PM Het Nederlandse voetbal maakt een cultuurverandering door en vindt zo De voetbalcrisis woekert nog volop, maar onmiskenbaar zijn we al aan het veranderen. PSV en Feyenoord zijn de voorlopers van het nieuvypH realisme. Maar hoe bewaken we daarbij onze eigen en eigenzinnige identiteit 30 Boek nu de mooiste vakanties! ric Botteghin speelde vijf seizoenen in de donkere krochten van de eerste divi sie, bij FC Zwolle, voor drie man en een paardenkop in het Oosterenkstadion. Zijn ploeggenoten en trainers waren consequent lyrisch, toenmalig hoofd coach Jan Everse voorop, en ook het Zwolse publiek was dol op de verdediger. Maar toen AZ in het seizoen 2007-2008 eindelijk een keertje kwam kijken, waren trainer Louis van Gaal en zijn scouts het snel eens. Niet Botteghin, maar Niklas Moi- sander moesten ze hebben. De opbouwend sterke Fin met zijn prima inspeelpass en dus niét die wat houterige Braziliaan vlak naast hem in het Zwolse verdedigingscen trum. Botteghin werd pas in 2011 uit de Ne derlandse voetbalkelder verlost, door NAC, als opvolger van Rob Penders, in veel op zichten een vergelijkbaar type. Grappige kwestie wel, juist in het licht van het heden. Zou Botteghin anno 2016 wél gescout worden door de (sub)top van Nederland? Waarderen we het type 'pure verdediger' nu wellicht meer dan een hand vol jaren geleden? En wat zegt het eigenlijk dat veel mensen in Botteghin vorige week de beste speler van het veld herkenden, in de topper tussen PSV en Feyenoord? Het is niet vreemd om te stellen dat we in Nederland anders naar voetbal zijn gaan kijken, als gedwongen antwoord op onze woekerende voetbalcrisis. Niet alleen wij, als publiek en critici, maar zeker ook de clubs zelf. Je zag dat zondag feilloos terug in Eindho ven, waar twee ploegen streden die je 'vol wassen' zou kunnen noemen, zowel in leef tijd als in spelopvatting. Dat leidde niet per se tot een oogstrelende of spectaculaire wedstrijd, maar wel tot een intens voetbal gevecht. Klagen deed (bijna) niemand. Zowel PSV als Feyenoord heeft daar de laatste jaren bewust beleid van gemaakt. Zij redeneren: allemaal leuk en aardig, al dat jonge talent in de veredelde beloftencompe- titie van de eredivisie. Heel mooi, al die zelf opgeleide jonge spelers in de Kuip, grofweg tussen 2008 en 2013. Maar zonder een realis tische bijsturing en aanpassing raken we hopeloos achterop, zeker internationaal. Balans Landskampioen PSV zette de toon, met een team dat zich wist te wapenen in de Cham pions League, afgelopen seizoen. Maar ook Feyenoord bouwde bewust aan een selectie die qua leeftijdsopbouw in balans is, verge lijkbaar met de norm in heel Europa. AZ: zelfde verhaal. Slechts Ajax zit, zo zou je kunnen zeggen, nog gevangen in een cultuur van de veelgeroemde eigen jeugdop leiding én zijn zelfopgelegde, klassieke spe lopvatting. Peter Bosz worstelt al weken na drukkelijk met de spagaat tussen avontuur lijk voetbal en droog resultaat. „Het is belangrijk dat je vasthoudt aan je manier van voetballen. Maar nee, je wint er geen prijzen mee", zei Ronald Koeman afge lopen week nog over Ajax en Bosz. Maar toch, woensdag debuteerde er een zogezegd on-Nederlandse voetballer bij Ajax, in het bekerduel met Willem II. De 17-jarige verde diger Matthijs de Ligt speelde de hele wed strijd (en scoorde). „Een jongen die wil ver dedigen", typeerde Bosz de tiener, sterk ge bouwd en in alles een typische, natuurlijke centrumverdediger. En erg handig in dat ka der: hij wil verdedigen. Koeman, de succesvolste Nederlandse trainer van dit moment, geldt al langer als een pragmaticus. De huidige coach van Vraag nu gratis de brochure aan! Kijk op peterlanghout.nl of bel 0172-468800 zaterdag 24 september 2016 Sjoerd Mossou Maarten Wijffels Zeist vanaf BUSREIS vanaf «ElXV 6-daagse Kerstreis Romantische Strasse Geniet van een mooie kerstreis en ontdek de Romantische Strasse in Duitsland. Tijdens deze reis bezoeken we Würzburg, Rothenburg, Bamberg en de kerstmarkt in Nürnberg. Kerstdiner op 25 december Vertrek 22 december met vertrekgarantie Reiscode: BE39828 3-daagse Kerstreis All inclusive Costa Brava Boek nu deze busreis met all inclusive formule en ontdek de Spaanse Costa Brava. (incl. gratis drankjes in hotel (10.00-23.OOu.) U maakt excursies naar o.a. naar Barcelona, Pals en Tossa de Mar. Vertrek 21 december met vertrekgarantie Reiscode: BE41407 8-daagse Kerstreis Zwitserse Alpen Beleef een unieke kerstreis in Zwitserland en reis mee naarSaas Grund in de Zwitserse Alpen. Ontdek de hoogste Alpentoppen. Incl. halfpension, kerstdineren een ritje met de Mont Blanc Express. Vertrek 21 december met vertrekgarantie Reiscode: BE39827 12-daagse Kerstreis Karinthië Geniet van een mooie kerstreis naar Karinthië in Oostenrijk. Maak kennis met de WeiRensee, Salzburg en Slovenië en Italië. Incl. kerstdiners, oudejaarsdiner en feestavond. Vertrek 22 december Reiscode: met vertrekgarantie BE39740 advertentiecode: Wegener38

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30