Durf jij tegen een pester te zeggen dat hij onaardig is? y» 5 Oogvlies van 1/100 millimeter verwijderd WMM< Imke: „De gruwelijke discriminatie van de Baka, het Kameroense pygmeeënvolk, vonden we stuitend." André: „De Baka zijn gewoon altijd de sjaak." Imke: „Het is een systeem dat al dui zenden jaren bestaat. Het enige wat wij konden doen, was de Baka die we ontmoetten open en gelijkwaardig bejegenen. Dat leverde een heel mooi, vriendschappelijk contact op. Wat direct een band schiep, was het vogelboek dat André bij zich had." André: „Als kind keek ik al graag vo gels, samen met mijn vader. Maar wat echt het ijs brak tussen de pygmeeën en mij was mijn mededeling dat ik vegetariër ben. Hilarisch vonden ze dat: heb je genoeg geld om vlees te kunnen kopen, eet je eieren en groenten!" Neem de vrijheid om je eigen ding te doen André: „Na een aantal jaren aard rijkskunde te hebben gegeven op een pabo kon ik een managementfunctie krijgen, maar ik besloot voor mezelf te beginnen in de duurzaamheids sector." Imke: „André doet het liefst zijn ei gen ding. Niet verplicht vergaderen en dingen doen waar hij eigenlijk niet achter staat. Zelf hecht ik ook erg aan mijn vrijheid, hier op Zonne Ei land." André: „Ik functioneer beter als ik helemaal vrij word gelaten. Mis schien komt het door mijn roots; mijn moeder kwam uit een vissers geslacht. Ik heb, denk ik, wel een pro bleem met autoriteit." Imke: „Tegelijkertijd ben je een goede luisteraar. Maar zomaar iets aannemen van een ander, doe je niet." André: „In alle banen die ik had, liep ik daar tegenaan. Functioneren in een vrije rol bevalt me veel beter." Imke: „Thuis is hij dan ook leuker. Dus houden zo, wat mij betreft." Eerst je moeder, dan de staatssecretaris André: „In 2015 overleed Philip, een goede vriend en collega van mij, tij dens een expeditie op de Noordpool. Hij en zijn mede-expeditielid zakten door het ijs en verdronken. Nadien hoorden we dat er kort daarvoor al soortgelijke ongelukken waren ge beurd, met Inuit. Ze tonen de heftig heid van de klimaatverandering aan. De maanden na het overlijden van Philip kwam er weinig uit mijn han den. Op zeker moment pakte ik met een team de ontwikkeling van een boek met duurzaamheidslessen voor basisschoolkinderen op. Staatssecre taris Dekker van Onderwijs zou het eerste exemplaar ontvangen. In plaats daarvan gaf ik het aan mijn moeder, die in een hospice verbleef." Imke: „Op haar laatste goede dag, bleek later." André: „Kraakhelder was ze." Imke: „Merel was erbij." André: „De herinnering aan hoe zij, een dag voor haar dood, reageerde op dat boek is me heel dierbaar." Themaweek WERELDPRIMEUR „Pesters denken dat ze sterk staan, dat hun omgeving te gen ze opkijkt", zegt woord voerder Mirelle Valentijn. „De verbazing is groot als klasgenoten, ook de meelo pers, opeens durven te zeg gen hoe onaardig ze hen soms vinden. Dit soort ge voelens uitspreken geeft een doorbraak. Kun je daarna achterhalen waarom ie mand zich rot gedraagt? Dan gaan mensen elkaar beter begrijpen en kun je probe ren twijfels en angsten op te lossen. Zo'n pester heeft bij voorbeeld zelf problemen thuis." „Bij pesten speelt de omge ving een rol. Het is belang rijk de heersende norm bin nen een groep te doorbre ken. Buitenstaanders bij voorbeeld doen niet veel, meelopers en aanmoedigers denken te weinig na. Terwijl ze juist kunnen opstaan, ie mand de helpende hand kunnen bieden in plaats van wegkijken. Wie ben jij wer kelijk, wat vind je hier nou echt van? Speciaal opgeleide trainers wijzen erop in ge sprekken en rollenspellen. Ze bieden handvatten hoe je als individu en als groep pestgedrag kunt doorbre ken." Meelopers kunnen opstaan en iemand de helpende hand bieden „Er spelen kinderen buiten. In het eerste deel van de film denk je als kijker dat er hommeles is: iemand is de pineut. Zonder stemgeluid te horen zie je dat wordt ge fluisterd, geduwd, geschol den. In deel twee zijn de beelden hetzelfde, nu mét stemmen erbij. Wat blijkt: het geduwde jongetje wordt geholpen, daarna wordt leuk gespeeld. Zo kan het dus ook." „In deze tijd van afleiding ben je je publiek snel kwijt. Een belangrijk verhaal, een verrassende wending: de film van Vermaas stimuleert anderhalve minuut lang." Om pestgedrag aan te pak ken kunnen scholen uit tientallen antipestprogram- ma's kiezen. Dertien ervan noemt het Nederlandse Jeugdinstituut veelbelo vend, waaronder twee van 'Omgang met Pesten'. De stichting stimuleert gedragsverandering nu ook met de nieuwe anderhalve minuut durende film. dinsdag 20 september 2016 PZ Arnoud Kluiters Kom voor elkaar op. Bena der pestgedrag op een positieve manier. Met die boodschap in het achter hoofd lanceert de stich ting Omgaan met Pesten de korte online film 'Pes ten stoppen? Dat kun jij wel!'. Zichtbaar en onzichtbaar wordt veel gepest. Valt het te doorbreken? Wat kan je het best doen als je ziet dat iemand de klos is? Hoe verwerkt filmprodu cent Sanne Vermaas dit in de film? Waarom zo'n korte film? Bekijk de film hier: omgaanmetpesten.nl/ mini-film Arnoud Kluiters Met een Neder landse chirurgie- robot is in Enge land het zicht van een 70-jarige oogpatiënt her steld. Dat is een wereldprimeur. Hij heeft het erva ren als een sprookje. Ontroerd kan Bill Beaver te rugblikken op de geslaagde operatie aan zijn rechteroog, waaraan hij lang zaam blind werd. Wilde hij lezen, dan zag hij een grote zwarte stip in het midden van de pa gina. De oorzaak was een minuscule vergroeiing aan de achterzijde van zijn oogbol. Om het probleem aan te pakken moesten artsen een vliesje met een dikte van een hon derdste millimeter van zijn netvlies verwijderen. Dat vraagt om een ex treem vaste hand en opperste con centratie. Zelfs dan is het netvlies zo geraakt en worden bloedingen zicht baar. Dankzij de inzet van de robot ope reerden artsen van A Operatie met robot: heel precies. het John Radcliffe Hospital in Oxford het oog van Beaver nauwkeurig en zon der trillingen. Het Nederlandse bedrijf Preceyes, dat voortkomt uit de Technische Uni versiteit Eindhoven, ontwikkelde het ap paraat. Daarmee worden de ko mende periode nog tien oogpatiënten in Oxford geope reerd. Preceyes- directeur Gerrit Naus: „We willen de robot ook naar Ne derlandse zieken huizen brengen." Rollenspellen helpen het taboe doorbreken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49