ZEELAND 11 Tientallen vrouwen borduren mee aan honderd meter lang tapijt In Assenede en omgeving wordt al een jaar lang gewerkt aan een enorm tapijt. Daarop komen tientallen taferelen uit Floris ende Blancefloer te staan. Op een lichtbak trek ken twee dames de tekeningen van kun stenaar Peter Aude- naert secuur over. Het licht dat van onderaf op het vel papier schijnt, zorgt dat de lij nen zichtbaar worden op de lap linnen. Als het hele patroon op het doek staat, kan een borduurster er mee aan de slag. Maar niet nadat eerst een deskundige zijn licht heeft laten schijnen op de teke ning. Want die moet historisch wél kloppen. Een voormalig verzekeringskan toor aan de Hollekenstraat in As senede is sinds een jaar het epicen trum van de productie van het Ta pijt van Assenede, een enorm wandtapijt van honderd meter lang. Hier werkt elke week een tiental vrouwen aan het omvangrij ke borduurwerk dat in 85 taferelen het liefdesverhaal Floris ende Blan cefloer van Diederic van Assenede vertelt. De borduursters nemen in hun eentje of in tweetallen een tafereel onder handen. Initiatiefneemster is Annie De Smet van de Asseneed- se erfgoedkring Hallekin. Ze wordt bijgestaan door Renée Ge rits en Lieve De Zutter. De één coördineert het borduurwerk, zorgt dat ook de thuiswerkers de juiste materialen en aanwijzingen krijgen. De ander bedenkt hoe de tekeningen omgezet kunnen wor den naar borduurpatronen. De Zut ter: „Hoe borduur je marmer? En hoe zorg je dat een boom er na tuurgetrouw uit ziet? En hoe ver werk je kant en andere materialen in het borduurwerk?" Sankie Koster uit Overslag is één van vele (Zeeuws-)Vlaamse boorduursters die niet in het ate lier in Assenede, maar thuis werkt. Ze heeft, samen met Marijke de Regt uit Axel, er al heel wat uur tjes in gestoken. „Je begint voor zichtig aan een rand, je durft nog niet zoveel met een lap. Maar gelei delijk komt die lap tot leven. Ik vroeg op een gegeven moment aan de emir en aan Blancefloer op ons doek: wie zijn jullie eigenlijk? Ik begon aan de ogen en de baard. En ineens kregen de figuren smoel!" Sankie Koster noemt het geen borduurwerk maar 'naaldkunst'. „De kleuren wol liggen vast en we mogen geen kruissteken gebrui ken, maar verder krijgen we de creatieve vrijheid om te bepalen hoe ons doek er uiteindelijk uit komt te zien." Donderdagmiddag komt een de legatie van het tapijtenproject Zuiderburen naar dienstencentrum De Lieve in Hulst. Want ook in het vroegere 'Hulster Ambacht' willen de be trokkenen het literaire erfgoed van Diederic van Assenede promoten en zoeken ze nog borduursters. Of 'prinsessen', zoals Annie De Smet ze noemt. De Zeeuws- Vlaamse borduursters laten die middag zien wat ze tot nu toe hebben ge daan. Aanvang is om 13.30 uur. BRIEVEN Heeft Nederland meer islam nodig? In de column van Hani- na (krant 13 september) stelt zij dat Nederland aan de kern waarden van de islam voldoet en dat méér islam dus goed zou zijn. Dit is een simplifica tie. Want de kernwaarden van bijna elke religie zou je daar voor kunnen invullen. Hanina zou ook een heel andere con clusie kunnen trekken. Want Nederland bevindt zich in een na-christelijk tijdperk en veel van die waarden zijn in onze samenleving nog terug te vin den. Het Nieuwe Testament leert: God lief te hebben en de naaste als jezelf. Dat houdt ook in dat je elkaar respecteert en zorg draagt voor de zwakke. Respect voor alle mensen is in de praktijk niet de realiteit in landen waar de islam de scep ter zwaait. Dus méér islam Nee, maar wel meer verdraag zaamheid en solidariteit. De foto (krant 12 september) van de stoomkraan in Goes brengt hopenlijk weer de ver beelding aan de macht bij de Vlissingse bestuurders. Tot nu toe hebben we alleen nog maar kennisgenomen van een be schamend wantrouwen in de pogingen van de heer Sekewael en zijn vrijwilligers om een reëel stuk Scheldehistorie weer tot leven te brengen. Het artikel 12 plussen en min nen schijnt de echte affiniteit met Vlissingen en zijn cultu reel erfgoed bij college en raad soms danig in de weg te zitten! De discussie over orgaandona tie is opgelaaid. Hierbij mis ik toch steeds het element van de toekomstige technische moge lijkheden om straks organen te fabriceren. Ik bedoel met een 3Ü-printer. Daarmee kan nu al van alles gemaakt worden, zo als sieraden, brillen, meubels, huizen en zelfs voedsel. Met bioprinting kunnen we nu reeds celmateriaal laten uit groeien tot levende weefsels. Vele wetenschappers zijn er van overtuigd dat we straks ook organen kunnen printen. Alles is nog wel in een onder zoeksfase, maar het zou wel eens kunnen zijn dat orgaando natie straks overbodig wordt. Laten we tijd, energie en finan ciën ook steeds meer gebrui ken voor dit soort ontwikkelin gen, waardoor er straks wel licht ook veel ellende voorko men kan worden. Wat een heldere analyse (krant 17 september) van Gerbert van Loenen over orgaandonatie. Technisch mag het mogelijk zijn om organen te transplante ren, maar de vraag is: is dat ethisch verantwoord Ik kreeg bij de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Ka mer het gevoel dat mensen ge degradeerd zijn tot een omhul sel met reserve-onderdelen. Het past helemaal in het 'ik- tijdperk' waarin iedereen recht heeft op van alles en nog wat. Accepteer dat al het leven ein dig is. Dat heeft de natuur per fect geregeld. Aan mijn lijf dus geen onethisch handelen door medici, hoe goed ook bedoeld. dinsdag 20 september 2016 Werk aan tapijt is pure naaldkunst Op het Tapijt van Assenede komen 85 taferelen uit het legendarische, twaalfde-eeuwse liefdesverhaal 'Floris ende Blancefloer' te staan, foto peter nicolai Pascalle Cappetti Assenede In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: tiental len vrouwen werken aan het Tapijt van Assenede. Meer informatie: tapijtvanassenede.be U kunt uw brief (max. 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen of 08801-30210 Islam Ds. L. H. F. Lok St. Eustatiuslaan 14 Vlissingen Kraan Chris Verheul Paul Krugerstraat 2 flat 39 Vlissingen Orgaandonatie Ben Daeter Grote Sternstraat 12 Middelburg Orgaandonatie II Peter H. de Dreu Ruigendijk 10 Driewegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 68