£)\NSDAG op hoog niveau Nieuw aanvalsplan voor droge voeten NIEUWS 7 PRINSJESDAG 2016 Politici kloppen zich op de borst: Wat gaat het economisch geweldig! Economen en burgers zijn veel sceptischer. Wat is waar? Volgens het kabinet is deze begroting de kroon op vier jaar hard bezuinigen. Alle belangrijke seinen van onze economie staan op groen: bestedingen lopen op, werkloosheid daalt, investeringen nemen toe, consumentenvertrou wen staat hoog. Volgens Jeroen Dijsselbloem het bewijs dat het motto van dit kabinet: 'sterker uit de crisis' overeind is gebleven en dat het beleid een succes is. Wie de kleine lettertjes leest, ziet een ander verhaal. Terwijl wij, normale mensen, bij 'harde bezuinigen' denken aan 'flink min der uitgeven' - en velen hebben dat in de portemonnee gevoeld - hebben politici het over 'meer uit geven, maar dan iets minder dan voorgenomen'. Terwijl wij ons ver heugd in de handen wrijven over 'een extraatje' dit jaar, blijken be stuurders het vooral te hebben over 'een pijnlijke bezuiniging die niet doorgaat'. In werkelijkheid geeft de over heid sinds 2010 elk jaar ongeveer evenveel uit, zo heeft het CBS be cijferd. Volgend jaar geven we 264 miljard euro uit en komt er 263 miljard euro binnen. Dat gaat dus de goede kant op. Maar volgens sommige econo men is er geen enkele reden voor borstklopperij. De bezuinigingen waren volgens hen juist desas treus voor de economische groei. Als het kabinet grootschalige in vesteringen zou hebben gedaan tij dens de crisis, dan hadden we er volgens topeconoom Bas Jacobs veel beter voor gestaan. Steeds meer economen sluiten zich bij die visie aan. Zij beweren dat wat we nu zien het dramatische resul taat is van miljarden euro's aan groei die we zijn misgelopen. Als we kijken naar ons omringende landen, dan doen wij het ondanks alle bezuinigingen niet beter. Als economen het hebben over groei die we mislopen, dan bedoe len ze het verschil tussen de huidi ge en de potentiële groei. Om die potentiële groei te bereiken zijn er altijd twee stromingen: doe je dat door minder uit te geven of juist door te investeren? Het is de aloude discussie die weer opspeelt dezer dagen. Wat meer de waarheid bena dert, is dat het weinig uitmaakt wat het kabinet doet. Noch de be zuinigingen noch de stimulering die de economen voor ogen heb ben, zouden veel invloed op een open economie als de onze heb ben gehad. De economie dobbert nu eenmaal op de golven van de wereldhandel. En volgens eco noom Sweder van Wijnbergen had het Kabinet nauwelijks ruim te om te investeren door het enor me begrotingstekort aan het begin van de crisis. Daarbij komt dat een overheid maar beperkt iets kan doen, als banken niet in staat zijn om de financiering te leveren die de economie nodig heeft. Je kunt wel willen investeren of wei nig bezuinigen, maar als de midde len beperkt zijn, kan het simpel weg niet. Rutte II heeft geen goede zichzelf op de borst te kloppen maar had door omstandigheden tegelij kertijd het niet veel be ter kunnen doen. Heb ben we met Prinsjes dag 2016 dan niets te vieren? Jazeker wel, want het is zeuren op hoog niveau in Nederland. We hebben hoge wel vaart, veel socia le zekerheid, weinig werk loosheid en een enorme pen sioengeld. Het is niet altijd voor iedereen even makkelijk maar de crisis zijn we in het alge meen heel goed doorgekomen. Minister Schultz van Haegen wil voorkomen dat we hier overstro mingen krijgen zoals we die de laatste jaren in Engeland zagen. Daarom geeft ze volgens ingewij den vandaag, tijdens Prinsjesdag, de aftrap voor een kersvers, groots plan van aanpak. De noodzaak is er: rond onze be langrijke rivieren zijn investerin gen nodig voor een betere tijdelij ke opslag en verwerking van grote hoeveelheden water, bijvoorbeeld na een fikse hoosbui. En er moe ten waterstromen in een bepaalde richting worden gestuurd. Maar ook de steden en dorpen zullen niet meer per se veilig zijn voor het wassende water. Dus dient er in meer gemeenten werk te worden gemaakt van 'waterplei nen', bassins zoals er onlangs één in Tiel werd geopend. Verder zijn betere rioolsyste men, hoogbouw en bewerking van de grond zodat die optimaal water doorlaat, van essentieel be lang. Volgens een ingewijde gaat de bewindsvrouw de komende maan den met heel veel verschillende partijen - variërend van gemeen ten en waterschappen tot de bouwwereld en woningcorpora- Experts verwachten dat het een investering van vele honderden miljoenen betreft ties - om tafel om het plan op po ten te zetten. Bij de volgende Prinsjesdag, in september 2017, moet er een concreet voorstel lig gen, inclusief financiële onderbou wing. Experts verwachten dat het een investering van vele honderden miljoenen betreft, wellicht zijn er zelfs enkele miljarden nodig. Het plan dat in de maak is, is onder deel van een Deltaprogramma met als doel: verbeteren van de 'waterrobuustheid' en klimaatbe stendigheid in de periode tot 2050. Ons land zal komende decennia steeds meer last krijgen van de zeespiegelstijging en klimaatver andering. Flinke periodes van droogte en regen, ook zware buien, kunnen zorgen dat rivieren buiten hun oevers treden en rio len in bewoonde gebieden over stromen. Schultz heeft al vaker aangege ven dat het opkomende water haar voortdurende aandacht heeft. Afgelopen juli nog steunde de complete Tweede Kamer een voor stel van de VVD-minister om nieuwe waterveiligheidsnormen te introduceren voor de dijken, dammen en duinen. Daarin wordt niet alleen meer gekeken naar de kans op een over stroming, maar ook naar de gevol gen ervan. dinsdag 20 september 2016 Zeuren Sandra Phlippen Minister Dijssel bloem met zijn beruchte koffertje. FOTO MARTIJN BEEKMAN ffl De overheid geeft elk jaar ongeveer evenveel uit. Volgend jaar geven we 264 miljard euro uit en komt er 263 miljard binnen. Een gloednieuw aanvalsplan te gen wateroverlast moet mede zorgen dat Nederlanders de ko mende decennia droge voeten houden, melden meerdere Haag se bronnen. Onder meer om de flinke hoosbuien de baas te kun nen. Edwin van der Aa Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7