Vliegtuigvoedsel smaakt anders 13 6 AY LIN KHO Verborgen Eenzaamheid kan elk mens overkomen, weet Veronica Soares (50) uit ervaring. Zelf bindt ze er de strijd mee aan via online community peeplesplanet.nl. Met het oog op de 'Week tegen Eenzaamheid' vertelt ze over een donkere periode in haar leven. Vraag het de deskundige De lucht in een vliegtuig bevat minder zuur stof, wat je een dronken gevoel kan geven. Alcohol drinken droogt je uit terwijl de lucht in het vliegtuig toch al droger is. Dus je dient meer vocht in te nemen dan je bent gewend en al helemaal als je een glas alcohol nuttigt. Misschien kun je ook beter geen koolzuurhoudende dranken drinken. Daar kun je een opgeblazen buik van krij gen. Vooral kinderen hebben hier last van. De droogte op grote hoogte is vervelend voor je lijf. Zo zullen je huid en neusslijmvliezen meer vocht verliezen. Hoog in de lucht komt de smaak umami zeer goed tot zijn recht Als je iets drinkt of te eten nuttigt duurt het hoog in de lucht langer voordat je je geur- en smaakreceptoren in je hersenen prikkelt. Het voedsel dat in een vliegtuig wordt geserveerd, komt dus meestal minder goed uit de verf dan op een bord aan tafel. Een van de re denen daarvoor is, dat de droge omstandigheden in de cabine en de druk op grote hoogte je smaak- zintuigen op een negatieve wijze veranderen. Ook blijkt dat je reukzintuigen, als gevolg van de vlieg- tuiglucht, minder goed werken. Zoute smaken in de lucht zijn wel 20 tot 30 pro cent minder sterk en zoet smaakt 15 tot 20 procent minder intens. Ook kruiden lijken zwakker van smaak. Simpelweg meer kruiden of zout toevoe gen is geen oplossing. De droge omstandigheden beïnvloeden de smaken zuur en bitter daarentegen nauwelijks. Umami, de vijfde basissmaak, komt er zeer goed uit. De droogte heeft er geen invloed op. Umami helpt bovendien de hartige en zoetige smaken te versterken. Umami kun je onder meer vinden in tomaten, Parmezaanse kaas, zeevis, schaal-en schelpdieren. De tomatensap, die zo veel mensen bestellen in het vliegtuig, heeft dus niet meer smaak maar qua waardering steekt het boven andere drankjes uit. Jijzelf kunt andere producten op grote hoogte min der goed proeven. De smaak van umami, die in to maten aanwezig is, is vergeleken met andere basis smaken uitstekend te proeven en is daardoor in de lucht smakelijker dan de rest van de drankjes. een vliegtuig geen positief effect heeft op de smaakervaring van wat er voor je neus staat. HET PANEL v ijntoen- rnalige H partneren ik waren high school lovers. Vanaf mijn 14de waren we samen, achttien jaar in totaal. We hadden het goed. Uit gaan, sporten, vakantie: we deden bijna alles samen en genoten van het leven. Alles veranderde toen onze dochter werd geboren. Hij bleef uit gaan en sporten. Ik zat 's avonds en in de weekeinden alleen thuis. Dat heeft me van hem verwijderd. Voor de buitenwereld speelden we het perfecte koppel. We voerden een to neelstukje op, ook voor elkaar. Ach teraf bezien denk ik dat ik toen al eenzaam was, alleen had ik het niet in gaten." Eeuwig „Zijn vertrek was een grote klap. Ik had er nooit een moment rekening mee gehouden dat het fout zou lopen tussen ons. Wij? Wij waren voor eeu wig! Naïef natuurlijk. Noodgedwon gen verhuisde ik naar een andere wo ning. Ik was van huis uit met hem gaan samenwonen en had nooit op mezelf geleefd. Nu stond ik er alleen voor met mijn dochter van 3 jaar. Daar, in