7 Miljoenen Nederlanders voelen zich (weieens) eenzaam mijn ex te weinig had geïnvesteerd in vriendschappen. Alles was op hem of beter gezegd: op ons samen, gericht. Als dat wegvalt, is er niets. Een cli ché, maar daarom niet minder waar." „Ik besefte dat ik mijn leven op nieuw moest opbouwen, voor mezelf en mijn dochter. Dat ik het zelf moest doen. Nieuwe contacten en relaties moest aangaan, zonder me van één persoon afhankelijk te maken. Zo ben ik geleidelijk uit het dal geklommen, met pieken en dalen, maar wel op ei gen kracht. Daar ben ik trots op. Ik heb ervaren dat ik prima voor mezelf kan zorgen en heb geleerd dat ik om hulp mag vragen. Dat het juist een teken van kracht is om je kwetsbaar op te durven stellen." Facebook „Eenzaamheid heeft vele gezichten, weet ik nu. Vaak denk je aan oude mensen die dagenlang niemand zien of spreken. En dat is ook vreselijk. Maar mensen van alle leeftijden en Je denkt aan ouderen, maar alle leeftijden kampen ermee. Ook als het lijkt of het goed met mensen gaat LICHAAM EN GEEST Leeftijd uit alle lagen kampen ermee. Ook als het ogenschijnlijk goed met ze gaat. Op Facebook en andere sociale media laat iedereen altijd alleen maar zijn goede kanten zien. Wie toegeeft dat hij eenzaam is, staat te boek als een loser." „Maar tegen eenzaamheid kun je alleen iets doen door het aan de orde te stellen, erover te praten. Ik vond dat ik, met mijn ervaring, moest pro beren het onderwerp uit de taboe sfeer te halen. Daarom ben ik peep- lesplanet begonnen. Ik schrijf blogs over eenzaamheid. We proberen mensen op een laagdrempelige ma nier met elkaar in contact te brengen. Voor dat initiatief ben ik in 2014 ge nomineerd voor de 'mooi mens ver kiezing' van zorgverzekeraar IZZ." „Op een zeker moment was ik toe aan een serieuze relatie. Ik merkte dat ik mij openstelde. Op een feestje ont moette ik onverwacht een man die moeite voor mij deed. Dat voelde speciaal. Hij stimuleerde mij ook om weer te sporten. Uiteindelijk is dat gevoel van eenzaamheid gaan slijten en beetje bij beetje uit mijn systeem gegaan." „We hebben samen een prachtige dochter. Ik geloof niet meer in per fectie, we doen ons best en hebben het leuk samen. We werken elke dag aan onze relatie en dat is voor mij ge noeg." dinsdag 20 september 2016 GO Pas toen Veronica Soares stopte met uit gaan en daten, stond ze stil bij zichzelf en realiseerde ze zich dat ze te weinig in vriendschappen had geïnvesteerd. FOTO SHODY CAREMAN Wie eenzaam is, ervaart een onplezierig of on toelaatbaar gemis aan bepaalde sociale rela ties of aan een prettige kwaliteit ervan, zo heb ben de wetenschappers Theo van Tilburg en Jenny Gierveld een zaamheid verwoord. Het gaat dus om een gevoel, niet om daadwerkelijk al leen-zijn. En dit kan zelfs tot een ziekte leiden. Bij sociale eenzaamheid, heeft iemand minder contacten dan hij zou willen en bij emotionele eenzaamheid missen mensen een hechte emotionele band met anderen. Van de Nederlanders voelt 8 procent zich 'sterk eenzaam' en 40 procent 'matig'. Dat zijn bij elkaar miljoenen men sen. Vooral mensen die zijn gescheiden (20 pro cent) of van wie de part ner is overleden (16 pro cent) rekenen zich tot de eerste groep. Gehuwden en samenwo nenden voelen zich het minst eenzaam, een derde van hen zegt matig eenzaam te zijn en 5 procent zegt zich sterk eenzaam te voelen. Mensen met een lagere opleiding voelen zich in het algemeen eenzamer dan mensen met een ho gere scholing. Opmerkelijk is dat een zaamheid in alle leef tijdsgroepen voorkomt, al nemen die gevoelens vanaf het 75ste levens jaar toe. Van de 85-plus- sers voelt 14 procent zich sterk en 59 procent matig eenzaam. Bij de 19- tot 49-jarigen schommelen die percen tages tussen 7 en 37 procent, blijkt uit cijfers van Coalitie Erbij en het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu. Aanhoudende eenzaam heid werkt door in het li chaam. Het leidt tot de aanmaak van stresshor monen en ontstekingsre acties, waardoor iemand ziek kan worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51