Met onze liefde liep het uiteindelijk goed af Truck Trailer Groep Verkoper Trailers DITA Rijnmond SC 2! 13 Voorlopig laatste tentoonstelling in Cadzandse galerie Voor de tweede keer brengt Galerie De Ouverture kunst uit Georgië. Een mooie presentatie van troostrijke kunst uit een verscheurd land. optiek de |onge Onlangs las ik 'Het einde van de rode mens. Leven op de puinho pen van de Sovjet Unie' van Nobel prijswinnares Svetlana Alexi- jevitsj. Een aangrijpende reeks in terviews met mensen uit de voor malige USSR. Over idealen en in triges, strijd en strafkampen, opof fering en ongebreideld winstbe jag. Met verloren illusies, pijn en lijden als weerkerende elementen. Veel daarvan is ook op Georgië van toepassing. Dat vruchtbare land was bijna twee eeuwen deel van Rusland. Een verscheurde na tie, met conflicten over Abchazië en Zuid-Ossetië. Het land ook van de Rozenrevolutie die Micheil Saakasjvili in 2004 aan de macht bracht. Via zijn vrouw Sandra Roe- lofs leerden wij Georgië wat beter kennen. Saakasjvili is geen presi dent meer en is het de vraag of zijn opvolger écht of cosmetisch de enorme corruptie te lijf gaat. Met die kennis begrijp ik meer van de Georgische kunst die De Ouverture voor de tweede maal toont. De negen exposanten zijn vakmensen die, aanhakend bij oude en vroegmoderne stromin gen, een wereld tonen van schoon heid, dromen en nostalgie. Een te genwicht zoekend voor het cynis me en de botheid die samen met nationalisme nog steeds het leven in hun land kenmerken. Zaken die zich ook in ons land sluipend manifesteren, mede dankzij het exploiteren van onvrede door machtsbeluste manipulatoren. Wat zou het leven goed zijn als wat er liefdevol geschilderd is door Alexey Kvaratskheliya werke lijkheid was. Families vreedzaam samen in een boomgaard, mensen dansend op de klanken van een trompet of luisterend naar muziek in het theater. Een wereld waarin geliefden niet anders hoeven te doen dan elkaar beminnen. Kva ratskheliya schildert dit alles tijd loos gestileerd in een melange van kubisme, Chagall en naïeve kunst. Als ik 'De klokkenmaker' zie van Nugzar Kakhiani of zijn grote doek met feestgangers, word ik meegenomen naar een vredige we reld vol vreugde. Zijn zonnige tafe relen zijn lekker geschilderd met brede toetsen van rulle verf. Een groot contrast met mijn favoriet Merab Gagailadze, die in een mid deleeuwse sfeer verstilde verhalen vertelt die nét wat verder gaan. En dat in een prachtig evenwicht van vorm, lijn en kleur. De magie van Gagailadze krijgt in de surreële de coratie van Rafael Ruben een fan tasierijk antwoord. Uit gouden slingers ontstaan vrouwen en vis sen, als belichaming van verlan gen naar schoonheid en vrijheid. Zo geeft elke schilder weer anders vorm aan hoop en troost. Wie daar voor even deel aan wil heb ben, moet zeker naar De Ouvertu re. Die wegens de gezondheid van galeriehouder Willem Behr in zijn huidige vorm sluit. Behr con centreert zich de komende tijd op het organiseren van (artistieke) ontmoetingen rond de toekomst van West-Zeeuws-Vlaanderen. I et de beste bedoelingen doe je soms iets voor je I kinderen. Ik laat mijn zoon in de vakantie weieens een rondje fietsen bijvoorbeeld, om dat er meer is dan een virtuele we reld. Een beetje puber vindt mijn opvoedkundige oprispingen grove onzin en steekt dat niet onder stoelen of banken. En als de tocht dan wordt gemaakt en de liefde blijkt zoek Het was prachtig weer en we sleepten de fietsen mee naar Schouwen-Duiveland. Raar dat je dan pas opvalt hoe laag een zadel kan staan. Of eigenlijk hoe hard een groeispurt aan armen en be nen van een puber trekt. Alles aan onze jongste