13 Een bedrag uit de rijksbegroting dat blijft hangen: kroonprinses Amalia (12) ontvangt vanaf 2021 bijna 1,5 miljoen euro per jaar. Om financieel onafhankelijk te zijn. Virus velt merel OM bekijkt rol rapper Kate komt op bezoek Noord-Korea telt maar 28 websites en uitspraak over de fi nanciële opvoeding die Willem-Alexan- der en Maxima aan I hun drie dochters ge ven? Excuus hoor, grinnikt Henriëtte Raap-Scheele van het Platform Wijzer in Geldzaken, maar mag ze even proesten? De koningin mag dan erevoorzitter van haar organisatie zijn, over de geldelijke onderwerpen die aan de keukentafel in Villa Eiken horst besproken worden, zwijgt Maxima ook tegen mensen van het platform. De begroting voor het konink lijk huis vermeldt de jaarlijkse uit kering die kroonprinses Amalia incasseert vanaf 7 december 2021, de dag waarop ze haar 18de ver jaardag viert: naast zoenen, kaar ten, taart en wie weet een rijles ontvangt ze vanaf die dag 1.495.000 euro op jaarbasis. Het leeuwendeel (1.232.000 euro) gaat op aan personele en materiële on dersteuning, al blijft er altijd nog een lieve 263.000 euro over voor de Prinses van Oranje, die vanaf die dag ook rechtstreeks haar va der opvolgt bij een eventuele ab dicatie of overlijden. Doet zich voor Amalia's achttiende verjaar dag iets desastreus voor, dan springt Maxima in als regentes - tot het moment dat Amalia for meel volwassen is. Ruim 2,5 ton per jaar voor een meisje van net 18, dat is toch niet normaal? Nee, maar dat is nu net één van de kenmerken van het le ven van een troonopvolger in een monarchie; dat is in vrijwel geen enkel opzicht normaal. „Maar toch: de achttiende ver jaardag is voor iedereen, prinses of niet, een keerpunt in het finan ciële leven", merkt Annemarie Koop van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) op. „Vanaf die dag ben je zelfred- zaam, kun je rood staan en le nen." Over de geldlessen van Wil lem-Alexander en Maxima zegt Koop dit: „De koningin heeft zich bij een bijeenkomst wel eens la ten ontvallen dat het paar de prin sesjes zakgeld geeft. Dat is natuur lijk een goede start. Prinses Ama lia is nu een tiener, wellicht krijgt ze al kleedgeld. Al weet ik PORTEMONNEE niet of ze zelf de stad in gaat om kleren te kopen, of via internet spullen aanschaft." Willem-Alexander kreeg in zijn jeugdjaren ook zakgeld. Maar toen hij in 1986 als 19-jarige dienstplichtig aspirantreserveoffi- cier op de Hr. Ms. Tromp wat fraaie foto's van het schip had ge maakt en van zijn maten bij de marine guldens ontving voor na bestellingen, merkte hij op: „Zo veel geld heb ik nog nooit in han den gehad." Vanaf het moment dat zijn kinde ren 6 werden kregen ze wekelijks zakgeld, vertelde Maxima in 2012. Eerst een euro en Amalia - des tijds bijna 9 -1,50 euro. Van anderhalve euro per week naar anderhalf miljoen per jaar in minder dan een decennium tijd. Waarom krijgt de kroonprinses zo'n immens bedrag? Omdat ze als toekomstig staatshoofd onaf hankelijk moet zijn, juist ook in financieel opzicht, luidt de Haag se mores. Zo wordt de kans te zwichten voor financiële verlei dingen van buitenstaanders zo klein mogelijk gehouden - en daarmee ook de kans op proble men voor de premier die ministe rieel verantwoordelijk is. De uitkering en de hoogte van dat bedrag liggen grondwettelijk vast. Dat was in 1984 ook zo. Toen duidelijk werd dat Wil lem-Alexander als 'vermoedelijke opvolger' van zijn moeder vanaf 27 april 1985 910.000 gulden zou toucheren, werd in de Tweede Kamer een motie om de hoogte van die uitkering te heroverwegen verworpen. PSP-Kamerlid Andrée van Es vroeg zich hard op af waarom een 'snot neus' recht zou heb- ben op dat bedrag. Op 7 december 2021, de dag waarop ze 18 wordt, is prin ses Amalia als het goed is geen scho lier meer. Wie weet bouwt ze een tussenjaar in, misschien gaat ze stude ren. Wat ze ook wil: een lening heeft ze niet nodig. MET BEPAKKING donderdag 22 september 2016 ZEIST In Nederland is het voor merels dodelijke Usutu-virus opgedo ken. Bij de Vogelbe scherming zijn talloze meldingen uit Gelder land, Noord-Brabant en Limburg binnenge komen over dode vo gels. Het virus, niet ge vaarlijk voor de mens, komt oorspronkelijk uit Afrika. Het wordt overgebracht door muggen. Vermoede lijk is het virus via trek vogels naar Europa overgebracht. AMSTERDAM Rapper Jason 'Jay- Jay' D. (23) wordt ver dacht van betrokken heid bij de liquidatie van Abderrahim Bel- hadj op 9 mei, beves tigt het OM. De Am sterdammer is ge hoord, maar nog niet aangehouden. DEN HAAG Hertogin Kate brengt binnenkort een be zoek aan Nederland. De vrouw van de Brit se prins William heeft op 11 oktober met ko ning Willem-Alexan- der een lunch in diens villa in Wassenaar, kondigde de RVD gis teren aan. Hoofddoel van Kates trip is de ex positie Hollanders in huis: Vermeer en tijd genoten uit de Britse Royal Collection in het Mauritshuis in Den Haag. HETEREN ROC-studenten moeten met volle bepakking in de Rijn zwemmen voor de opleiding Veiligheid en Vakmanschap. De studen ten hopen bij defensie aan de slag te kunnen, foto vidiphoto PYONGYANG Het internet staat vol met berich ten over Noord-Korea, variërend van atoomproeven tot de gezond heid van leider Kim Jong-un. De bijdrage van het land zelf aan in ternet is echter mager. Noord-Ko rea telt niet meer dan 28 websi tes. De lijst met domeinen lekte uit na een fout met een nameser- ver, die domeinnamen vertaalt in IP-adressen. De meeste sites be horen toe aan overheidsorganen, zoals voor culturele relaties, het maritiem bureau. Ook staatsme dia hebben een website. Verder is er een internetplek om Noord-Koreaanse films en recep ten te bekijken. Prinses hoeft niet te lenen Jeroen Schmale Den Haag Budget 'gewone' student Huur 366 Collegegeld 165 Boodschappen 161 Uitgaan/sport 144 Zorgverzekering 97 Studieboeken 57 Vervoer (naast OV) 55 Kleding/schoenen 47 Telefoon 26 Totaal 1.118 BRON: NIBUD i'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13