Verzorgende kruipt in huid van demente 10 NI Zevenhonderd verzorgenden laten zich 24 uur opnemen in een zogeheten participatiekliniek, waar ze ervaren hoe een demente bejaarde zich moet voelen. „Dit is vreselijk." ZORG BIJSCHOLING A Nog hoor ik de één scharrelen op de gang, de ander roepen vanuit de eetzaal fi^KOOPJEDEAL NL^ DAGAANBIEDINGEN ^JKUUKJbUbAL.NL^ VAN 22 SEPTEMBER Nu slechts €19,95 67% Nu slechts €19,95 75% porting Nu slechts €19,95 80% Nu slechts €5,95 Nu slechts €9,95 75% 71% Nu slechts €19,95 Nieuw: Achteraf betalen! APberPay (VfKEUR Bijna 700 verzorgenden uit heel het land krijgen een confronte rende bijscholing in de omgang met oudere cliënten. Zij worden 24 uur opgenomen in een specia le kliniek in het Brabantse Me- gen, waar ze zelf ervaren hoe het is om bejaard, invalide en de ment te zijn. Het programma is opgezet door V&VN, de beroepsvereni ging voor verzorgenden en ver pleegkundigen, die de overbelas te zorgmedewerkers een spiegel voorhoudt. De opname moet hen inzichten geven over hun werk wijze, waar tijd en aandacht voor de cliënt er vaak bij inschieten. De verzorgenden moeten voor afgaand aan hun 24-uurs opname langs een mankementenbalie waar wordt bepaald aan welke ouderdomskwaal ze lijden. Daar na moeten ze zich zien te redden in een loodzwaar ouderdomspak, rolstoelen en met troebele brillen en oordoppen. Ze worden bege leid door trainers en acteurs, die vooraf stage liepen in verzorging stehuizen. „De belevenis moet er weer voor zorgen dat de verzorgenden voelen waarom ze dit vak zijn gaan doen. En dat is niet om al die lijstjes af te vinken", zegt di recteur Sonja Kersten van V&VN. In een recente peiling van de beroepsvereniging onder 1.100 verzorgenden gaf 80 procent aan dat hun werk in de afgelopen twee jaar zwaarder is geworden. De reden: ouderen wonen langer zelfstandig. Pas wanneer het thuis echt niet meer gaat, wor den ze opgenomen in een ver pleeghuis. „Iedere nieuwe bewo ner heeft complexere zorg nodig dan zijn voorganger. Dat zorgt voor een enorme druk. Het perso neel gaar na een werkdag vaak met een rotgevoel naar huis. Ze hebben het gevoel dat ze tekort zijn geschoten", zegt Kersten. Er is volgens haar te weinig tijd voor het échte zorgen: de aai over de bol, uitgebreid in bad of een gesprek. Het ministerie van Volksge zondheid financiert dit project. Komende week gaat de kliniek open en wisselen vijftien instel lingen - in totaal 675 zorgmede werkers - elkaar af. Nog voor het is geopend, is er al een wachtlijst van 60 zorginstellingen. aat me eruit! Ik wil naar huis.' Floor Reinders schreeuwt om de ^^■1 'zuuuuuster', maar niemand reageert, hier in de kli niek in het Brabantse Megen. Ze ligt in een bed dat meer weg heeft van een safaritent: vier wan den van gaas en een ritssluiting die alleen aan de buitenkant open kan. Deze constructie moet voorkomen dat Floor's nachts uit breekt en verwilderd over de af deling gaat dwalen. De cliënt peu tert verder, vastberaden om een gaatje in het gaas te maken, maar na diverse pogingen geeft ze zich gewonnen. Floor, in het dagelijks leven een 40-jarige kwieke verzorgen de, is vandaag een slechthorende, invalide bejaarde met staar. Zij is samen met collega Mariëlle Ver stegen (52) de eerste die de zoge noemde 'participatiekliniek' mag testen. De branchevereniging voor verpleegkundigen en verzor genden V&VN heeft een leeg staande zorglocatie laten ombou wen tot het vreemdste