Katoen Natie voorziet vlucht naar Nederland 8 ZEELAND Bevrijdingsmuseum Zeeland I Bevrijders van Zeeuws-Vlaanderen lieten in 1944 tekeningen en tekstjes achter in het poëziealbum van de Denise Wauters uit Hulst. Door die verhalen blijft de oorlog ook de jeugd boeien. Zo komt het dichtbij woensdag 21 september 2016 Michiel de Haas tijdens een rit op de fiets met het tweespakenwiel. foto lex de meester Kerstkaart uit poëziealbum van Denise Wauters. "1 Marieke Kesteloo Middelburg Het snelste wiel ter wereld heeft maar twee spaken en is ontwikkeld door een Middelburger: Bram Moens. Vori ge week sleepten de wielrenners en handbikers op de Paralympi sche Spelen twee gouden, een zil veren en een bronzen medaille in de wacht met het Zeeuwse 'twee- spaakswiel' van carbon. De snelheid van het wiel is vol gens Moens te danken aan de goe de vleugelprofielen, de soepele overgang van de spaak in de velg en de open constructie. „Ik heb het wiel zelf eerst uitgebreid ge test. Onafhankelijke metingen we zen uit: dit wiel is het snelste wiel ter wereld", zegt Moens stellig. Moens, eigenaar van M5 Ligfiet sen en Handbikes in Middelburg, klopte met die overtuiging aan bij de bondscoach van het aangepast wielrennen, Eelke van der Wal. En met succes. „We hadden na tuurlijk harde cijfers om te laten zien. De bondscoach was meteen enthousiast." Uiteindelijk vielen alle deelne mers met een wiel van Moens op de Spelen in de prijzen. Al in 1987 maakte Moens een prototype van het wiel. Destijds kon hij het niet perfectioneren, omdat de serieproductiemetho den nog niet ver genoeg ontwik keld waren. Dat is intussen wel ge beurd. Volgende stap is het aan de man brengen van zijn vinding. De resultaten op de Paralympics zijn in ieder geval goede reclame. Het tweespaakswiel is alleen toegestaan bij triatlons en tijdrit ten. Dat geldt voor zowel aange past wielrennen als standaard wielrennen. Voor andere wedstrij den zijn minimaal 12 spaken no dig. Vlaamse logistieke bedrijven kij ken jaloers naar Nederland. Het gevaar bestaat, volgens Ferdi nand Huts van Katoen Natie, dat steeds meer van deze bedrijven naar de noorderburen zullen uit wijken. Vlaeynatie deed het al door nieuwe activiteiten op de Axelse Vlakte bij Terneuzen te beginnen. Harmen van der Werf Antwerpen Katoen Natie is ook al actiefin Ter- neuzen, maar Huts is niet van plan zich zomaar gewonnen te ge ven. Steen des aanstoots is wat hem betreft het in België zowat heilige statuut voor havenarbei ders. Ook inpak- en verzendwerk- zaamheden in Vlaamse havens val len daar veelal onder. Loonkosten zijn daardoor tientallen procenten hoger dan in omringende landen als Nederland. Huts hield gisteren in Antwer pen een persconferentie om zijn gal te spuwen over de Belgische re gering, vooral over minister van Werk Kris Peeters. Als het zo door gaat, voorspelde de baas van Ka toen Natie, gaan de Vlaamse ha vens op slot en zal de werkgele genheid zeker niet groeien. „Want de containeroverslag in Antwer pen mag fors groeien, veel banen levert dat niet op, integendeel, de automatisering neemt een enor me vlucht." Aan het Delwaidedok in de Ant werpse haven wil Huts een nieuw logistiek centrum bouwen, waar vier- tot vijfhonderd mensen werk kunnen vinden. „Wij heb ben daar al wat activiteiten, maar enkele maanden geleden zijn wij door de vakbonden verplicht onze mensen daar onder het statuut voor de havenarbeiders te bren gen. Let wel, ik ben niet tegen het statuut voor het lossen en laden van zeeschepen, maar onze activi teiten - met name het verzenden van internetbestellingen - hebben daar helemaal niets mee te ma ken." Ondanks alles is Huts nog niet van plan het logistiek centrum bij voorbeeld in Terneuzen te laten verrijzen. „Ik ben Antwerpenaar en wil mee de Antwerpse haven groot houden." Peter van den Assem Een kleine radio. Een ver banddoos. Een ring van glas. Insignes, pistolen, steekwapens. Achter ieder voor werp in het Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp gaat een menselijk verhaal schuil. Vaak dramatisch. Er is de helm van een Franse soldaat. De man is zwaargewond als hij aan het be gin van de oorlog door een jonge Zeeuwse knaap wordt gevonden. De hulp van een dokter mag niet meer baten: de soldaat overlijdt ter plaatse. Het zijn die verhalen waar door de voorwerpen gaan leven, de oorlog een gezicht krijgt. Stef Traas van het museum kent de anekdotes. Hij serveert ze uit tij dens een rondgang langs de vitri nes. „De oorlog komt met de ja ren steeds verder van ons af te staan", zegt hij. „Maar door die persoonlijke verhalen blijft het ook de jeugd boeien. Dan komt het dichtbij. En zo worden de mensen niet vergeten." Dat hoeft niet per se aan de hand van hartverscheurende ver halen. Op de dag dat het 72 jaar geleden is dat Hulst werd be vrijd (gisteren), haalt Stef Traas een vergeeld boekje tevoor schijn. Het is een poëziealbum dat ooit toebehoorde aan Denise Wauters uit Hulst. Het museum heeft het deze maand gekregen van Denises dochter. Het eerste versje is er in 1937 in opgetekend. Dan volgen de oorlogsjaren. In kleurige tekeningen wordt ui ting gegeven aan de periode van schaarste. 'Maar', zo heeft ie mand erbij geschreven, 'achter de wolken schijnt de zon'. Interessant voor het Bevrij dingsmuseum zijn vooral de tekstjes en tekeningen die Cana dese, Engelse en Schotse solda ten erin hebben achtergelaten na de bevrijding van Hulst. Ze wis ten het huis aan de Steenstraat 25, waar de toen 19-jarige Denise met haar ouders woonde, moeite- loos te vinden. „Je leest overal dat de familie Wauters heel gast vrij was", zegt Traas. Hij wijst op een Engelstalig tekstje in het al bum: 'Many have tried to express friendship in words, but none have Middelburgs wiel succesvol in Rio Verhalen ge FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE NEXT ChnSb~*s TH/S CUnsh^a.*,'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44