slungelde en na een paar kilometer volgde zijn vraag of we ook konden stoppen en er iets te eten was. Het is vaste prik dat ik in een kerk wil kijken als de deur open staat. Omdat wij bij het stellen van zijn vraag net over de Burghsering reden, leek het een mazzeltje voor hem te worden de ze zomer in Burgh. De slager zat om de hoek en onze wegen scheid den. In de kerk exposeerde Mart ha Woonink tekeningen en schil derijen met als onderwerp de Joodse traditie. Interessant, net zo- Monnikenwerk als de kerk zelf en haar historie. Hoe oud zal de man zijn ge weest die in 1924 de historische kerk in vlammen deed opgaan? Het verhaal gaat dat hij bij loodgie- terswerk zijn brander op het dak liet liggen. Stel je voor: dat je als jongen die het vak leert zoiets ver oorzaakt. Ik denk aan de noncha lance van mijn zoon. Bij de brand knapten ook de ramen van het ge brandschilderde venster dat in 1676 door de Staten van Zeeland werd geschonken. De nu aanwe zig waarheidsgetrouwe kopie is ge maakt naar zwart-wit foto's en in vervolg op onderzoek van glaze nier Stef Hagemeier. Hij achter haalde hoe het oorspronkelijke glas door de ude-eeuwse Cornelis van Barlear uit Middelburg was ge kleurd en maakte de replica. In het glas zijn de wapens afgebeeld van de destijds stemgerechtigde steden in Zeeland. Rondkijkend zie ik meer glas-in- lood. Een raam met als thema 'hoop' en een raam met 'geloof. En dan begint het. De zoektocht. Waar is de 'liefde'? Al snel wordt de exposante duidelijk dat haar kunst mijn aandacht heeft verlo ren. Zij helpt en we zoeken samen in de 'historische informatie'. We komen meer te weten over de kerk in oorlogstijd en over het Van Gruysen orgel uit 1794 dat eerst in Ee en later in Klaziena- veen kerken sierde. We zijn niet te beroerd om tussen banken door de klimmen zodat we zeker weten dat we alle ramen hebben beke ken. Maar glas in lood met het the ma liefde vinden we niet. Buiten wachtten vader en zoon; de een nog slechter gehumeurd dan de ander. Want, dat kerk kijken duur de te lang en de proviand uit de fietstas moest op voor de slager zou worden bezocht. Maar appels of fris water bliefde zoonlief niet. Het was me een belevenis, die middag waarop we steeds donker der keken. Met onze liefde liep het uiteindelijk goed af. Maar het is mij nog steeds een raadsel waar het kerkraam is gebleven. \\Y Exclusief verkrijgbaar bij Optiek de Jonge zaterdag 24 september 2016 Kunst geeft hoop en troost In tijdloze taferelen als 'Summer Dream' brengt David Popiashvili een ode aan de liefde. RECENSIE Nico Out De Ouverture, Cadzand-Bad: t/m 9 oktober, do t/m zo 13-17 uur. Wij zijn op zoek voor de vestiging Dordrecht naar een gedreven Truck Trailer Groep Rijnmond B.V. is een zelfstandig bedrijf die de landelijke organisatie Truck Trailer Groep Nederland (www.trailergroep.nl) vertegenwoordigd voor Zuid-West Nederland, met de nadruk op het Rijn mond gebied en zich bezighoudt met de verkoop van verschillende merken trailers, de service ervan en de verkoop van truck trailer onderdelen, ge reedschappen en garagebenodigdheden. Wij zijn een totaal leverancier van trailers van de merken Kogel, Talson, VéDéCar, Freuhauf en Rojo en bieden met 23 truck- trailer service punten een landelijke dekking, waarvan 4 in het Rijnmond gebied, Dordrecht (hoofdvestiging), Bergschenhoek, Gouda en Rotterdam. Direct solliciteren of meer informatie? Kijk dan op www.rogam.nl/vacatures José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk Mb V\\^i 1981-2016 35 jaar Lange Vorststraat 40, 4461 JP, Goes Tel.: (0113) 21 12 72 www.optiekdejonge.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49