verpleeg huis van het land. In acht kamers kunnen 700 verzorgenden uit het hele land vanaf volgende week beleven hoe hulpeloos een gemiddelde verpleeghuisbewo ner zich voelt. Ratrace De vereniging wil dat zorgmede werkers weer voelen waarom ze het vak in zijn gegaan. „Zorgme dewerkers moeten met minder mensen steeds complexere bewo ners verzorgen. Het is lastig om in die ratrace te blijven denken aan de behoefte van de bewo- ners, omdat ze overal achteraan rennen", zegt Sonja Kersten, di recteur van V&VN. De 24-uurs opname moet vol gens de directeur vooral de dis cussie onder verzorgenden op gang brengen hoe ze hun werk anders en beter kunnen doen. Ze doelt op de afVinklijstjes binnen de verpleeghuizen die hun nut soms al vele jaren hebben verlo ren. Zo moet Mariëlle elke dag de handcontactpunten controleren op hygiëne, oftewel: zijn alle deurklinken schoon. Kersten, droogjes: „Alsof je daar thuis elke dag een doekje overheen haalt." Het gaat volgens haar om de klei ne details die de kwaliteit van het leven enorm kunnen verbete ren. Het ultieme voorbeeld is wat haar betreft een meneer die elke ochtend een zachtgekookt eitje bij zijn ontbijt at. Toen zijn vrouw stierf en hij werd opgeno men in een verpleeghuis, kreeg hij zijn favoriete ontbijtje niet meer. Gevaar voor salmonella, was de reden. „Meneer heeft zijn leven lang regie over zijn leven gehad, maar zodra hij voet over donderdag 22 september 2016 Draadloze Bluetooth Sport Headset t/ Werkt met iedere Smartphone Optimale geluidskwaliteit, diep en rijke bastonen •K Geschikt voor handsfree bellen v Nooit meer last van een snoer TECHncigmaRT Adviesprijs Korting U bespaart: €79,95 75% €60,- korting korting Stijlvolle Italiaanse Overhemden - 18 kleuren modellen! Gemaakt van 100% hoogwaardig katoen Optimaal draagcomfort en blijven lang mooi Verfijnde afwerking, Italiaans vakmanschap in optima forma Met dubbele kraag en stijlvol motief Adviesprijs Korting U bespaart: €59,95 67% €40,- Set van 2 Zenzation Satijn Box Hoofdkussens Absolute topkwaliteit kussens die veel worden gebruikt in luxe hotels Heft spanningen op tussen de nek- en schouderspieren Geproduceerd naar de laatste uitvindingen op textielgebied Adviesprijs Korting U bespaart: 79,95 75% €60,- korting Orthopedische Memory Foam Inlegzolen Helpt tegen: Voetproblemen, Rugklachten, Gewrichtsklachten, Hiel blessures, Kramp, Likdoorns, Blaren en nog veel meer! 1 paar+ 1 paar GRATIS Adviesprijs Korting U bespaart: €29,95 80% €24,- Trendy Damesportemonnee van Nubuckleder Verkrijgbaar in 7 prachtige kleuren Ontzettend veel ruimte voor pasjes, geld, foto's en coupons Voelt lekker zacht aan en is enorm duurzaam Must-have voor iedere vrouw; stijlvol en praktisch! Adviesprijs 39,95 Korting 75% U bespaart: €30,- korting korting Design Waterkoker met LED-verlichting Razendsnel kokend water dankzij 2200W vermogen Voorzien van kookstop, anti-kalk technologie en droogkookbeveiliging Tijdens het koken kleurt de blauwe LED verlichting steeds feller Adviesprijs Korting U bespaart: 69,95 71% €50,- BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL NIET TEVRE0EN? GELD TERUG! 1 Mariëlle Verstegen, met een bril die haar slecht zicht geeft en een koptelefoon, wordt in de participatiekliniek in een bad gehesen, foto koen verheijden Doof, blind zo voelt dat dus Hanneke van Houwelingen Megen Floor Reinders, verzorgende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10