3 Ik heb geleerd spierspanning beter te verdelen' 'Oefeningen hebben me goed geholpen' 'Leg maar uit waarom je schreeuwt op de wc' GIJS SORAYA FATIMA Een groeiende groep mannen gunt zich geen tijd voor de wc dinsdag 20 september 2016 GO meeverende vloer. Kees dempt het licht. Geleid door zijn stem trainen we ons drie kwartier in tastend voelen. Kun je voelen waar je lichaam de grond raakt? Kun je de ruimte boven je been voorzichtig met je knie aftasten? Eufonie gaat uit van een zichzelf her stellende balans in ons lichaam. Van 'harmonie' door te voelen. Is dat soft? Wis en waarach tig. Maar van het soort dat hard nodig is. Sfeer in de les Liggend op de zachte vloer schakelen cur sisten zo veel moge lijk van denken op voelen over. In stilzwij gen. Een prettige mix van warmte, loom heid en ruimte vult je. Minpunten? Nee. Snel aan te haken Kwaliteit van de leraar Dankzij eenvoudige oefeningen met stern- begeleiding lukt het om aandachtig, tas tend te voelen. Het brein dat er standaard to do-lijstjes uit kwakt, is nergens. Je sukkelt van de ont spanning zó in slaap. Kees Tempel werkt al sinds 1996 met eufo nie en dat merkje. Hij volgde zijn opleiding bij de Vlaamse The- rese Windels, leerling van grondlegger Gerda Alexander. Na één les weinig van te zeggen. Prijs kwaliteit Zeven kwartier les per week voor 40 euro per maand? Dat is een koopje. Eén mas sage kost al meer. Bedenk datje eigen doorzettingsvermo gen bij de prijs is inbegrepen. Niet komen is duur. Bij eutonie til je een been op om je tastzin te hervinden en niet om de spieren van buik en benen te trainen, fotoshutterstock Soraya (22) heeft sinds haar zestiende last van veel spanning in haar schouders. „De huisarts raadde me aan naar een mensendiecktherapeut te gaan. Die constateerde dat de spanning kwam doordat ik altijd mijn buik inhoud. Ik heb mezelf aangeleerd om die in te houden, sinds ik er op de basisschool mee ben gepest. Een groot deel van mijn lichaam is altijd ge spannen." Daardoor heeft Soraya vaak pijn bij het vrijen. „De eerste minuten doet het al tijd zeer, daarna voel ik me zelf langzaam ontspannen. Ik heb oefeningen gekregen om te leren de spierspan ning over mijn lichaam te verdelen. Ik moet ademha lingsoefeningen doen, want doordat ik mijn buik inhoud, zit mijn ademhaling heel hoog. Een groot deel van de be handeling bestaat uit her kennen van wat er in mijn li chaam gebeurt. Ik had hele maal niet door dat ik mijn buik aanspande, nu probeer ik dat los te laten. Door mijn bekkenbodem- spier aan te spannen en mijn bekken te kantelen, leer ik de spanning in mijn rug beter te verdelen. Ik ben me meer bewust van wat de spieren in mijn li chaam doen en hoe alles met elkaar samenhangt." Gijs (65) werd tien jaar geleden geope reerd aan zijn pros taat. „Na zo'n operatie hebben veel mannen klachten bij het plas sen. De prostaat sluit de urineleider af, maar als die is verwijderd, moeten ze leren hun bekkenbodemspier te gebruiken om deze functie over te nemen. Bij mij was het an dersom. Mijn bekken bodemspier was te aangespannen. Hier door had ik moeite met plassen." Gijs liep bij een uro loog. „Mijn urineleider zat als het ware inge snoerd, ter hoogte van mijn bekkenbodem. Ik moest me inspannen om te kunnen ontspan nen. Na de ingreep ben ik bij een bekkenbo- demspecialist terecht gekomen. Die gaf me oefeningen. Regelma tig kom ik terug." Hij zet zich nu in voor de Stichting Bekken bodem Patiënten. „Er is een groeiende groep mannen die pro blemen krijgen doordat ze zich geen tijd gun- nen naar de wc te gaan. Mannen praten er niet over. Terwijl er toch veel leed is. Ik moet om de dag een katheter inbrengen om de urinebuis op te rek ken. Mijn pijn is niets vergeleken bij die van anderen." Fatima (42) liep bij de bevalling van haar kind een scheurtje in de anus op. Ze liep er jaren mee rond. „Ik had zo hard geperst dat ik was uitgescheurd. Toen heb ik vijf dagen geen ontlasting gehad. Daarna was die kei hard. Het scheurtje is gaan ontsteken. De huisarts gaf me zalfjes en zetpillen, maar dat maakte het erger. En een operatie op die plek was geen optie. Ik durfde de deur niet meer uit, want als ik naar het toilet moest, kwam de ontlasting meteen. En leg op een feestje maar eens uit waarom je zit te schreeuwen op de wc." Afgelopen jaar kwam ze bij een bekkenbo- demspecialist terecht. „Ik dacht, mijn bekken bodem aan- en ont spannen helpt niet, maar ik heb er ontzet tend veel baat bij gehad. Mijn therapeut heeft me geleerd met de pijn om te gaan. Als ik voelde dat ik naar de wc moest, werd ik vroeger te gespannen. Mijn houding op het toilet was ook ver keerd. Nu ga ik eerst rustig op de bank lig gen en doe ademha lingsoefeningen, terwijl ik mijn bekken kantel. Ik ben al zes maanden pijnvrij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47