Paul de Leeuw 17 haar de bek niet open over 'de onge vraagde gasten', zoals ze asielzoekers noemt. „Ze maken lawaai, je ziet ze overal rondhangen, helaas ook met Duitse meisjes. Ja, ik ben bang voor ze, bijna intuïtief. Ik wil het gewoon niet, ik wil ze hier niet hebben. Maar toch zijn ze hier. En weet je wat me zo woe dend maakt? Mij is totaal niks gevraagd. Niks! Ik kreeg een briefin de bus en dat was het." Ze is lang niet de enige die bang en boos is, zegt ze. Het broeit. Sommigen slaan er op los, dat zag je aankomen, al een halfjaar, maar de grote meerder heid houdt zich nog stil. „De fout van Angela Merkel is geweest dat ze voor de troepen uit is gelopen. Hoezo 'Wir schaffen das?' We hebben het hier zelf al heel erg moeilijk, maar plotseling is er geld genoeg voor 'de gasten'. Dat klopt niet. Ik vind dat Frau Doktor Mer kel ter verantwoording moet worden ge roepen. Dit is een misdaad." Dat van dat geld, dat steekt meer men sen. Harald Prause-Kosubek (45) is een vurig en overtuigd sociaal-democraat van de regionale SPD, maar ook hij ziet dat een kapster hier de hele dag hard moet werken voor bijna niks, terwijl een asielzoeker niks doet en toch be taald krijgt. „Dat wordt niet uitgelegd." Net als zijn politieke tegenpool Ni cholson ziet hij de problemen in Baut zen niet als typisch voor hier. „De men sen zijn gesloten en op zichzelf, maar daarmee nog geen racisten." Het neemt niet weg dat het hier, net als in grote de len van de voormalige DDR, nog steeds niet echt goed gaat. Er is geen geld, geen werk, en de politieke opvoeding, het onderwijs, laat veel te wensen over. „Jongeren hebben niet geleerd met hun geschiedenis om te gaan. Daarom heb ben we hier 18-jarigen die niet aarzelen om erop te slaan." En nu hij het er toch over heeft: de meeste jongeren die in Bautzen komen rellen, die zijn niet van hier. Ze komen uit de wijde omgeving, zelfs uit andere bondsstaten. „Ze hebben geroken dat ze hier een podium hebben. En hoe meer er komen, hoe meer camera's erboven op duiken. Zo gaat het maar door. De De moraal is weg. De spanning loopt op en het kan niemand wat schelen media doen dit niet goed." Prause-Kosubek steekt ook de hand in eigen boezem: de politiek staat veel te ver van de burgers af. Als je het hebt over een kloof, dan ben je in Duitsland, of in elk geval in Sachsen, aan het juiste adres. Het goede nieuws is dat er wel wat aan gedaan wordt. Bij de AfD word je uitgenodigd om met je politicus te gaan eten, terwijl de SPD-voorzitter van Sachsen rondreist met zijn eigen keukentafel voor goede gesprekken met de kiezer. Wilders Terug naar de Kornmarkt, waar dezer dagen elke avond groepjes jongeren sa menklonteren, met harde ogen, zwarte shirts, tatoeages en bier uit blik. Ze doen vanavond niks, maar echt ontspan nen is het niet. Ze draaien muziek van Nordfront, een zogenaamde 'Rechts- rock-band' met teksten tegen buitenlan ders en linksradicalen. Het geluid staat hard. „Ik ken Geert Wilders persoon lijk!" roept een wat oudere man tegen het Nederlandse bezoek. „Hij zegt goe de dingen." Zijn vriendin komt er bij staan. „Merkel is een hoer", zegt ze. En ja, de twee komen gewoon uit Bautzen. Twintig meter verderop staat Johan nes Weizen. De jongeren lachen hem uit, maar dat heeft hij niet in de gaten. Elke maandag steekt hij hier kaarsen aan voor 'de vrede, de mensen en het le ven'. Hij is een ontwikkeld man, die binnen tien minuten Nietzsche, Gand hi en Socrates heeft