Politie geeft vaker inkijkje in haar werk PvdA Kapelle zoekt opvolgers 10 ZEELAND Er staat een trofee klaar voor de slager die het lekkerste Zeeuws spek vervaardigt. Zeeuwse slagers kunnen zich tot 28 september inschrijven. ACTIEWEEK AGRIFOOD ZEEUWS SPEK TROFEE Het gezouten spek wordt gemarineerd met paprika en ketjap Het politieteam Zeeuws-Vlaande- ren trok dinsdag de aandacht met een video op Facebook van een aanhouding, ruim twee weken ge leden bij Westdorpe. Beelden van een dashcam van een politiewa gen laten zien hoe twee mannen worden opgepakt die wegrijden bij een leegstaande boerderij waar een hennepkwekerij in op bouw is. Gedecideerd worden de twee in de boeien geslagen en af gevoerd naar Torentijd in Middel burg. De video is inmiddels vol op bekeken en gedeeld. De politie zet in toenemende ma te foto's en video's online van haar bezigheden. „We willen la ten zien wat voor acties wij doen en hoe - in dit geval - een aanhou ding in zijn werk gaat", zegt woordvoerster Pierre-Ine Mat- theussens. „We geven een inkijk je in het politiewerk. Om dat via sociale media te doen, is hele maal van deze tijd. Daar maken we steeds meer gebruik van." Er zijn geen landelijke richtlijnen en instructies over wat wel en niet wordt gefilmd en gepubli ceerd. „Er moet ook gelegenheid voor zijn en het mag het werk We willen laten zien wat wij doen en hoe een aanhouding in zijn werk gaat zelf niet belemmeren. We zorgen er uiteraard wel voor dat verdach ten niet herkenbaar in beeld ko men. De video's hebben immers geen opsporingsbelang." Mattheussens acht de kans groot dat de politie de komende tijd so ciale media steeds vaker op deze manier gaat benutten. „Dat zou heel goed kunnen, afhankelijk van de reacties die we erop krij gen. Maar het mag ook geen doel op zich worden." e spekcompeti- tie is een on derdeel van een Zeeuws programma over voedsel, dat zich af speelt tijdens de Dutch Agri Food Week. Die 'week' duurt bijna veertien dagen: van 12 tot en met 25 oktober. De wedstrijd wordt op touw gezet door Food Delta Zeeland en Zeker Zeeuws in samenwerking met SVO Vak opleiding Food en de Koninklij ke Nederlandse Slagers. Zeeuws spek ligt in Neder land bij elke slager in de vitrine. De hamvraag is natuurlijk: wat is Zeeuws spek en waarin onder scheidt zich dat van andere spek- soorten? Een glashelder antwoord is er niet, zegt Rinus de Rijder, on derwijsmanager van SVO Vakop leiding Food. „Zeeuws spek komt niet in historische docu menten voor. We weten wel dat VOC-schepen die onder meer vanuit Middelburg vertrokken voor hun lange reis naar Indië, gezouten spek meenamen." Typisch Zeeuws was dat de varkensbuik werd gebrand met stro. „Waarschijnlijk gaf dat een bijzondere smaak aan het spek. Nu gebeurt dat niet meer." Recepten voor de bereiding van Zeeuws spek zijn piepjong. Rond 1980 duiken ze op, weet De Rijder. Het spek wordt inge zouten of in een pekelbad ge legd, gemarineerd met paprika en ketjap en daarna 'afgegrild op 120 graden'. De Rijder vindt het opmerke lijk dat Zeeuws spek overal in Nederland te koop is. „Elke sla ger heeft het. Wat dat betreft is Zeeuws spek meer ingeburgerd dan de bolus." De Zeeuwen kopen het nog massaal. Zelfslachtende slagerij Mieras in Wemeldinge, die ook een stukje spek inzendt, slijt per week zo'n dertig kilo Zeeuws spek. Kruiden gebruiken ze niet, zegt medewerker Mark Staal. „Alleen een