14 NI Vrolijk moment met de koning Bellen en internetten over de grens straks tegen binnenlands tarief Een torenhoge telefoonrekening na een vakantie lijkt definitrief verleden tijd. Brussel belooft dat de roamingkosten per 15 juni 2017 écht verdwijnen, zonder forse uitzondering. PARALYMPIERS De Europese Commisie kwam giste ren met nieuwe voorstellen nadat een vorig, zeer omstreden plan deze maand al binnen enkele dagen in de prullenbak belandde. In dat voorstel zouden burgers met hun gewone bundel in de hele EU mogen bellen, sms'en en internetten, alleen wel met een fikse 'maar'. Onder druk van telecomreuzen als Vodafone en Deutsche Telekom hadden vicevoor- zitter van de Europese Commissie Andrus Ansip met eurocommissaris Günther Oettinger (digitale markt) een limiet van 90 dagen in het jaar geïntroduceerd, 'omdat toch nie mand zo lang op vakantie gaat'. Wie bovendien minstens 30 aaneengeslo ten dagen in een ander EU-land ver blijft, moest eveneens gaan betalen. Consumentenorganisaties reageer den als door een adder gebeten. Gro te aantallen oudere 'overwinteraars' in Zuid-Europese landen zouden ge dupeerd raken, net als frequent rei zende zakenlui. Maar ook de miljoe nen jongeren die via het succesvolle Erasmus-uitwisselingsprogramma een half jaar of langer aan een bui tenlandse universiteit studeren. Nu gelden die flinke uitzonderin gen dus niet meer. In plaats daarvan mogen telecombedrijven wél maatre gelen nemen tegen aantoonbaar mis bruik. Dat zou kunnen ontstaan als consumenten massaal simkaarten aanschaffen in goedkope landen, en die gebruiken in dure. Iemand in het vijf keer duurdere Parijs die voortdu rend Letse sim-kaarten gebruikt ter wijl hij nooit in de Baltische landen is geweest is er gloeiend bij, aldus Europese Commissie-vicevoorzitter Ansip. Maar, zegt Eurocommissaris voor de digitale markt Günther Oet tinger, „we gaan niet bij elke smart- phone een controleur neerzetten." Via controle van gebruiksgegevens zouden de telecombedrijven al snel de bokken (misbruikers) van de scha pen kunnen scheiden. Grensarbei ders, studenten, toeristen en andere bonafide gebruikers hoeven niet bang te zijn voor naheffïngen. Hoe de controles precies worden inge richt wordt nog verder uitgewerkt. De snelle ommezwaai van de Euro pese Commissie is opmerkelijk en ge beurde op last van Europese Commis siebaas Jean Claude Juncker zelf. Hij moest ingrijpen, als kandidaat-Com missievoorzitter beloofde hij zelf de afschaffing van de roamingkosten. Die verkiezingsbelofte kon hij onmo gelijk breken.Het Europese Parle ment verwelkomde de nieuwe voor stellen van de Commissie. „Een aan zienlijke verbetering", aldus liberaal fractieleider Guy Verhofstadt. CD A-delegatieleidster Esther de Lan ge wil wel eenduidige antimisbruik- regels en 'geen slagers die hun eigen vlees keuren'. Verder, belooft ze, zal het CDA er nauwlettend op toezien dat de rekening door hogere tarieven niet bij de thuisblijvers belandt. Al met al heeft de Europese Unie er een slordige tien jaar over gedaan om de roamingkosten af te schaffen, nadat die sinds 2007 al wel met zo'n 90 procent zijn gedaald. Telecomope- rators waren niet zomaar bereid haar kip met de gouden eieren te slachten en de vaak extreem dure buitenland bundels af te schaffen. Voor consu menten was het systeem een vloek. Nietsvermoedende vakantiegangers vonden bij thuiskomst soms rekenin gen van duizenden euro's op de mat omdat ze op een ver strand naar film pjes hadden liggen kijken. Die exces sen werden onmogelijk gemaakt, maar pas vlak voor de Europese ver kiezingen van 2014 slaagde toenma lig Eurocommissaris voor de digitale markt Neelie Kroes in een akkoord de gehele afschaffing van roaming kosten in de EU af te dwingen. Inmiddels anticiperen aanbieders op de afschaffing. Buitenlandbundels zijn al fors in prijs verlaagd, ook staat T-Mobile het klanten sinds dit voor jaar toe om - afhankelijk van het abonnement - tot 2 GB van de eigen bundel in een ander EU-land te ge bruiken. En KPN lanceert volgende week zes nieuwe abonnementen waarvan de bundel onbeperkt geldig is in Europa. Enige maar is dat er een maximum van zestig dagen geldt. De definitieve wetsvoorstellen ko men half december. donderdag 22 september 2016 DEN HAAG Met een grote grijns gaat koning Wil- lem-Alexander samen met prin ses Margriet op de foto omringd door medailewin- naars van de Pa ralympische Spe len in Rio de Janeiro. Vooraf gaand aan het be zoek aan de ko ning op Paleis Noordeinde wer den de atleten gisteren gehul digd in de Grote Kerk in Den Haag waar zij onder an dere werden toe gesproken door vice-premier As- scher en staats secretaris Van Rijn (sport). FOTO ROBIN UTRECHT EC schrapt tijdslimiet in plan voor 'gratis' roaming Frans Boogaard Brussel Onder druk van tele comreuzen werd aan vankelijk een limiet van 90 dagen in het jaar geïntroduceerd in de plannen om de roamingskosten in de EU af te schaffen. Die plannen verdwenen in de prullenbak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14