geciteerd. Hij is ook teleurgesteld en treurig. „De moraal is weg", sipt hij. „De spanning loopt op tussen links en rechts, en het kan nie mand wat schelen." Een dag later is hij hier weer te vin den, nu in een beter humeur. Hij staat 's avonds in een lange rij mensen die al lemaal een kaars vasthouden, van de Kornmarkt helemaal naar de Friedensbrücke. Hij steekt zijn duim op. Het is een stil verzet tegen het ge weld, maar ook tegen het duistere ima go van de stad. „We verdienen dit niet", zegt Thomas Lukoschek. „Kijk maar eens om je heen. Dit is óók Bautzen." Het lijkt wel alsof er tranen opwellen. Net na de week dat onderzoek aantoont dat wij zeer zwak zaad produceren en Liesl, de oudste dochter van de familie Von Trapp uit de Sound of Music is overleden, vieren wij vandaag Burendag. Samen koffieleuten zonder te zeuren over de boom die de zon wegneemt in je tuin. Als iemand mijn buurvrouw mag zijn, is het wel Maria, met de rest van de familie Von Trapp. Oké, Liesl had haar oogje laten vallen op SS-postbesteller Rolf wiens zaad werd vergeleken met kanonnenvuur. Maar de familie Von Trapp zingt alle foutjes weg. „Is het zwaar?" „Nee! Ik kan het ook aan mijn kinderen vragen, maar dat is dan weer zo iets..." „Gaat het verder een beetje? De seizoenen, hè?" Volgens mij een tip van Dok ter Phil of Dokter Tinus of Dok ter Deen of een hit van Frans Bauer. Het verdriet moet de vier seizoenen hebben doorgemaakt om weer te verzachten. „Ja, het gaat wel. Alleen thuis komen valt me niet mee, maar mijn zoon gaat lampen op de tijd aansluiten. Als ik bijvoor beeld om half zeven thuiskom, zorgt hij dat de lichten om kwart over zes aanfloepen. Dan kom je Dat zingen kunnen we in onze buurt wel gebruiken, want de tijd van de bladblazers is weer aangebroken. Hoe compenseer je zwak zaad? Met de aanschaf van een Green Egg of een bladblazer. Het Gooi heeft de Green Egg voor de herfst in het schuurtje gepar keerd en de bladblazer eruit ge haald. Je weet nooit waar de te- ringherrie precies vandaan komt. Zo veel bladblazers in zo veel tui nen! Het begint vroeg in de mor gen. Elke keer als je denkt: 'nu is het bladblazen voorbij', ronkt het er weer vrolijk op los. „Welke idioten zouden het toch zijn?" „Maak je niet druk", zegt mijn allessie. Het blijkt om de driehuizen- verderopbuurvrouw te gaan. Er op af. „Goedemorgen", schreeuw ik zo hard mogelijk. Ze kijkt vrien delijk op en stopt gelijk met blad- blazen. „Goedemorgen!" „U bent er al vroeg bij!" „Janormaal deed mijn man dit altijd." De driehuizenverder opbuurman is afgelopen lente plots overleden en nu wordt zij gedwongen dit soort kar weitjes te doen. Je weet nooit waar de teringherrie precies vandaan komt niet thuis in een donker huis." „Maak ik lawaai met de blad blazer?" vraagt ze. „Nee, niet echt" „Ja, ik zou het liever wat later op de dag doen, maar ik ga zo naar mijn jongste kleinzoon. Die is gisteren geboren." Even zwijg ik. Ze kijkt mij aan alsof ze m'n gedachten kan ra den. Ze straalt: „Ook al ben ik net weduwe, dan kan ik nog steeds oma worden. Mooi hè?" Ze buigt zich over de bladbla zer en de herrie steekt weer op. Ik ben ons huis binnen gegaan, om naar de Al gemene Beschou wingen te kijken. Net als bladblazen, een zaaddodend tijdverdrijf. zaterdag 24 september 2016 Inwoners protesteren tegen ge weld in Baut zen. foto epa racisten —Johannes Weizen, inwoner Bautzen Bladblazer „Mooi!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17