zoutvervanger op basis van kalium. Daardoor is ons spek minder zout." Overi gens is Mieras' spek echt Zeeuws, want de varkens ko men uit Kruiningen. Ruiterplaatmakelaardij De twee PvdA-zetels worden nu nog bezet door Joyce Bommer en Cees van Ruiten. Op 11 oktober treedt dit duo af. Ze vinden dat hun partij te slap heeft gerea geerd op uitspraken van Bayram Erbisim. Het Terneuzense Staten lid vergoeilijkte in hun ogen het optreden van de Turkse president Erdogan na de mislukte coup. Volgens interim bestuurslid Annebeth Evertz heeft de Kapel- se PvdA-afdeling een 'rustpauze' ingelast. „Het bestuur heeft altijd volledig achter Cees en Joyce ge staan. Ook de brief die ze aan het gewest hebben gestuurd, steunen we. Wat ons wel overviel, is dat ze allebei vertrekken. Ik had graag willen verkennen of er een andere oplossing was. Volgende week kijken we hoe we verder gaan en wie hen 11 oktober of een maand later opvolgen." Volgens de wet moet, zodra een volksvertegenwoordiger op stapt, de kieslijst worden afge gaan. De nummer 3, Hans Riel, komt in elk geval niet in aanmer king voor een zetel. Het steunfrac- tielid heeft zich solidair verklaard en net als Bommer en Van Rui ten zijn lidmaatschap van de PvdA opgezegd. „Met pijn in het hart, maar het behoud van mijn persoonlijke integriteit weegt zwaarder. Joyce en Cees hebben loepzuiver gehandeld." Nummer 4, Wilma Flipse, zat tot afgelopen juni in de raad. Van wege haar drukke werk stopte ze en werd ze opgevolgd door Van Ruiten. Flipse mag nu weer terug komen. „Maar daar heb ik nog he lemaal niks over besloten." Annebeth Evertz staat op num mer 5 en kan dus sowieso ook één van de twee zetels innemen. „Ik worstel daar nog enorm mee, ik ben een jaar geleden niet voor niets uit Provinciale Staten ge stapt." Het toeval wil dat haar ze tel toen is ingenomen door Erbi sim. „Zijn uitspraken hebben mij heel erg verrast en diep geschokt. Ik wil zeker niet over mijn graf re geren, maar als ik fractievoorzit ter was, had ik zeker anders ge handeld en Bayram heel zwaar ter verantwoording geroepen." SECOND HOME BEURS donderdag 22 september 2016 Rolf Bosboom Westdorpe -Pierre-Ine Mattheussens, politie Beeld van de politievideo van de aanhouding bij Westdorpe. Welke vakslager maakt het beste Zeeuwse spek? Frank Balkenende Wemeldinge Rinus de Rijder, SVO Food Tot nu toe hebben zich acht slagers aangemeld voor de spek- competitie. Inschrijven kan nog een week. Deelnemers moeten 28 september een stuk spek inle veren bij SVO Vakopleiding Food in Goes. Een dag later keurt een vakjury de inzendingen. Gedepu teerde Jo-Annes de Bat maakt de winaar 13 oktober bekend tij dens de bijeenkomst 'Zeeland werkt in food'. De Bat reikt ook de Zeeuws Spek Trofee uit. VERKOOP INFORMATIE: ZEELANDELIJK WONEN ONTWIKKELING REALISATIE: COMPAGNIE HET ZOUTE Aannemersbedrijf Van der Poel Terneuzen T: +3 I (0)l 13 372 474 makelaardij@ruiterplaat.nl Het is nog een grote vraag wie de 790 inwoners van de ge meente Kapelle gaan vertegen woordigen die in 2014 hun stem aan de PvdA gaven. Joeri Wisse Kapelle Annebeth Evertz Villa's vanaf 285.000 excl. BTW Uitzonderlijke locatie in Kamperland Villa's in duin- en waterlandschap op ruime kavels vanaf ca. 700 m1 Moderne architectuur van Bedaux De Brouwer 23 -25 SEPTEMBER JAARBEURS UTRECHT exclusieve vrijstaande villa's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42