar ze hebben wel een taak straf gekregen voor bijvoorbeeld drugshandel." - Na met de dood te zijn bedreigd, zat ik thuis te bibberen op de bank Sommige jongens hebben zelfs een prijs op hun hoofd. „Die werken lie ver niet langs de openbare weg, om dat ze bang zijn zelf doelwit te wor den. Laatst was hier een jongen die erop stond tijdens het werk een ko gelwerend vest te dragen. Dat staan we dan wel toe, na overleg met de po litie." Taakgestraften hebben steeds va ker een grote mond, merkt Jenny. „De sfeer verhardt. Werkmeesters worden geïntimideerd en voor van ai- les en nog wat uitgemaakt. Deze jon gens zijn vaak jong en volstrekt on aangepast. Ze wanen zich onaantast baar, omdat ze gewend zijn om altijd hun zin te krijgen." Ook is deze groep criminelen straatwijs. „De be dreiging 'Ik maak je dood' is straf baar. Dat zeggen ze dus niet zo snel. 'Ik weet waar je woont' wel, dat is juridisch lasti ger aan te pakken." Werkmeesters worden getraind met dit gedrag om te gaan. Toch leiden de korte lontjes tot heftige incidenten. Afgelopen zo mer ging een dader door het lint. Hij dacht dat een andere taakgestrafte crack rookte en sloeg hem neer. Daarop nam hij de benen. De politie moest er met honden aan te pas komen om hem te arresteren. Een vrouwelijke werkmeester zat onlangs 20 minuten in angst toen een werkgestrafte haar begon te be tasten en seksuele toespelingen maakte. Jenny: „We hebben heJaas geen aangifte kunnen doen, omdat het zijn woord tegen het hare was." Zelf is ze met de dood bedreigd. „Dat is drie jaar geleden. In eerste in stantie deed ik alsof het me niet raak te. Maar dagen later zat ik thuis te bibberen op de bank. Na een telefo nisch consult met een psycholoog kwam ik er snel weer bovenop." Schelden, bedreigen en intimide ren: Jenny en haar collega's proberen het aan te pakken, door het gesprek aan te gaan en waarschuwingen uit te delen. De ultieme consequentie is dat een taakstraf wordt beëindigd. „Dat doen we liever niet. Maar we kunnen niet alles pikken." „Mensen hebben tegenwoordig al lemaal een kort lontje. Ik ben geen wetenschapper, maar ik zie in de hele samenleving een normverva ging. Als iets je niet bevalt, reageer je direct en vaak agressief. Dat was voorheen veel minder. Tien jaar ge leden werd de werkstraf meer ge accepteerd. Nu geven werkgestraf- ten veel sneller een grote mond." Tien jaar geleden werd de werkstraf meer geaccepteerd „Mensen gebruiken alcohol en drugs, niet tijdens de werkstraf, maar wel thuis. Ik hoor vanuit onze organisatie dat er vooral meer wordt gescholden. 'Hoer, waarom denk je dat ik hier voor jou kom werken?' wordt bijvoorbeeld geroepen. Net als 'Ik weet waar je woont'. Ze maken fo to's van de kentekenplaten van onze medewerkers. Pure intimidatie. De tolerantie van onze mensen ligt iets hoger dan bij anderen. Het is hun vak. Ze weten dat het een moeilijke groep is. Maar als een werkgestrafte je uitscheldt voor kankerhoer, moet je dat niet accepteren. Dan is het wat mij betreft afgelopen." „We sturen een uitnodigingsbrief voor een intakegesprek. Daarin zeg gen we wat de consequenties zijn als je niet komt. We herhalen die uitno diging en controleren of het adres klopt. Hoe ver moeten we gaan om mensen op hun eigen verantwoorde lijkheid te wijzen? Ik vind dat we nu genoeg doen. Alles wat we extra doen, kost ook meer geld." „Mensen gaan na een werkstraf min der snel in de fout dan mensen die een korte gevangenisstraf hebben ge kregen. De recidive is beduidend la ger. Met een werkstraf breng je struc tuur in iemands leven. En mensen steken hun handen uit de mouwen. Ze geven iets terug aan de maat schappij. Dat is heel waardevol." zaterdag 24 september 2016 Ook grote crimineel moet dagj e schoffelen Peter Winterman Amsterdam aeeft —Jenny,teamleider veel snellen een mond Taakstraffen mislukken steeds vaker. Dat komt volgens direc teur Sjef van Gennip van Reclas sering Nederland door toene mende agressie en intimidatie. Wie de regels tijdens een taak straf overtreedt, wordt eerst ge waarschuwd en daarna terugge stuurd naar het Openbaar Minis terie. Waar komt die agressie van daan? —Sjef van Gennip, Reclassering Nederland Wat gebeurt er? Steeds meer taakgestraften begin nen niet eens aan hun straf, omdat ze niet reageren op de uitnodi gingsbrief. Doen jullie wel genoeg om die mensen aan het werk te zet ten? Heeft de taakstraf nog wel zin?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4