dat nieuwe huis, begon ik me echt eenzaam te voelen." „Tja, wat is dat, eenzaamheid? In mijn geval een gevoel van diepe ver latenheid. Of ik er niet meer bij hoorde en het leven van een afstand aan me voorbij zag trekken. Als ik 's avonds in mijn eentje op de bank zat, kwamen de muren op me af. Ik hunkerde naar geborgenheid, liefde, iemand die zijn arm om me heen sloeg, bij wie ik me thuis kon voelen. Soms zat ik het hele weekeinde al leen, maar niemand wist dat. Want ik deed gewoon mijn dagelijkse dingen, zoals bij mijn familie langs en bood schappen doen. Alleen had ik een KOM ERBIJ Week tegen Eenzaamheid Tja, wat is dat, eenzaamheid? In mijn geval een gevoel van diepe verlatenheid masker op. Ik luisterde veel muziek, dat hielp mij in de verwerking." Familie „Eenzaamheid is iets raars. Ik had best mensen om me heen, hoor. Overdag mijn collega's. En ik heb een grote, hechte familie. Ik ben van Kaapverdiaanse afkomst en in onze cultuur zijn de familiebanden sterk. Mijn zes zusters, mijn moeder en ik: we staan altijd voor elkaar klaar. Ik heb dan ook nooit zo'n felle, schrij nende eenzaamheid gevoeld. Over dat gevoel sprak ik met niemand. Niet met vriendinnen, niet met mijn familie. Ja, waarom niet? Ik wilde hen niet belasten met mijn verdriet. Ie dereen heeft zijn eigen sores en ik ben iemand die liever voor anderen klaarstaat dan over zichzelf praat. Ik hield mijn tranen voor mezelf." „Heeft mijn familie niets gemerkt? Vast wel, want wij kunnen elkaar le zen als geen ander. Later heeft een zus mij verteld dat ze mijn verdriet wel degelijk heeft gezien. Maar ik was degene die de boot afhield. Ik schaamde me voor mijn eenzaam heid. Dat paste niet bij het beeld dat ik van mezelf had en dat ik graag op hield tegenover de buitenwereld. Ik was immers de vrolijke, dappere, sportieve Veronica. Ik bleef een to neelstukje opvoeren. Daar was ik zo goed in dat iedereen erin trapte." Mannen „Een tijdlang stortte ik me in het uit gaansleven. Met vriendinnen haalde ik hele nachten door: dansen, drin ken, lol maken. Ik kreeg aandacht ge noeg van mannen, maar het voelde nooit als echt contact. Daten deed ik ook, maar er zat voor mij geen relatie materiaal bij. De vleeskeuring die de uitgaanswereld in wezen is, begon me tegen te staan." „Toen ik stopte met uitgaan en da ten, kreeg ik veel tijd om na te den ken. Daardoor heb ik mezelf goed le ren kennen. Ik realiseerde me bij voorbeeld dat ik in al die jaren met dinsdag 20 september 2016 GO Voedingsdeskunige Ay Lin Kho beantwoordt lezersvragen. Ik kom net terug van vakantie en het viel me op dat het eten in het vliegtuig zo slecht smaakte hoewel het er wel goed uitzag en er leuke com binaties op het menu stonden. Ook had ik het idee dat ik na één glas wijn dronken was. Hoe kan dit? Onderzoek liet trouwens ook zien dat lawaai in Reageren? hartenziel@persgroep.nl HUISARTS Rutger Verhoeff PSYCHO LOOG Steven Pont Een gevoel van diepe verlatenheid Johan Nebbeling RELATIE THERAPEUT Caroline Franssen Op initiatief van Coalitie Erbij vindt van 22 september tot en met 1 oktober de 'Week tegen Eenzaamheid' plaats. Onder de noemer 'Kom Erbij' vinden overal in het land activiteiten plaats. Zoals Kom Erbij Festivals, de uit reiking van de Nationale Een zaamheid Prijs en de Nationale Eenzaamheid Lezing. Voor meer informatie: samentegeneen- zaamheid.nl en eenzaam.nl 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50