Dit kos^ veel energie' ÏULTUUR 25 William Spaaij (33) speelt vanaf zondag in de hippiemusical Hair. De voorstelling is fysiek zwaar, vraagt heel veel van zijn voeten. En zijn ervaring met hallucinerende drugs kan hij nu mooi gebruiken. l Wie elke week zwaar drinkt, is bijna een held. Maar als je een half pilletje neemt, is de wereld te klein illiam Spaaij (33) heeft wat last van pijn tjes. Hij zit mid- den in een verbouwing - daarover straks meer - en is hard aan het werk om zijn rol in de musical Hair, die zondag in première gaat, te perfectioneren. „Sinds vorige week sta ik zes avonden per week op het podium, en dat gaat door tot aan april. En deze voorstelling kost ontzettend hysterisch veel energie, met dansen, zingen en ac teren. Maar, zoals mijn broer zegt: je kunt niet elke avond een olym pische finale sprinten. Ik moet mijn energie doseren, anders houd ik het niet vol." „Mijn voeten zijn echt een ramp. We doen alles op blote voe ten, dus je hebt geen ondersteu ning. Als ik opsta, moet ik eerst echt een minuut mijn voeten rek ken en strekken voordat ik erop kan staan. Net een oude man, geen grap. Shrek vond ik fysiek tot dusver de zwaarste productie - dat pak was zo zwaar en heet - maar ik denk dat dit er overheen gaat. Slapen is in deze periode heel belangrijk, maar omdat mijn hoofd zo vol zit, lig ik ook vaak te malen." Betrokken „Dat nadenken komt omdat ik me zo nauw betrokken voel bij de voorstelling, ik ben meer dan al leen acteur. Ik app avonden met re gisseur Carline Brouwer over de tails en ideeën die we hebben. Toen bij de generale repetitie een paar mensen zeiden dat ze een nummer dat ik doe, overbodig vonden, kwam dat hard aan. Nor maal kan ik heel goed tegen kri tiek, maar ik ben hier echt heel erg trots op." Hair is het verhaal van de jonge George Berger (William Spaaij), zijn activistische vriendin Sheila (Anouk Maas) en hun onafscheide lijke vriendengroep. Ze willen een wereld zonder regels en taboes, maar de oorlog in Vietnam hijgt hen in de nek. „We hebben heel erg aan het script gemorreld, want de oorspronkelijke Hair is een va ge voorstelling. Daar snapt nie mand wat van. Dick van den Heu vel heeft het zo herschreven dat je het wel snapt. Berger, de rol die ik speel, staat daarin centraal. Een hippie aan wie de hele groep ad vies vraagt, terwijl hij eigenlijk zelf niet eens weet wat hij wil." In de musical grijpt Berger naar lsd om tot nieuwe inzichten te ko men. William maakt voor die scè ne handig gebruik van zijn eigen ervaring met de hallucinerende drug. „Ik kon die ervaring zo te rughalen en kreeg meteen kippen vel. Je zintuigen gaan door elkaar lopen. Ik heb muziek gezien, heel bizar. En ik voelde water bewegen in een glas dat ik beet had. Ik heb echt naar dat glas gestaard. Wauw. Maar ik had ook een out of body ex perience, ik trad uit mijn lichaam. Vijf minuten lang dacht ik dat ik dood was. Ik ga lsd nooit meer doen, ik vond het doodeng." Spaaij is openhartig over zijn geëxperimenteer met drugs en dat levert een storm aan reacties op. Jammer, vindt hij, want er zou juist opener over gepraat moeten worden. „Het wordt meteen geassocieerd met een verslaving, terwijl ik af en toe plezier heb ge had met drugs. Als ik nu zeg dat ik elke week zwaar drink, ben ik bijna een held. Als je een half pille tje neemt, is de wereld te klein. Terwijl de politie liever een festi val heeft waar drugs worden ge bruikt dan waar mensen zich klem zuipen. Dat levert veel min der gezeik op. Je moet er wel heel verantwoordelijk mee omgaan. Het is nu alweer een tijd geleden, maar ik laat drugs altijd checken. Doe het in een veilige omgeving." Naakt De drugsscène is niet het enige spannende aan de musical. In de pauzefinale gaan alle acteurs naakt, Spaaij voorop. „De eerste keer tijdens de repetities was raar. Iedereen ging naakt, ook de regis seur en de choreograaf. Twee ac teurs waren aan het huilen, die vonden het zo'n drempel. Ande ren waren aan het giechelen. Ook op mij maakte het indruk, terwijl ik in de sauna zonder problemen naakt ga. Dit is toch kwetsbaarder. Na een paar keer was iedereen die schroom kwijt." Het helpt, zegt William, dat je in de zaal eigenlijk slechts schim men van naakte lijven ziet. „Je zit in een tijd waarin het publiek met een mobieltje zo een foto heeft ge maakt. Om ons te beschermen is het met het licht zo bedacht dat we straks niet naakt op internet belanden. Het is heel indrukwek kend geworden." Met de première in zicht zit hij ook middenin die eerder genoem de verbouwing. De mooie houten vloer waar hij al zo lang van droomde, komt er nu bijvoor beeld. „Ik heb een handige schoon vader en die wist nog wel een paar adresjes. Ik dacht: dan is dit een goed moment. Zo'n verbou wing schuifje anders toch maar voor je uit." Zijn schoonvader is de vader van musicalactrice Daisy Duin (SKY, Grease) met wie hij sinds vier maanden samen is. „We gaan nog niet samenwonen, zij heeft nog haar eigen plek, maar ik denk niet dat het nog heel lang gaat du ren." Hij kijkt dromerig. „We zijn zo'n beetje elke dag samen, het gaat vanzelf wel die kant op." donderdag 22 september 2016 hysterisch Marlies van Leeuwen w FOTO MARTIJN BEEKMAN De première van Hair is op zon dag 25 september in het Chassé Theater in Breda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25