PEILT DE STEMMING F ïr iiziiml EUWS 15 DEZE WEEK: WAT VINDT DE VLUCHTELING? jjiiiitf itiÉÏJii De integratie van vluchtelingen was een belangrijk onderwerp tijdens het debat over de Miljoenennota. Klopt het Haagse beeld met de werkelijkheid? elkom." Osa ma Khudro (32) en zijn 2,5-jarige dochtertje Jou- ry staan op mij te wach ten aan het einde van een nauw trap penhuis, vier hoog achter in de Rotter damse Afrikaanderwijk. Hier is de vluchteling uit het Syrische Aleppo neergestreken, na een tocht door Tur kije en Griekenland en na een maanden lang verblijf in Nederlandse azc's. 'Klein Istanboel' wordt deze Rotter damse achterstandswijk vol schotelan tennes genoemd, waar moslimvrouwen gesluierd over straat gaan en groepjes bebaarde mannen in djellaba voor thee huis en moskee met elkaar staan te pra ten. Dit is een deel van Nederland waar over politici in de Tweede Kamer zich woensdagavond bij de Algemene Politie ke Beschouwingen zorgen maken. De Afrikaanderwijk is in veel opzichten een parallelle samenleving, waar 'Neder landse normen en waarden' niet van zelfsprekend zijn. „Het was de bedoeling dat ik Neder lands zou leren", lacht Osama Khudro. „Maar er wordt hier onderling nauwe lijks Nederlands gepraat." Des te opmer kelijker is het dat Osama, die twee jaar geleden in Nederland arriveerde, nage noeg vlekkeloos Nederlands spreekt. Hij is een modelvluchteling. „Mijn doel is: snel zelfstandig worden en iets terug doen voor de mensen die ons hebben geholpen." Osama is daadwerkelijk de veelbesproken 'apotheker uit Aleppo'. Hij studeerde farmacie en doceerde, evenals zijn vrouw Aya (30), aan de uni versiteit van Aleppo. Deze maand be gon hij met een master farmacie aan de universiteit van Utrecht: z'n studieboe ken staan op de boekenplank boven het Ikea-bureau. Osama is bovendien vrij williger bij het Rode Kruis en hij loopt stage in een apotheek in Rotter- dam-Charlois bij een vrouwelijke Iraak se collega, die twintig jaar geleden naar Nederland vluchtte. Hij is blij die kansen te krijgen, maar 'Aleppo was ons paradijs', vertelt Khudro: „Ik gaf er les en had daarnaast een goede baan als kwaliteitscontroleur in een farmaceutisch bedrijf." Het echt paar verloor alles: hun banen, hun koop huis en hun toekomst in de 'stad van vrede, veiligheid en liefde, daar achter de zeeën' - zoals Khudro het uitdrukt in een door hem geschreven gedicht. Terwijl we praten serveert Aya Ara bische koffie en koekjes, die ze eerder bakte voor het Offerfeest. Dochter Jou- ry - die dezelfde wilde krullen heeft als haar vader op vergeelde foto's van een kwart eeuw geleden - wacht op de ijscoman, die hier 's avonds de wijk wakker klingelt. Uit de slaapka mer klinkt gehuil van baby Mustafa, pas twee maanden oud. „Deze flat is niet zo luxe als ons huis in Syrië", zegt Osama. „Maar het voornaamste is dat ik mijn gezin hier naartoe heb kunnen halen en dat we ons hier vei lig voelen." Ik ontmoette Osama Khudro deze zo mer in Amsterdam bij een debat over de vluchtelingencrisis. Natuurlijk viel hij op. Hij was de asielzoeker van wie Nederland - en niet alleen Neder land - droomt: intelligent, beschaafd, hardwerkend, ambitieus. Een rolmo del. Hij kreeg aandacht in de media, wat leidde tot tientallen vriendelijke reacties van mensen die het gezin Khudro het allerbeste wensen. In ze kere zin, besefte ik, neemt Osama bij veel Nederlanders de angst weg voor de 'vreemdeling'. Deze brildragende jongeman met z'n Arabische universi teitsdiploma, z'n energie en daad kracht overbrugt een soms diepe kloof van wantrouwen. Osama en Aya, die een witte hoofddoek draagt, zijn 'anders' en toch kunnen Neder landers zich met hen identificeren. Men wil graag horen wat Khudro zegt: „In Aleppo leefden we vreed zaam naast elkaar: moslims, christe nen, alevieten, Koerden, Armeniërs. We zijn allemaal mensen." Op tv kib belen de fractieleiders in de Kamer over de vraag of er wel voldoende druk wordt uitgeoefend op nieuwko mers om te integreren in de Neder landse samenleving. Kijk, zeg ik te gen Osama, niet jullie bepalen het beeld van immigranten, maar 'geluks zoekers' en mensen zoals jullie Turk se en Marokkaanse buren, die na al die jaren in Nederland nog altijd de taal niet beheersen. Khudro wil zich niet mengen in de Nederlandse politiek. „Maar ik zal er alles aan doen om hier te slagen. Ik wil mijn kinderen later niet met bij- standsgeld opvoeden." Wil je niet een goodwill-ambassa- deur voor de asielzoekers worden, vraag ik hem, terwijl Aya met grote, kleurrijke bekers ijs komt aanzetten. Nee, die wens heeft hij niet. „Maar ik wil best in gesprek met mensen die zich verzetten tegen de komst van vluchtelingen." Wat wil hij hen vertel len? „Ik zal ze zeggen: ik ben niet op zoek gegaan naar een beter leven. Ik had al een beter leven: in Syrië." 6 daagse kerstreis Praag en Bohemen 6 daagse kerstreis der Valk Landhotel Spornitz 6 daagse kerstreis der Valk Parkhotel Spreewald 8 daagse kerstreis Wenen - Wienerwald en het Donaudal 429,- 499,- 8 daagse kerstreis Boedapest, Hongarije Bij Bolderman $4 aanbetalen niet verplicht! zaterdag 24 september 2016 'We zijn allemaal mensen' 'W r A Osama is de 'apotheker uit Aleppo, die hier ook een bijdrage gaat leveren', naar wie minister Asscher ver wees. Hij wordt bij zijn stage begeleid door een Iraakse die twintig jaar ge leden naar Ne derland kwam. FOTO MARCO OKHUIZEN ill ili 1 lil W9 _r.-f 4 t* SilUV.' u ii 1111 Vertrekdatum: 22 december Vertrekdatum: 22 december Vertrekdatum 22 december Vertrekdatum 21 december Vertrekdatum 21 december Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: - - - www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds Et reserveringskoSten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15