Vö mien nog hin ondersteuning! ftl ZEELAND 13 Middelburger Mare Odijk vindt gat in de markt met 'vintage guitarstraps' Blof, Jett Rebel, Van Velzen, Danny Vera of Navarone, allen bezitten de handgemaakte gitaardraagbanden van Mare Odijks merk Holy Cow. vond ze erg cool." Met een rijtje be kende ambassadeurs als Blof, Jett Rebel, Van Velzen, Danny Vera en Navarone heeft Odijk amper marke ting nodig. Honderden heeft hij er al verkocht, ook aan gitaristen in het buitenland. En gitaarbanden zijn net als schoenen, je wilt steeds nieuwe. De gitaardraagbanden van Holy Cow zijn inmiddels in acht gi taarboetieks in de Benelux te koop. Binnenkort komt de webshop van Holy Cow online. Zo blijkt een goed idee een gou den zet. „Ik kan ervan leven, ten minste, als ik ook gitaarles blijf ge ven. Geweldig toch!" As ik een dagje he fletse dan bin ik nooit een arde vlieger. Op 't gemakje rie ik aoltied en rondkieke nè aoles wat groeit en bloeit is m'n vornaemste bezigheid. Wè ebb'ik het gevoel da'k dat zö lang mogelijk op eihen kracht wil doe. 'k Ebbe d'r a meer over geschreve, mè nae m'n eêste echte 'fietstocht mee ondersteuning' bin'k alleên nog mè gesterkt in die gedachte. Me aode éên dag zö'n gemakfiets gehuurd, omda me in Tirol toch hraog een keer wouwe fletse, mè me toch te hróte oogteverschillen zaehe vö een eihen-kracht-fiets. Het over- vriendelijke vrouwtje haf ons d'r ie der éên mee vö 25 euro per dag. Me zouwe wè tachtig kilometer mee de gloednieuwe accu kunne rieë. Neê, beklimmingen en vals plat waere hin belemmeringen! Mensen, wat hieng dat goed! Me ruuste net zö ard as de beek wi me langs fietste. Wandelaers keke ver stoord op toen me ulder lachend pas seerde. Jae, Ollanders bin gebore op een fiets. Me keke nie op een hellink- je meer of minder. Ons gebrek an kennis over een elek trische fiets wier ons toch fataal! On- derwiele da mien accu nog hin spoor van verlies anhaf, raekte m'n vrouwe aolmè meer 'streepjes' kwiet. Te laete besefte me, da ze naebie 'zonder stroom' kwam te zitten. Me wiste, dao je bie bepaelde plekken de accu kon wissele en di was ook een berg restaurant bie, wi me nè toe hien- geDe Lab-alm moeste me kunne aele en di zouwe me nieuwe energie kriehe. Een kleine kilometer vö de top, het bergrestaurant, was m'n vrou we ineêns op eihen kracht angeweze. Manmoedig boöd ik m'n diensten an, mè 't leste stik was machtig steil en ik leerde noe oe of't was om op zö'n fiets zonder ondersteuning nè boven te moeten. Die leste zesonderd meter wiere een waere martelgang, wan 't Streektaal was een stik wi eigenlijk alleên ech te 'berggeiten' van pad konde. Wan delaers liepe ons lachend vöbie...! Accu's omwissele...? Dat deeë ze dit jaer nie mi! Oplaoie, da wouwe ze nog wè doe! Of dat lang duur de...? Hin flauw idee! Di was ge noeg eten en drinken om de tied deu te kommen en di viele alleên af en toe wat regendruppels. Di zaete me bie onze trouwe uur- fietsen, zonder accu! Uutgerekend op dat moment kwam er een Neder- lanse auto het steile pad op. Vier mensen kwaeme d'r uut. Twi vrou wen waere d'r behoorlijk opgewon- de! 'En noe moete me oak nog nè benee!', kloenk het eêl Zeêuws. Ons schiene op zulke momenten aoltied mensen uut Zeêland te zien! De vrouwen waere het liefste boven ge- bleve tot het doenker was. Dan zae he ze niks! De chauffeur was de rust zelve. Jae, ons waere ier op de fiets gekomme, mè zonder accu trap je j'n eihen 't aopezuur en moe je he lope. Eên vrouwtje wou nog wè trug mee achterop, liever dan in die auto! Twi uren ebbe me gewacht, tus sen alpenblommen, koeien en re gendruppels. Toen konde me wi trug. De Zeêuwen waere wi a ver- trokke. Ik ao niemand achterop! Me aode noe genoeg stroom om in ie der geval bie de plekke te kommen wi me de fietsen aode gehuurd. Bo vendien hienge me noe mee de stroom mee en en voelde me ons een soort 'tourrenners'. Alleên een kudde koeien kon ons tot stoppen brienge. Die keke ons vol minach ting an! Het begon noe echt te regenen. En natuurlijk onderd verontschuldi gingen bie 't inleveren van de fiet sen. Ik ope nog lang en gelukkig op een gewone fiets te rieën. Ier in Zeêland bin gelukkig hin steile hel lingen nè almen toe! straps." Odijk kent het wereldje als zijn broekzak. Hij a* is gitarist, gitaardocent en is (nog) vertegenwoordiger in gitaren en bij behorende apparatuur. Regelmatig helpt hij gitaristen met hun geluid, onder andere Paskal Jakobsen van Blof. „Ik zag een markt voor gitaar draagbanden. Er is veel lelijks te draagband. Nou ja, dat klinkt niet erg rock 'n 'roll. Een beetje gitarist spreekt van een 'guitarstrap'. En daarmee raken we meteen het bestaansrecht van Odijks jonge be drijf Holy Cow. „Gitaristen zijn doorgaans ijdeltuiten. Ze willen al tijd iets unieks. En daar speel ik op in met kleine series retro guitar- Gitaristen zijn doorgaans ijdeltuiten. Ze willen altijd iets unieks koop. Ik wil iets moois leveren." Dat fraais komt van originele stof fen uit de jaren zestig en zeven tig. Van meubels, kleding of woondecoraties. Soms is het lapje klein en kan hij er slechts een handvol banden uithalen. „Het voordeel is dat zo'n kleine serie uniek is. Je komt niet snel een gitarist met dezelfde strap tegen", zegt Odijk. „Voor de achterzijde van de draag band heb je stevig materiaal nodig. Ik koop daarvoor rollen geweven ka toen en gerecycelde autogordel. Aan de uiteinden komt nieuw tuigleer. Dat snijd ik zelf en voorzie ik van mijn logo: een koeienkop met de letters HC. Mijn straps ko men in twee breedtes: 5 en 6 centi meter en twee soorten 'retro', zeg maar standaard, en 'real vintage'." De designs van Odijk, die voorlo pig vooral via Facebook reclame maakt, slaan bij gitaarspelend Ne derland in als een bom. „Jelte van Jett Rebel belde nota bene zelf. Hij Flower power, schreeuwend seven ties oranje, stemmige witte rozen of opulent goudbestikt. Voor elke kleur gitaar en voor ieders smaak heeft Mare Odijk uit Middel- donderdag 22 september 2016 Oma's gordijnen wereld over als gitaarbanden In deze rubriek be lichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een ver haal van Frans van der Heijde in het Wal- chers. Beluister de gesproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Frank Balkenende Mare Odijk, eigenaar Holy Cow Marc Odijk met een aan tal van zijn Holy Cow-gi- taardraag- banden. FOTO'S LEX DE MEESTER Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45