Recron: 'Boa's verkiezen het hazenpad boven handhaving' Bezwaren tegen 'kolossale' toren U SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Janna (8) en moeder Annemarie zijn ambassadeurs Steptember voeren en waren er zelfgebakken taarten en cupcakes waarmee 400 euro is opgehaald. Hoewel dit het vierde jaar is dat de familie Heij- boer met Steptember meedoet, verveelt de actie nog altijd niet. „Omdat het een actie is, waar mensen snel enthousiast voor zijn te krijgen. Alleen al zo'n stappen teller is leuk." Bovendien vindt Annemarie het belangrijk dat Step tember zoveel mogelijk bekend heid krijgt. Moeder en dochter zijn sinds kort zelfs ambassadeurs van Steptember. „Ik werd ge vraagd, maar Janna zei: 'Dan moet ik toch ook ambassadeur zijn? Ik heb cerebrale parese.'" Leuk bijeffect: sinds Annemarie meedoet aan Steptember is bewe gen een vast onderdeel van haar le ven. „Afgelopen weekend heb ik aan de Fjoertoer meegedaan. Drie jaar geleden had ik gedacht: dat lukt me nooit. Nu denk ik daar niet eens meer over na." Morgen middag houdt Annemarie nog workshops cupcake versieren voor Steptember. Een maand lang elke dag 10.000 stappen. Met Steptember wordt geld opgehaald en aandacht gevraagd voor cerebrale parese. Zat mensen hebben dat. In Zeeland ontbreekt het aan sportmogelijkheden voor kinderen met CP. Elke dag 10.000 stappen, een maand lang. Steptember, waar mee geld wordt opgehaald voor ce rebrale parese (wat vroeger spasti- citeit werd genoemd), is vaste prik voor Janna Heijboer (8) en haar familie in Burgh-Haamstede. Moeder Annemarie is zelfs gedre- vener dan ooit. „Op Schou- wen-Duiveland zijn er geen sport mogelijkheden voor Janna. Dat is dit jaar een grote drijfveer voor mij." Dolblij waren de Heijboertjes toen Janna, die door zuurstofge brek bij haar geboorte cerebrale pa rese heeft, afgelopen voorjaar haar zwemdiploma's A en B wist bin- Elk willekeurig kind kan uit tien sporten kiezen, maar voor Janna is er niets nen te slepen. „Maar toen kwam de vraag: wat ga je nu voor sport doen? En dan blijken er in de buurt eigenlijk geen mogelijkhe den te zijn." Paardrijden is te pijn lijk en rolstoelsport niet geschikt. Racerunning lijkt Janna fantas tisch. „Alleen is dat hier in de buurt nergens te doen." Een racerunner is een soort drie- wielfiets, zonder pedalen en met een borststeun. Gebruikers kun nen ermee rennen, gewoon op de „Voor kinderen is bijvoorbeeld vo rig jaar een boek gemaakt dat hen helpt bij de bewustwording en ac ceptatie van cerebrale parese. Maar ook voor zoiets als sport kan misschien iets met dat geld wor den gedaan." Na een paar jaar schoolgenoot jes aan het stappen te hebben ge zet, waren het dit jaar gemeente leden van de Pelgrimskerk in Haamstede die aangaven wel trek te hebben in de uitdaging. Dus werd zondag na de dienst geza menlijk gewandeld om het stap pentotaal wat op te baan bij een atletiekvereniging. De dichtstbijzijnde plek waar Jan na op dit moment terecht kan, is in Rotterdam -waar zaterdag toe vallig het Nederlands jeugdkam pioenschap Racerunnen wordt ge houden. „Dat vind ik zo frustre rend. Ik heb zelf mijn hele leven gesport en doe dat nog steeds. Elk willekeurig kind kan uit tien spor ten kiezen, maar voor Janna is er niets. Mijn droom is dat er een af deling racerunning in Zeeland komt. Ik ben ervan overtuigd dat er meer kinderen zijn zoals Jan na." Dat moet wel, gezien de cijfers die Annemarie paraat heeft. Elke 22 uur wordt in Nederland ie mand met cerebrale parese gebo ren. Steptember, waar Janna haar familie voor de vierde aan meedoen, probeert mensen te bewegen een maand lang el ke dag 10.000 stappen te zetten en daarmee geld binnen te halen. Geld voor onderzoek en geld om ondersteuning te bieden aan men sen met cerebrale parese. Superbe langrijk, benadrukt Annemarie. Recron Schouwen-Duiveland heeft geen vertrouwen in de in zet van buitengewoon opspo ringsambtenaren (boa's) van de gemeente voor ordehandhaving. In een brief aan het gemeentebe stuur uit de brancheorganisatie van recreatieondernemers haar zorgen over toekomstige situatie. De gemeente wil volgend jaar de boa's breder inzetten op het gebied van handhaving. Het zoge heten susteam van professionele beveiligers in Renesse wordt op geheven. Het plan om het inge- Telkens weer constateren we dat de boa's zich verstoppen huurde beveiligingsbedrijf vorig jaar kort voor de feestdagen al af te stoten, veroorzaakte hevige on rust bij de horeca- en recreatieon dernemers in Renesse. Burge meester en wethouders namen daarop een jaar de tijd om de op zet van het nieuwe boateam zorg vuldig voor te bereiden. De scepsis is ondanks herhaal delijk overleg met de onderne mers niet weggenomen, aldus Re- cronbestuurder Ed Troost. „Wij willen geen boa's die, wanneer ze moeten optreden, het hazen pad verkiezen boven handha ving. Telkens weer moeten we constateren dat de boa's zich ver stoppen in plaats van optreden. Dit gaat het dan ook niet wor den." Troost bepleit het instand houden van het susteam. Dat heeft z'n sporen de afgelopen ja ren voldoende bewezen, bena drukt de campinghouder. Heemkundekring Stad en Lande van Tholen en erfgoedvereniging Heemschut hebben grote moeite met de bouw van het wooncom plex Kruittoren, vlakbij de haven van Tholen. „Met name de kolossale toren met appartementen stuit ons tegen de borst", zegt Piet Quist van de heemkundekring. „Als je straks vanaf de brug Tholen ziet liggen, is die toren veel te dominant. Qua beeld wordt het een concurrent van de Grote Kerk. Dat kan toch niet?" Heemkundekring en erf goedvereniging hebben hun be zwaren kunnen toelichten in een gesprek met aannemer Fraanje, de ontwikkelaar van het complex. „Het is nu afwachten, maar als er niets aan het plan verandert ma ken we bezwaar", stelt Quist. Pro jectleider Albert-Jan van de Bree- vaart van Fraanje neemt de bezwa ren serieus. „We gaan daarom goed visueel inzichtelijk maken hoe beeldbepalend de toren wordt. Misschien kunnen we het nog wat acceptabeler maken door verticale belijning te gebruiken." Het verminderen van het aantal appartementen ziet hij niet snel gebeuren. donderdag 22 september 2016 Racerunnen naar hier halen Info: lekkersbiemarie@ hotmail.com Esme Soesman Burgh-Haamstede —Annemarie Heijboer Anna (8) met zusje Julia en moeder Annemarie. Links en rechts gemeenteleden van de Pelgrimskerk, die een taartje voor het goede doel eten FOTO MARIEKE MANDEMAKER Marcel Modde Renesse Ed Troost, Recron Rob Paardekam Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 66