3 Percussiegroep in Marokkaanse dracht Shawn Mendes Toppers in Concert Hitman 5 Natascha Kampusch Muziek (p Dvd Game Boek Oerol, Lowlands, Mundial, Zwarte Cross... in Nederland traden de vier bands al overal op. Zorita nog dit jaar bij het Eindeloos Eiland Festival op Noord-Beveland. Meer dan in Neder land vieren ze hun succes op buiten landse festivals, die vaak breder pro grammeren zoals Sziget (Hongarije), Dranouter (België) en Boomtown Fair (Engeland). Ot Azoj leverde on langs een nieuw album afDza Dza Dzum waarop vooral positieve reac ties kwamen. Het feit dat hun traditi onele muziek is gebaseerd op een fantasieland, maakt de wereldmuziek van die band nog boeiender. Grieks, Bulgaars, Turks, het kan veel kanten op en klinkt ondanks dat heel homo geen. Amariszi en Zorita zijn de bands waarvan de muziek het dichtst bij popmuziek ligt. Aan de traditionele klanken weten ze popingrediënten te koppelen. Bij Zorita hoor je dus ook invloeden van Tom Waits, Calexico en zelfs Leonard Cohen. Amariszi combineert vooral met feelgood me lodieën uit de popmuziek. Kasba heeft een repertoire met tradi ties uit de Afrikaanse landen aan de Middellandse Zee en treedt ook daar met regelmaat op. Zo leerden de le den de band Ain Sbilia uit Noord- Marokko kennen. Die band is in het kader van een culturele uitwisseling momenteel in Nederland. Als vijfde band komen ze mee naar het mu ziekfeest in De Spot. De muziek die in tradities is ge worteld, heeft juist door het volkse karakter alle elementen om het leven te vieren. Ontroering en levenslust liggen dichtbij elkaar. De herken baarheid en eenvoud winnen het van de virtuositeit van de muzikanten. En kenmerkend voor de muziek is een breed scala aan klankkleuren, soms door de meest vreemde instru menten. In de wereldmuziek klinken met een stevige groove, vaak vette baslijnen alsof het de hartslag is die bij de ups en downs van het leven past. De stap naar een exotisch dancefestival ligt dan voor de hand, ambachtelijk en alles door een leger bezielde muzikanten non-stop vanaf één podium. AIN SBILIA donderdag 22 september 2016 PZ Tien jaar is ze nu vrij. Net zo lang ais ze in vrijheid leefde voordat ze op weg naar school werd ontvoerd Tienermeisjes vallen Hf liedjes van de 18-ja- rige Canadese sin- Shawn Mendes. De rijzende ster is toe aan zijn tweede studioalbum Illuminate waarvan singles Treat You Better en Mercy het tot de hitlijsten schopten. Kaartjes voor het concert dat hij geeft in Ziggo Dome waren gauw uitverkocht. Illuminate ligt vanaf morgen in de winkel. Twee schijfjes vol hys terische glitterpakken, doldwaze gastoptre dens en schaamteloze meezingers. Uiteraard met als stralend middel punt gastheren Gerard Joling, Jeroen van der Boom en René Froger. De 2016-show van Toppers in Concert is vanaf de bank her te beleven met de dvd-registratie van het over-de-top discofeest in de Arena. Royal Night Of Disco is morgen te koop. Altijd al eens willen er varen hoe het voelt als geheim agent een ter roristenkamp binnen te vallen in een poging de wereld te redden? Met het vijfde spel van de gameserie Hitman kun je dat zonder al te veel fysieke risico's een keer oefenen. Agent 47 staat in Hitman 5 voor de taak een militair trainingskamp te infiltreren en vier beoogde doelwitten uit te schakelen. Hitman: Episode 5 komt dinsdag uit. en ruim acht jaar opgesloten zat in een kelder. In Tien jaar vrijheid vertelt de Oosten rijkse Natascha Kampusch hoe ze haar leven op de rit kreeg nadat ze zichzelf wist te bevrijden en welke levenslessen ze uit haar traumatische ervaring haalt. Tien jaar vrijheid verschijnt woensdag bij uitgeverij Meulenhoff Boekerij. Zorita. De mu ziek van deze band ligt het dichtst bij de pop muziek. FOTO ROSAN DEKKER EN JO- RINDEBEIJER- LINGX Vreemd Wild: zaterdagavond in De Spot in Middelburg, 21.30 uur. Bij klezmer, gypsy, fla menco of reggae gaat er vaak nog wel een belletje rinkelen. Moeilijker ligt het bij de genres uit Noord- Afrika zoals chaabi, gnawa, raï of regadda. Altijd is de percussie een toonaange vend element in die mu zieksoorten. De Neder landse raïband Kasba, met zowel Nederlandse als Noord-Afrikaanse muzi kanten, excelleert in het genre. Ze doorgronden het, zoeken naar de oor spong, maar nemen het te gelijkertijd met eigen com posities mee naar de 21ste eeuw. Dat improviseren, doorgeven en vernieuwen is een terug kerend element in die muziek stijlen. Het is een tradi tie die op gehoor van de ene generatie op de andere is overge bracht. Maar het in ere houden van die traditie speelt ook bij de nieuwe generaties een belangrijke rol. Dat geldt zeker voor de bevriende percussiegroep Ain Sbilia. Ain Sbi lia komt uit de Marok kaanse stad Deb- dou en legt zich toe op de regadda: een zwaar en zoemend percussiegeluid door gebruik van de bendir. Opzwepende muziek, dus stilstaan is bijna geen optie. De traditi onele dracht van de Ain Sbilia muzikanten geeft de traditie die erin verborgen ligt een extra accent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55