4 Gezond blijven, opvoeden: we zijn er elke dag mee bezig. Welke lessen leerde jij in het leven en zou je aan anderen willen overdragen? Vandaag Imke van der Meer (47) en André de Hamer (47) uit Sint Kruis. Ze bestieren samen zorgboerderij Zonne Eiland. 8! Variatie in werk levert nuttige ervaringen op Imke: „Zonne Eiland biedt dagbeste dingsactiviteiten en logeeropvang voor kinderen. Een dag in de week zijn ook volwassenen welkom. Onze medewerker Dominik, een enorm creatieve jongeman met gouden han den, geeft dan tekenlessen. André is als vrijwilliger ook intensief betrok ken bij Zonne Eiland. Ik ben vooral actiefin de dagelijkse praktijk rondom de opvang van onze cliën ten. Daar hoort ook de administratie bij." André: „Ik ben meer van het koffie zetten en grasmaaien. Verder doe ik de fondsenwerving." Imke: „Het werk op onze zorg- en ac tiviteitenboerderij combineert mooi met mijn werk als lerares. Ik heb die verfrissende variatie nodig. Zowel op school als op Zonne Eiland ontmoet ik kinderen met een zorgbehoefte. De ervaringen die ik op beide locaties opdoe kan ik over en weer gebruiken. Het is heerlijk om te zien hoe kinde ren floreren op Zonne Eiland. Ik heb wel eens leerlingen voor een stage op de zorgboerderij gehad die in de klas erg moeilijk waren, maar hier een heel andere kant van zichzelf lieten zien. Stonden ze opeens heel lief vliegers te vouwen met kleuters." Hou het klein, dat geeft voldoening André: „Zonne Eiland houden we bewust kleinschalig. Wij willen goede, heel persoonlijke opvang bie den aan kinderen. Voor ons werkt dat alleen als we de groepen klein hou den." Imke: „Daarom is Zonne Eiland een stichting. Gaan we onze activiteiten bedrijfsmatig aanpakken, dan moe ten de groepen veel groter worden. En dat willen we niet." André: „Zonne Eiland draait zonder winstoogmerk." Imke: „De hoeveelheid tijd die we steken in persoonlijke zorg, het ate lier waarin we de cliënten en cursis ten opvangen, het onderhoud van het terrein met alle speeltoestellen, de kippen, konijnen, cavia's, paarden, ezels, poezen en onze hond Jill is enorm. Maar daar staat heel veel ple zier en voldoening tegenover. We krijgen trouwens van diverse kanten ondersteuning, in natura. Van een lo kale bakker ontvangen we bijvoor beeld twee keer per week brood voor de dieren. Daar zijn we heel erg blij mee." André: „We hebben nogal wat konij nen en cavia's. Die zitten in hokken maar als het aan mij lag, scharrelden ze vrij rond." Imke: „Omdat we onze cliënten de dieren afzonderlijk willen laten ver zorgen, kan het niet anders. Ook heb ben we ervaren dat onze konijnen als ze loslopen verdwijnen in de magen van katten en andere dieren; ze over leven gewoon niet in het wild." De herinnering hoe mijn moeder op mijn boek reageerde, is me heel dierbaar DE FAMILIE Reizen, liefst ver weg, verrijkt je leven André: „Ik ga elk jaar wel een paar keer op reis, liefst ver weg. Dat ervaar ik als verrijkend." Imke: „Voor mij is één keer per jaar wel genoeg." André: „Vroeger, bij ons thuis, in Ar- nemuiden, gingen we vrijwel nooit op vakantie, terwijl ik juist droomde van lange reizen. Zodra ik op eigen benen stond, pakte ik zo vaak moge lijk mijn koffers. Zo ging ik diverse keren naar Indonesië, na de tsunami van 2004. Namens een Utrechtse scholenstichting zette ik me er met leerkrachten en pabostudenten in voor de wederopbouw van het on derwijs. Het opnieuw motiveren van leerkrachten en leerlingen was één van de aandachtspunten. Op som mige scholen waren na de tsunami nog maar twee van de elf docenten in leven. Dat heeft grote indruk op me gemaakt." Imke: „Ooit willen we met Merel die kant op, onder andere om kennis te maken met een meisje dat we finan cieel steunen sinds ze bij de tsunami haar ouders verloor. Maar ik ben nogal huiverig om Merel nu al mee te nemen in verband met tropische ziekten. André is bijna altijd ziek tij dens of na een tropenreis." André: „Mijn darmen liggen dan to taal overhoop. In 2004 kreeg ik, tij dens een prachtige reis naar Kamer oen, buiktyfus. Toch zou ik graag nog eens teruggaan, ook al maakten Imke en ik er schrijnende situaties mee." dinsdag 20 september 2016 'Paar keer per jaar op reis gaan is verrijkend' Paula Koster 44 —André de Hamer Imke van der Meer (47), leraar Mens Maatschappij in Goes, tevens de zorgboerin van zorg- en activitei tenboerderij Zonne Eiland in Sint Kruis. André de Hamer (47), zelfstandig ont wikkelaar duurzaam heidsprojecten voor pabo en basisschool Merel (9), zit in groep 6 van de basisschool. Imke van der Meer en André de Hamer willen hun dochter Merel een keer meenemen naar Indonesië. FOTO'S RONALD DEN DEKKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48