'Geheime' donateur ♦M <D EU en Canada zijn wél dichtbij een handelsovereenkomst 20 ECONOMIE ^5 LEGO, Bosch Siemens en Gardena werden al Webshops moeten aan fabrikanten vaak meer betalen voor merkproducten dan 'stenen' winkels. De klant is de dupe van deze dubieuze voorwaarden. IÜ IE9 In de schijnwerpers Anoniem is het makkelijk praten, en dus ook makkelijk opscheppen. „Ik heb jullie hulp nodig", schreef Palmer Luckey vorige week op de site van Nimble America, die er een sport van maakt om an ti-Hillary Clintonplaatjes en -filmpjes ('me- mes', in jargon) over het internet te versprei den. „De komende 48 uur verdubbel ik al jul lie donaties. Doneer 10 dollar en ik evenaar dat door een minuutje minder in mijn vlieg tuig te vliegen. Doneer 100 dollar en ik evenaar het door een glaasje scotch over te slaan. Doneer 1.000 en ik eve naar het door de bandenwissel van mijn auto even uit te stellen." Eén ding is ze ker. Luckey kan Geboren het waarmaken, op 19 sep- Op 21-jarige leef- tember 1992 tijd verkocht hij in California. zijn geesteskind, Verkocht de Oculus Rift, in 2014 de aan Facebook. Dat Oculus Rift. bedrijf betaalde er Woont 2,3 miljard dollar nog in een voor. Niet slecht studenten- voor een apparaat huis en je dat hij in de ga- loopt het rage van zijn liefst op ouders ontwikkel- blote voeten. de. Voor wie het niet weet: de Ocu lus Rift is een vir tual realitybril die de gebruiker een geheel an dere wereld inzuigt. De jonge uitvinder, die bij voorkeur hawaï- hemden draagt en ondanks zijn fortuin nog op kamers woont - lekker videogames spelen - blijkt een enorme hekel aan Clinton te heb ben. „We weten dat ze corrupt is, een oorlogs zoeker, iemand die onze vrijheid afpakt", schreef zijn alter ego op internet. De reden dat hij zijn geld beschikbaar stel de? „To help make America great again." Aan de hand van Donald Trump dus. Wat Luckey echter niet had zien aanko men, was dat zijn vrijgevigheid Nimble Ame rica in een kwaad daglicht zou zetten. Gebrui kers vertrouwden het aanbod van de anonie me weldoener niet, ze dachten dat de site in handen was gekomen van een stel oplichters. Daarop besloot Palmer zichzelf te ontmas keren. „Het leek me een leuk tijdverdrijf', ver klaarde hij zijn actie. „En ik heb geld genoeg." Flitsen Arcadis J 1*1 Galapagos Randstad Société Dit bleek na afloop van een twee daags informeel overleg van de handelsministers. De Commissie moet wel nog een aantal Europese 'zorgen' met Canada gladstrijken. Het gaat om bepalingen over duur zaamheid, klimaat, milieu en ar beidsrechten. Nederland wil „een ondubbel zinnige bevestiging dat staten zelf mogen bepalen welke diensten in publieke handen moeten blijven", zei minister Lilianne Ploumen van Buitenlandse Handel in de Slowaakse hoofdstad. „Denk aan watervoorziening of het openbaar vervoer." De ondertekening van CETA is op 27 oktober in Brussel gepland. Begin volgende maand worden in Washington de onderhandelin gen over het omstreden vrijhan delsverdrag met de Verenigde Sta ten (TTIP) voortgezet. De meeste handelsministers willen daar niet mee stoppen of een pauze inlas sen, zoals de Franse en Oostenrijk se ministers hebben voorgesteld. „Feitelijk zijn we al in een pau ze beland", meent Ploumen. „De VS bewegen echt onvoldoende op voor de EU cruciale zaken als openbare aanbestedingen en een eerlijker en transparanter geschil- lenmechanisme voor investerings bescherming. Wij hebben geen aanwijzingen dat de Amerikanen dit de komende maanden alsnog gaan doen" Het TTIP-verdrag zou aanvanke lijk dit jaar worden afgerond. Vol gens Ploumen lukt dat niet, maar kunnen de gesprekken worden voortgezet op onderwerpen waar overeenstemming over