Fietsen in het donker? Liever niet! 21 °C Partijen worstelen met de vraag hoe Nederland Nederland blijft Walcheren Stormachtige In Uit Thuis w%- Muziek van over de hele wereld in fre veiling rond Chinese jas in Middelburg Nog even en het is in de ochtend en aan het eind van de middag weer pikkedonker als je op de fiets stapt. Voor velen geen geliefde bezigheid, zeker niet voor Sarah Habib (19) uit Terneuzen (foto); ze voelt zich onveilig. Maar zij is niet de enige, zo blijkt uit een rondgang. »zeeland2 Partijen worstelen met de vraag hoe Nederland Nederland blijft, zo werd bij de Algemene Beschou wingen gisteren haarfijn duide lijk. PVV-leider Wilders vloog er zo als verwacht stevig in. Hij noemt de islam de bron van alle onvrede en vindt dat mensen met een dub- bel paspoort 'samen met hun fa milie' het land uit moeten als zij de wet hebben overtreden. Ook wil hij geen Turken meer toelaten tot Nederland. „Dicht die gren zen. Geen Turk er meer in." Verzet Die stellingname stuitte op ver zet bij andere partijen, maar de constatering dat de Nederlandse manier van leven onder druk staat wordt breed gedeeld. Niet al le Nederlanders zijn even goed door de crisis gekomen en tegelij kertijd zijn sommige migranten niet goed geïntegreerd. Daarnaast zijn er veel vluchtelingen onze kant op gekomen. Tezamen leidt dit tot spanningen in de samenle ving, is de breedgedragen analyse. Toch zijn er belangrijke accent verschillen. Terwijl partijen als SP, PvdA en D66 waarschuwen voor toenemende ongelijkheid door ongelijke kansen, verzet de VVD zich tegen het beeld van een tweedeling. De liberalen vin den vooral dat Nederlandse vrij heden beter verdedigd moeten worden, omdat rechten van bij voorbeeld homo's en vrouwen on der druk staan. „Onze cultuur is beter", aldus VVD-leider Halbe Zijlstra. Teugels Het CDA meent juist dat de vrij heid van meningsuiting is doorge slagen en vindt dat de overheid de teugels moet aanhalen. In te genstelling tot de afgelopen ver kiezingen lijkt de economie het met een bijrol te moeten doen. Nu Nederland uit de crisis is, klin ken geen nieuwe pleidooien voor De Nederlandse manier van leven staat onder druk, vinden veel partijen nieuwe bezuinigingen of groot scheepse hervormingen. Alleen over de zorg en de koopkracht van met name niet-werkenden wordt op links nog flink armpje gedrukt. Vooral regeringspartij PvdA moet het daarbij ontgelden. Volgens SP en GroenLinks heb ben mensen met een hoog inko men veel meer geprofiteerd van kabinetsmaatregelen dan ouderen en uitkeringsgerechtigden. PvdA-leider Diederik Samsom stelt dat hij er juist voor heeft ge zorgd dat ook de lagere inkomens mee hebben geprofiteerd, door van de mensen met de hoogste lo nen een extra bijdrage te vragen. Ter rechterzijde kreeg de WD het voor de kiezen vanwege de be zuinigingen op veiligheid. De in vesteringen die het kabinet in het laatste regeringsjaar doet, wissen die niet uit, menen CDA en PW. Nieuwsmedia FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Identiteit is hét thema Het behoud van de Nederlandse identiteit is hard op weg hét the ma van de komende Tweede Ka merverkiezingen te worden. Vol gens diverse partijen staat de Nederlandse manier van leven onder druk. Tobias den Hartog Laurens Kok Den Haag donderdag 22 september 2016 Lees meer op pagina 4,5 en 7 De PZC is onderdeel van pzc.nl Voor het laatste nieuws Rustige start van de herfst Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 Prijs €2,00 258e jaargang nr 224 7 11688 5 5 5 5 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1