Culinair en muzikaal genieten üf t>ïf 0 Benefietconcert 4 Beeldenstorm 450 jaar geleden werden tijdens de Beeldenstorm vele kunstschatten vernield. De Reformatie betekende ook een keerpunt in de muziek. Het Hemony Ensemble verhaalt over deze omwenteling. -voedsel bij Cuisine Machine Pearl zingt voor bestrijding armoede e Beeldenstorm markeert het begin van de opstand te gen koning Philips II. De Tachtigjarige Oorlog begon en de Zeven Noorde lijke provincies van de Lage Landen vormden een eigen republiek. De Re formatie had een enorm effect op het muziekleven. In het protestantse noorden kwam er een einde aan de rijke, veelstemmige muziekcultuur van de katholieke kerk. De protestanten beperkten zich tot de eenstemmige en onbegeleide zang van psalmen. „Echter, in de vorm van psalmbewerkingen kwam de rijke meerstemmige (polyfone, red) muziek van de katholieken via de achterdeur weer binnen. Nu niet meer uitgevoerd in de kerken, maar gezongen en gespeeld in de Neder landse huiskamers", legt artistiek lei der Simon Groot van het Hemony Ensemble uit. Het ensemble heeft zich gespeciali seerd in de muziek van de 'laghe lan den bi der see' uit de periode 1420- i650.Hemony probeert in het project De Beeldenstorm de muziekpraktijk uit de huiskamers te laten herleven. Het ensemble weet de effecten op het muziekleven in deze periode met Meerstemmige muziek kwam via de achterdeur weer binnen ENSEMBLE Op tournee behulp van een mis en vele psalmen te laten horen en te verduidelijken. Het programma bevat meerstem mige vocale muziek en instrumen tale intermezzi. Hemony brengt or gelwerken van Sweelinck, een luit- compositie van Vallet en prachtige psalmen, waarin verteld wordt over de slechtheid van de vandalen die de beelden kapotsloegen Des boosdoen- ders wille seer quaetmaar ook over de troost die men kan vinden in het ge loof Mijn Godt voedt my, als myn her der gepresen). Huiskameridee De Beeldenstorm begint met de uit voering van de Missa projidelibus de- functis Anthonius divitispie momorie (requiem) van Févin. Het Hemony Ensemble maakt gebruik van een ori gineel handschrift dat in 1530 in Am sterdam is gemaakt. De vocalisten zingen dit werk staand rond een koorlessenaar, zoals ook in die tijd gebruikelijk was. „Na de pauze ver tolken we psalmen van onder ande ren Sweelinck, Vallet, Le Jeune en Lassus. Als we de psalmen zingen, zitten we rond een tafel om het huis kameridee van toen weer te geven. Amsterdam heeft een belangrijke plek in het programma"legt Simon Groot uit. „Sweelinck en ook de luit- componist Nicolaes Vallet waren Amsterdammers. We verhalen dus niet alleen over de effecten van Beel denstorm en Reformatie in de mu ziek van de noordelijke Nederlanden, maar we leggen tevens de focus op Amsterdam." Anderhalf uur lang kan de liefheb ber zijn ziel laven aan prachtige mu ziek van de zestiende en zeventiende 4 REDENEN OM UIT TE GAAN Foodtruckfestival donderdag 22 september 2016 Psalm vertelt verhaal Jeanette Vergouwen 44 Simon Groot Het Hemony Ensemble bestaat uit Esther Kro nenburg en Marijke Meerwijk (sopranen), Christopher Kale (altus), Emilio Aguilar (tenor), Bram Trouw borst (bas). Willem Mook (luit) en David Jansen (orgel/klave cimbel). Artistiek leider is Simon Groot. Orga- nist/klavecinist David Jansen en luitist Willem Mook zorgen voor de in strumentale intermezzi. Het Hemony Ensemble is bezig aan een tour nee door Nederland. Bij de planning van de con certreeks heeft het en semble geprobeerd het spoor van de Beelden storm door Nederland te volgen. Voor de liefhebbers van Oude Muziek is het mu zikale project een bui tenkans. Na het succes in mei, wordt in Vlissingen een herfsteditie ge houden van Cuisine Machine. Ge nieten van het aanbod van 40 foodtrucks en allerlei activiteiten in de periferie. Pearl geeft een optreden in de kerk in Arnemui- den en van twee concertreeksen wordt het spits afgebeten. in de Machinefabriek in Vlis singen wordt vanaf morgen een driedaagse nazomeredi tie van Cuisine Machine ge houden. Met 40 foodtrucks, muziek, evenementen en een calorieverbrandend hardloop- parcours. De kritiek op de zowat visloze Pinkstereditie is gehoord: het thema is Seafood Streetfood. Een derde van de eetkramen biedt zee-voedsel. Naast binnen- en buitenlandse venters koken er Vlissingers: Holy Guacamoly, stadscafé de Dighter en Timmerfabriek-zo- merchef Michel Louws. Het begint morgen met de Vrij- MiBo vanaf 13.00 uur. Gedepu teerde Jo-Annes de Bat zegent om 17.30 uur een expositie in over Zeeuwse zilte streekpro ducten. De avond wordt ver lucht met paaldanseressen, muziek van Keaton en dj Mac's discoshow. Zaterdag om 16.30 houdt Loopgroep Zeeland een tien-kilometer-endurancerun. 's Avonds is het Foute Disco van het kerstfeestteam uit de Timmerfabriek. Bij de trucks moet contant worden betaald. Morgen 13.00 - 00.00 uur; zaterdag 24 sept 12.00 - 00.00 uur; zondag 25 sept 12.00 - 22.00 uur. Zangeres Pearl Jozefzoon geeft zaterdag een benefietconcert in Arnemuiden, Praise for Compassion. De opbrengst gaat naar de organi satie Compassion, dat armoede onder kinderen wil bestrijden. Het concert van Pearl is een combinatie van een sing-in en de vertolking van bekende en eigen nummers. Zaterdag 24 september, Gere formeerde Kerk Arnemuiden, aan vang 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56