is. erkfabrikanten dis crimineren web shops, blijkt uit de voorlopige resulta ten van een onder zoek door de Europese Commis sie. Zo bepalen ze vaak welke ver koopprijs webshops minimaal voor hun producten moeten vra gen. En dat mag niet. Ook verbie den ze webshops regelmatig hun producten te verkopen via markt plaatsen als Bol.com en Amazon of aan te prijzen via prijsvergelij kingssites. Spullen zijn daardoor duurder dan nodig is, stelt Euro commissaris Margrethe Vestager van Mededinging, en consumen ten hebben minder te kiezen. LEGO werd voor zulke praktij ken afgelopen zomer al op de vin gers getikt in Duitsland. De Deen se speelgoedfabrikant dwong web shops om hogere inkoopprijzen te betalen dan 'ouderwetse' winke liers. Zo waren kortingen geba seerd op het aantal meter fysieke schapruimte dat LEGO kreeg. Webshops konden daardoor nooit de maximale korting verdienen. Onder druk van de Duitse mede dingingsautoriteit beloofde LEGO met die discriminatie te stoppen. Witgoedfabrikant Siemens Bosch en Gardena (van het tuinge reedschap) waren in Duitsland al eerder aangepakt voor vergelijkba re benadeling van webshops. Dubieus In Nederland kampt 17 procent van de webwinkels met leveran ciers die dubieuze voorwaarden opleggen, aldus de Europese Com missie, die 8.000 distributiecon tracten onder de loep nam. Schrijnend, vindt directeur Wij nand Jongen van Thuiswinkel.org, de brancheorganisatie van web winkeliers. „Waarschijnlijk be treft dit slechts het topje van de ijsberg. In de sector zijn zulke praktijken algemeen bekend, maar niemand durft de klok te lui den bij de mededingingsautoritei ten. Ondernemers vrezen aan de kant te worden gezet door hun le veranciers." Merkfabrikanten op hun beurt vrezen dat hun producten inzet worden van een online prijzenoor log als ze op te veel plaatsen ver krijgbaar zijn. Dat kan afbreuk doen aan de reputatie van het merk én tast de marges aan. Tot zeven jaar geleden had de Blokker Holding, met formules als Intertoys, Bart Smit, Toys XL, bijna een monopolie op speel goed. De speelgoedwinkels en merken als LEGO konden daar door hoge marges in stand hou den. Dat veranderde in 2009, toen Bol.com zich op speelgoed stortte en de markt openbrak met lagere prijzen. Daarop klop ten zaterdag 24 september 2016 Een zekere 'NimbleRichMan' gaf vorige week de digitale Trumpcampagne een im puls door 48 uur lang alle donaties te verdubbelen. Naar nu blijkt gaat het om niemand minder dan Palmer Luckey, multi miljonair en uitvinder van de Oculus Rift. Sander van Mersbergen De Europese douanediensten hebben vo rig jaar meer dan 40 miljoen nepartikelen in be slag genomen. De totale waarde bedroeg 650 miljoen euro. Nagemaakte merksigaretten (27 procent) werden het vaakst geconfisqueerd. Correctie: in het artikel over de export van kalfsvlees naar de VS is gisteren een fout geslo pen. Er stond abusievelijk dat de sector ver wacht voor 100.000 euro per jaar te verkopen. Dat moet 100 miljoen euro zijn. Merkfabrikant zit Investeerder Sta te Street heeft een belang van 3 procent opge bouwd in het ad viesbureau. Het biotechbe- drijf ontkent overnamege ruchten, maar die worden steeds ongeloof waardiger. Randstad heeft de aanmeldings termijn voor het bod op Monster Worldwide ver lengd. Ex-handelaar Jéröme Kerviel hoeft geen 4,9 miljard euro maar slechts 1 miljoen terug te betalen. O o BRATISLAVA De EU stevent af op een vrijhandelsakkoord met Canada. De 28 ministers van Handel steunen 'CETA' unaniem, aldus EU-commissaris Cecilia Malmström, die het onderhande lingsmandaat namens de lidsta ten heeft, gisteren in Bratislava. Annemieke van Dongen Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20