Automobilist wil elektrisch rijden, zegt-ie Op de eerste rij bij de wedstrijd 5 li gebracht in plaats van naar ziekenhuis IÉ Mitch Henriquez vormde niet zó'n gevaar dat het geweld geoorloofd was Vodafone Power to you Het aandeel autokopers dat nu al zeker weet dat de volgende auto een elektrische wordt, is een stuk kleiner: slechts 1,7 procent. Maar er zit een stevige opgaande lijn in dat percentage. In 2015 was nog maar 0,3 procent zeker van een auto met een stekker. Volgens I&O Research zouden weieens 50.000 mensen kunnen besluiten een elektrische auto aan te schaffen. „Kandidaat-ko pers zijn enthousiast over de mi lieuvoordelen van elektrisch rij den én - minstens zo belangrijk - de actieradius van de elek trisch auto's verbetert", zegt Jan- neke Dijkers van I&O Research. Zo'n 200 kilometer rijden voordat de auto aan de laadpaal moet is bijna standaard en bij de top is zelfs 500 kilometer haal baar. Komende jaren komen er veel nieuwe volledig elektrische auto's op de markt (alleen Audi al komt met vier modellen) en gaat de gemiddelde actieradius verder omhoog. De animo wordt bevestigd door de feitelijke verkoopcijfers. Volgens de Rijksdienst voor On dernemend Nederland waren er op 31 augustus 11.402 volledig elektrische auto's op de weg, ruim 2.000 méér dan op 31 de cember 2015. Voor het eerst kwam het aandeel volledig elek trisch afgelopen maand boven de 1 procent van de totale auto verkoop. Leaseplan, het grootste lease bedrijf van Nederland, zag in de eerste helft van het jaar het per centage volledig elektrisch stij gen van 1 naar 2 procent van het totaal. „In 2017 verwachten we een sterke stijging van volledig elektrisch. Want dan is er alleen nog een lage fiscale bijtelling, 4 procent, voor volledig elek trisch", zegt Nicole Hagen van het bedrijf. Een lage bij telling stuwt de verkoop van lea seauto's op. Volgend jaar komen bovendien de eerste geleasete elektrische auto's op de occasion markt. Vooral de Tesla S is in trek bij elektrische rijders. Er rijden er inmiddels 5.391 rond in Neder land. Die luxe Amerikaanse elek trische auto heeft veruit de grootste actieradius. Grootste na deel van de Tesla: de prijs, vanaf 80 mille. De Nissan Leaf is met ruim 1.500 verkochte exempla ren met afstand tweede. De Leaf is een stuk betaalbaarder: zo'n In 2017 verwachten we een sterke stijging van volledig elektrisch rijden 30 mille. In 2017 komt Tesla met een model dat ook zoveel gaat kosten. Elektrische auto's zijn een stuk prijziger dan de brandstof versies. Maar door lagere energie kosten, minder onderhoud, en vrijstelling van de motorrijtui genbelasting, kruipen de maan delijkse kosten naar elkaar toe. Voor de gemiddelde particulier is elektrisch rijden per kilome ter nog maar een paar centen per kilometer duurder. Elektri sche rijders doen dat vooral zake lijk. Brancheorganisatie Bovag pleit voor een stimuleringsfonds voor particulieren. Daarvan oordeelt het OM nu dat te grof geweld is gebruikt. „Mitch Henriquez vormde niet zó'n groot gevaar dat het geweld dat werd ge bruikt, geoorloofd was. Er hadden andere geweldshandelingen kun nen en moeten worden toegepast om de aanhouding te voltooien en het verzet te staken." Het geweld van twee agenten ging dus te ver. De handelingen van de andere drie passen wel bij een arrestatie. De agenten slepen Henriquez vervolgens naar de arrestatiebus en brengen hem naar het politie bureau. Tegen de regels, want Hen riquez is buiten bewustzijn. Maar pas later wordt hij naar het zieken huis gebracht. Te laat, want Henri quez komt niet meer bij kennis en overlijdt een dag later. Toch ziet het Openbaar Ministe rie in het niet bellen van een am bulance geen reden toch alle vijf betrokken agenten te vervolgen. „Uit het onderzoek is niet geble ken dat er een verband is tussen het niet bellen van de ambulance en de dood van Henriquez", zegt Frans Zonneveld van het Open baar Ministerie. „Het is niet ge zegd dat hij had geleefd als hij eer der was geholpen." Na Henriquez' dood breken da genlang rellen uit in de Haagse Schilderswijk. Ook rijst de vraag of het gebruik van de nekklem ver boden zou moeten worden. Zover komt het niet. De Inspectie voor Veiligheid en Justitie oordeelt wél dat agenten beter moeten worden getraind om de nekklem zo veilig mogelijk te kunnen gebruiken. Jan Struijs van politiebond NPB hoopt dat bij de behandeling van de zaak goed gekeken gaat worden naar de hoeveelheid training die de agenten hebben gekregen voor arrestaties waarbij geweld moet worden gebruikt. „Wij zeggen al jarenlang dat 32 uur geweldstrai- ning per jaar veel te weinig is", zegt Struijs. „Bovendien duurt het onderzoek in dit soort zaken echt véél te lang. We zijn al vijftien maanden verder. Voor die agenten is de impact ook heel groot en het duurt en duurt maar." Thuis heb je FOX Sports 1 Eredivisie standaard in het TV Basispakket. vodafone.nl/thuis 10800 -1603 Met Vodafone dinsdag 20 september 2016 Automobilisten krijgen steeds meer trek in een elektrische au to. Volgens onderzoek van l&O Research kijkt een op de vijf autorijders die het komende jaar een nieuwe auto wil aan schaffen, ook naar een volle dig elektrische auto. Ton Voermans Enschede Nicole Hagen, Leaseplan én spray te grof Beelden van de arrestatie van Mitch Henriquez. Hij raakt be wusteloos en overlijdt een dag later, beeld youtube —Openbaar Ministerie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5